دعای امام حسین برای رفع غم و اندوهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام سجاد (علیه‌السّلام)، کربلا، دعا، امام حسین (علیه‌السّلام)، اندوه، عاشورا، رفع غم.

پرسش: دعایی که امام حسین (علیه‌السّلام) قبل از شهادت خود به امام سجاد (علیه‌السّلام) تعلیم نمود، چیست؟

پاسخ: بر اساس برخی‌ گزارش‌ها امام حسین (علیه‌السّلام) در روز عاشورا و در آن شرایط سخت، فرزندش امام سجاد (علیه‌السّلام) را به سینه چسباند، و به او فرمود: پسرم! از من دعایی را به یادگار داشته باش که مادرم حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) به من آموخت و ایشان نیز آن‌را از رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به یادگار داشت و این جبرئیل بود که دعا را برای پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) ‌ آورده بود. این دعا برای رفع حاجت و همّ و غم و بلاهای سختی است که نازل می‌شود:
«(الهی) بِحَقِّ‌ یس وَ الْقُرْآنِ الْحَکِیمِ‌ وَ بِحَقِّ‌ طه‌ وَ الْقُرْآنِ الْعَظِیمِ یَا مَنْ یَقْدِرُ عَلَی حَوَائِجِ السَّائِلِینَ یَا مَنْ‌ یَعْلَمُ‌ مَا فِی‌ الضَّمِیرِ یَا مُنَفِّسُ عَنِ الْمَکْرُوبِینَ یَا مُفَرِّجُ عَنِ الْمَغْمُومِینَ یَا رَاحِمَ الشَّیْخِ الْکَبِیرِ یَا رَازِقَ‌ الطِّفْلِ الصَّغِیرِ یَا مَنْ لَا یَحْتَاجُ اِلَی التَّفْسِیرِ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِی کَذَا وَ کَذَا». در این‌جا به جای «کَذَا وَ کَذَا» حاجت انسان ذکر می‌شود.
این گزارش و این دعا در کتاب قابل استناد؛ اما بدون سند نقل شده است. از سوی دیگر، ‌شامل محتوایی است که برخی از فرازهای آن در دعاهای دیگر وجود دارد و مطلبی در آن وجود ندارد که مخالف آموزه‌های دینی باشد. از این‌رو به خوبی می‌توان با استفاده از این دعا با خداوند ارتباط برقرار کرد.

فهرست مندرجات

۱ - پانویس
۲ - منبع

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قطب‌الدین راوندی، سعید، الدعوات، ص۵۴-۵۵، قم، مدرسه امام مهدی، چاپ اول، ۱۴۰۷ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «دعای امام حسین برای رفع غم و اندوه»، تاریخ بازیابی۱۴۰۱/۵/۱۲.    


رده‌های این صفحه : دعاهای امام حسین | مباحث حدیثی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار