خشکی چشمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گناه، حب دنیا، اشک، چشم، قساوت، قلب، فراموشی، مرگ.

پرسش: عبارتی به معصومان نسبت داده می‌شود مبنی بر اینکه «علت خشکی اشک چشم، زیادی گناه و دلیل زیادی گناه هم فراموشی مرگ است و فراموشی مرگ هم از دوستی دنیا سرچشمه می‌گیرد»؛ آیا چنین روایتی داریم؟

پاسخ: آنچه در پرسش آمده، ترکیبی از چند حدیث است که از جهت متن و محتوا یکسان هستند و اگر کنار هم قرار گیرند، نتیجه ذکر شده به‌دست می‌آید.ترکیبی از چند حدیث

[ویرایش]

آنچه در پرسش آمده، ترکیبی از چند حدیث است که از جهت متن و محتوا یکسان هستند و اگر کنار هم قرار گیرند، نتیجه ذکر شده به‌دست می‌آید. در این‌جا به ذکر برخی از این احادیث بسنده می‌شود.

← روایات امام علی


امام علی (علیه‌السّلام) می‌فرماید:
«قَالَ اَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (علیه‌السّلام) مَا جَفَّتِ الدُّمُوعُ اِلَّا لِقَسْوَةِ الْقُلُوبِ وَ مَا قَسَتِ الْقُلُوبُ اِلَّا لِکَثْرَةِ الذُّنُوب؛ ‌ اشک چشم خشک نمی‌گردد مگر به‌ واسطه قساوت قلب، و کسی قسی القلب نمی‌شود مگر از زیادی گناهان.»
«مَنْ اَکْثَرَ مِنْ ذِکْرِ الْمَوْتِ نَجَا مِنْ خِدَاعِ الدُّنْیَا؛ هر کس بسیار مرگ را یاد کند، از مکر دنیا نجات پیدا می‌کند.»
«اَیُّهَا النَّاسُ اِیَّاکُمْ وَ حُبَّ الدُّنْیَا فَاِنَّهَا رَاْسُ کُلِّ خَطِیئَةٍ وَ بَابُ کُلِّ بَلِیَّةٍ وَ قِرَانُ کُلِّ فِتْنَةٍ وَ دَاعِی کُلِّ رَزِیَّة؛ای مردم! از دنیا دوستی بر حذر باشید که آن سرچشمه هر خطا، درب ورودی هر بلا ، همراه هر فتنه و باعث هر مصیبت و گرفتاری است.»

عامل دوستی دنیا

[ویرایش]

گفتنی است؛ دوست داشتن دنیا به قدر معقول و مشروع که انسان را وادار به برپا کردن یک زندگی پاک و طبیعی کند امری پسندیده و شایسته است. اما دوستی و محبت به دنیا اگر عاملش حرص و طمع و هوا و شهوت باشد، و باعث آلوده شدن به هر نوع مال و لذت حرام گردد، نامعقول و نامشروع و موجب انجام رذایل اخلاقی و گناه و خرابی آخرت، و گرفتار شدن به عذاب است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، محمد بن علی،علل الشرائع، ج‌۱، ص۸۱، قم، کتاب فروشی داوری، چاپ اول، ۱۳۸۵ش.    
۲. لیثی واسطی، علی، عیون الحکم و المواعظ، محقق، مصحح، حسنی بیرجندی، حسین، ص۴۴۹، قم، دار الحدیث، چاپ اول، ۱۳۷۶ش.    
۳. تمیمی‌آمدی، عبد الواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم، محقق، مصحح، رجائی، سید مهدی، ‌ ص۶۱۹، قم، دار الکتاب الاسلامی، چاپ دوم، ۱۴۱۰ق.    
۴. ابن شعبه حرانی، حسن بن علی، تحف العقول عن آل الرسول، محقق و مصحح:غفاری، علی اکبر، ص۲۱۵، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، ۱۴۰۴ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «خشکی چشم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۴/۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار