خشونت در قیام امام مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شمشیر، تسامح، امام مهدی (علیه‌السّلام)، قیام امام مهدی، سیره نبوی.

پرسش: آیا قیام امام مهدی (علیه‌السّلام) با خشونت همراه است؟

پاسخ: احادیث، گزاره‌های مختلفی را درباره شخصیت دفاعی و نظامی امام مهدی (علیه‌السّلام) ارائه می‌کنند و در مجموع می‌توان این نکات را از آنها استفاده کرد: امام مهدی (علیه‌السّلام) در هنگام ظهور، یا مسلّح به ابزار نظامی و دفاعی، یا در صورت عناد برخورد نظامی یا همان امتداد سیره نبوی یا هیچ‌گونه دلالتی بر خشونت‌گرایی ندارند.


انواع شیوه برخورد امام مهدی

[ویرایش]

یک. امام مهدی (علیه‌السّلام) در هنگام ظهور، مسلّح به ابزار نظامی و دفاعی است و لفظ «شمشیر»، نماد و کنایه‌ای از ابزار جنگی دوره ظهور است.
دو. امام مهدی (علیه‌السّلام) همانند امامان پیشین (علیهم‌السّلام)، با مخالفان و معاندان، مدارا و تسامح نخواهد داشت و در صورت عناد آنان، با ایشان برخورد نظامی خواهد نمود.
سه. حدیثِ «به ارث بردن شمشیر از محمّد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)»، اشاره‌ای به امتداد سیره نبوی و تبلور آن در قیام امام مهدی (علیه‌السّلام) است و به پیوند میان ایشان با پیامبران آسمانی پیشین تاکید دارد.
چهار. برخی احادیث، هیچ‌گونه دلالتی بر خشونت‌گرایی ندارند؛ بلکه به منابع علمی امام مهدی (علیه‌السّلام) و آگاهی ایشان از احکام شریعت اسلامی اشاره می‌کنند. خود این، معیاری برای اقدام‌های امام مهدی (علیه‌السّلام) است که خارج از موازین اسلامی نخواهد بود.
[۱] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۹، ص۱۰۶-۱۰۹.
[۲] باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۱۲۹.پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۹، ص۱۰۶-۱۰۹.
۲. باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۱۲۹.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «خشونت در قیام امام مهدی» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۲۱.    


رده‌های این صفحه : خشونت در اسلام | قیام امام مهدی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار