خشونت پدرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: خشونت، پدر، سوء خلق
پرسش: چرا پدرم با خشونت می‌خواهد حرف خود را به کرسی بنشاند؟ دختری هستم ۲۵ ساله که تک بچه هستم و پدر جدیدا رفتارش کاملا عوض شده. همیشه طوری صحبت می‌کند که ما را آزار می‌دهد و فکر می‌کند حق با اوست. من و مادرم را عذاب می‌دهد. او با خشونت با ما رفتار می‌کند. کارهای خود را درست و کاملا منطقی و کارهای بقیه را غیر منطقی و از روی نادانی می‌داند. هر شب به بهانه‌ای یک جنگ در خانه ما هست البته او ما را، مخصوص مرا دوست دارد ولی مادرم را زیاد نه. برای همین زیاد مرا تحت فشار قرار نمی‌دهد ولی اگر کار اشتباهی کند سعی می‌کند اشتباهات دیگران را رو کند تا اشتباه خودش دیده نشود یا کم‌رنگ شود. مادرم دچار بیماری اعصاب و روان است و من اضطراب این را دارم که مبادا این حرف‌ها و کارهای پدرم، بیماری او را تشدید کند. از شما راهنمایی می‌خواهم.
پاسخ: در مطالبتان اشاره فرمودید که رفتار پدر، جدیدا دست‌خوش تغییر شده است. اگر این رفتار، سابقه قبلی ندارد و از صفات شخصی و پایدار ایشان نیست، یقینا حادثه یا مشکلی (در عرصه خانوادگی، شغلی، اجتماعی و...) برای ایشان رخ داده است که عدم توانایی در برطرف کردن این مشکل، باعث پرخاشگری ایشان شده است. در این‌جا نکاتی را خدمت شما عرض می‌کنیم.


برقراری رابطه عاطفی

[ویرایش]

از آن‌جا که رابطه شما با پدر بزرگوارتان رابطه‌ای حسنه است، سعی کنید با نزدیک شدن به ایشان علت تغییر خلق ایشان را جویا شوید. حداقل فایده این کار این است که این کار، باعث تخلیه هیجانی ایشان می‌شود و او احساس می‌کند که شما می‌توانید محرم اسرارش باشید.

پرهیز از مجادله

[ویرایش]

مناسب است شما و مادر بزرگوارتان از مجادله با ایشان خودداری نمایید چرا که این‌ کار، نه تنها ایشان را از این امر، باز نمی‌دارد بلکه بر شدت بد خلقی ایشان می‌افزاید.

احسان کردن

[ویرایش]

از دیگر سو، همان گونه که گفته شد با برخوردی همراه با احترام و ابراز همدردی با ایشان، اجازه بدهید که خود ایشان به مرور زمان متوجه اشتباه خود شود. علی علیه‌السلام فرمودند:«الانسان عبید الاحسان؛
[۱] شرح غرر الحکم، ج۷، ص۶۹.
انسان، بنده و غلام احسان است.» اگر ما در برخورد با اشتباهات دیگران، گرفتار مقابله به مثل نشویم و با عفو و گذشت، کرم و بزرگواری اشتباهات را نادیده بگیریم؛ یقینا سریع‌تر به نتیجه می‌رسیم. روشی که سیره پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه و معصومین سلام‌الله‌علیهم‌اجمعین بوده است.

آگاهی دادن غیرمستقیم

[ویرایش]

گاهی مواقع لازم است که به شیوه غیر مستقیم به ایشان بفهمانید که رفتارش دچار تغییر شده است مثلا به ایشان گفته شود: «بابا جان چند وقتیه که احساس می‌کنم از چیزی ناراحتی» یا «چند وقتیه که رفتارت با مادر تغییر کرده، مشکلی پیش آمده؟».

تذکرنسبت به عواقب سوء خلق

[ویرایش]

اگر ایشان فردی مذهبی هستند سعی کنید با یادآوری تبعات سوء خلق در دنیا و آخرت و ثواب خوش خلقی در دنیا و آخرت ایشان را به فاصله گرفتن از رفتار خویش سوق دهید (همراه با احترام و شیوه غیر مستقیم مثلا در قالب مزاح و شوخی).

همراهی و دلداری دادن مادر

[ویرایش]

اینکه رابطه ایشان با همسر خود، یعنی مادر شما، خوب نیست می‌تواند علت‌های فراوانی داشته باشد که مربوط به بحث ما نیست اما شما می‌توانید با دلداری دادن به ایشان (مادرتان) از ناراحتی ایشان بکاهید.
الف) خوب است به ایشان متذکر شوید که ایشان در نزد خدای متعال ماجور هستند و در صورت همراهی با همسر خود، ثواب مجاهدین فی سبیل الله به ایشان داده می‌شود چرا که فرمودند «جهاد زن، خوب شوهر‌داری کردن است» وروشن است که جهاد از پرمشقت‌ترین تکالیف است که سختی‌های خود را دارد اما متقابلا اجری بس عظیم دارد.
ب) شما می‌توانید با بیان این روایت که پیامبر صلوات‌الله‌علیه فرموده‌اند، به ایشان دلداری دهید: «مَن صَبَرَت علی سُوءِ خُلقِ زوجِها أعطاها مِثلَ (ثواب) آسیه بِنتِ مزاحم؛ هر زنی که در برابر بداخلاقی شوهرش بردباری پیشه کند، خداوند به‌سان پاداش آسیه، دختر مزاحم( همسر فرعون) به او پاداش می‌دهد.»

مراجعه به مشاور

[ویرایش]

البته همان گونه که گفته شد اگر رفتار ایشان ریشه یابی شود و سعی شود که این علت‌ها با کمک شما و مادرتان برطرف شود یقینا رفتار ایشان به نحو مطلوبی تغییر خواهد کرد. شاید مناسب باشد که مادر شما خود به صورت مراجعه به یک مشاور یا با تماس با مرکز ملی پاسخگویی به شماره ۰۹۶۴۰ به بیان نحوه و چگونگی اختلافاتشان با همسر خود بپردازند تا روش‌های مقابله‌ای به ایشان ارائه گردد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شرح غرر الحکم، ج۷، ص۶۹.
۲. مستدرک، ج۸، ص۸.    
۳. بحار‌الانوار، ج۱۰، ص۹۹.    
۴. میزان‌الحکمه، ج۲، ص۱۱۸۷.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    


رده‌های این صفحه : ‌خانواده | مشکلات
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار