ذکر نگفتن از خوف خداذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:ذکر خدا، خوف خدا.
پرسش:آیا خوف از خدا باعث می‌شود برخی از ذکرها بر زبان جاری نکرد؟


متن کامل پرسش

[ویرایش]

با سلام و آرزوی بهروزی؛ مدتی است که وقتی ذکر «الله اکبر» را می‌گویم با توجه به عظمتی که در این ذکر می‌بینم دچار نوعی وحشت می‌گردم، به گونه‌ای که حتی گاهی از توجه به معنای آن پرهیز می‌کنم. خواهش من این است که در این خصوص مرا راهنمایی کنید که چکار کنم؟ آیا در این مواقع ذکر دیگری بگویم با این فرض چه ذکری بگویم؟ با تشکر

پاسخ

[ویرایش]

خوف و رجا و یا امید و ترس دو ویژ‌گی مهم مؤمنان و انسان‌های عارف به حساب می‌آید که در آموزه‌های دینی تأکید بسیاری در مورد آن دو وجود دارد.
خداوند می‌فرماید: مؤمنان، تنها کسانى هستند که هر گاه نام خدا برده شود، دل‌هاشان ترسان می‌گردد و هنگامى که آیات او بر آنها خوانده مى‌شود، ایمانشان فزون‌تر مى‌شود و تنها بر پروردگارشان توکل دارند.
[۱] «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ إِذا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ زادَتْهُمْ إیماناً وَ عَلى‌ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُون»، سوره انفال/۸، آیه۲.    

خوف نشانه معرفت نسبت به خداوند است. به سخن دیگر، معرفت هر شخص نسبت به خداوند را به مقدار خوفی که او از خداوند دارد می‌توان سنجید.
در سوره فاطر آمده است: از میان بندگان خدا، تنها دانشمندان از او مى‌ترسند.
[۲] «إِنَّما یَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماءُ»، سوره فاطر/۳۵، آیه۲۸.    

امّا باید توجه داشت که همیشه باید بین خوف و رجا توازن برقرار باشد؛ چرا که هر کدام به تنهایی برای انسان مضر و چه بسا مهلک باشند. بنابر این، به هیچ وجه نمی‌توان از ذکر «الله اکبر» که از واجبات نماز است، دست کشید.
به این نکته نیز باید توجه داشت که شیطان در کمین انسان نشسته و در تلاش است با وسوسه‌هایی انسان را به تدریج از یاد خدا دور کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ إِذا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ زادَتْهُمْ إیماناً وَ عَلى‌ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُون»، سوره انفال/۸، آیه۲.    
۲. «إِنَّما یَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبادِهِ الْعُلَماءُ»، سوره فاطر/۳۵، آیه۲۸.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    

رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | خوف و رجاء
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار