خلقت انسان از تمام مواد موجود در گلذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آب، انسان، خلقت، مواد غذایی، باد، خاک، درختان، هوا.

پرسش: آیا خلقت انسان از خاک که در قرآن بدان اشاره شده، با برخی یافته‌های بشری که آب، هوا و باد را منشأ خلقت انسان می‌دانند، منافات ندارد؟

پاسخ اجمالی: قرآن کریم در مورد خلقت انسان و مبدأ پیدایش آن، تعبیرات گوناگونی دارد، در تعدادی از آیات خلقت انسان را از خاک و در برخی از آب اعلام می‌کند؛ باد هم تنها می‌تواند در انجام عمل گرده‌افشانی گیاهان نقش مؤثر داشته باشد، نه در پیدایش آن.
در علم کشاورزی کنونی گرچه کشاورزی بدون خاک و تنها با استفاده از آب و هوا و نور امکان‌پذیر است؛ اما واضح است که در حالت طبیعی، مواد موجود در خاک نقش بسیار مؤثری را در رشد گیاهان دارند.


مراحل آفرینش انسان

[ویرایش]

قرآن کریم در مورد خلقت انسان و مبدأ پیدایش آن، تعبیرات گوناگونی دارد که نشان می‌دهد آفرینش انسان در مراحل مختلفی رخ داده است.
«وَمِنْ آیاتِهِ اَنْ خَلَقَکُمْ مِنْ تُرابٍ» «وَلَقَدْ خَلَقْنَا اْلانْسانَ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ طِیْنٍ» «اِنّا خَلَقْناهُمْ مِنْ طِین لازِب» «وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسانَ مِنْ صَلْصالٍ مِنْ حَمَاٍ مَسْنُونٍ»

خلقت انسان از خاک

[ویرایش]

در تعدادی از آیات، خلقت انسان را از خاک اعلام می‌کند:
«وَبَدَاَ خَلْقَ الْاِنْسانِ مِنْ طین‌؛ و آفرینش انسان را از گِل آغاز کرد».
اما در آیاتی دیگر، خلقت را از گِل چسبنده و بدبو می‌داند که مخلوطی از خاک و آب است. این تعبیرات مختلف با یکدیگر منافاتی ندارند، بلکه هر یک در مقام بیان مراحل مختلف خلقت‌اند.
از طرفی مراد از خاکی که انسان از آن خلق شده می‌تواند شامل تمام مواد روی زمین باشد. واضح است که تمام خوراک انسان از آب و خاکی است که با کمک نور خورشید و وجود گازهایی مانند اکسیژن تبدیل به غذا می‌شوند و تا غذا نباشد انسان نیست؛ ازاین‌رو است که خدای متعال هم می‌فرماید:
«وَهُوَ الَّذی خَلَقَ مِنَ الْماءِ بَشَراً؛ و او کسی است که از آب، بشری آفرید.»
«وَجَعَلْنا مِنَ الْماءِ کُلَّ شَیْ‌ءٍ حَی؛ و هر چیز زنده‌ای را از آب پدید آوردیم.‌»

نقش باد در خلقت

[ویرایش]

باد هم تنها می‌تواند در نقل و انتقال مواد تاثیر داشته باشد و به عنوان نمونه در انجام عمل گرده‌افشانی نقش مؤثر داشته باشد، نه در پیدایش آن.
در پایان باید گفت؛ اگرچه کشاورزی بدون خاک و تنها با استفاده از آب و هوا و نور امکان‌پذیر است؛ اما واضح است که در حالت طبیعی، مواد موجود در خاک نقش بسیار مؤثری را در رشد گیاهان دارند؛ از همین‌رو این ادعا که آفرینش و رشد انسان‌ها تا حد زیادی مدیون خاک است، ادعایی غیر علمی به شمار نمی‌آید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. روم/سوره۳۰، آیه۲۰.    
۲. مؤمنون/سوره۲۳، آیه۱۲.    
۳. صافات/سوره۳۷، آیه۱۱.    
۴. حجر/سوره۱۵، آیه۲۶.    
۵. سجده/سوره۳۲، آیه۷.    
۶. طباطبائی، سید محمد‌حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج۱۲، ص۱۵۱، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ پنجم، ۱۴۱۷ق.    
۷. فرقان/سوره۲۵، آیه۵۴.    
۸. انبیاء/سوره۲۱، آیه۳۰.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «خلقت انسان از تمام مواد موجود در گل»، تاریخ بازیابی۱۴۰۰/۷/۱۹.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار