حقوق فرزندذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نیکی به فرزند، وظایف والدین.
پرسش: از نظر اسلام نخستین نیکی پدر و مادر بر فرزند چیست؟
پاسخ:


حقوق فرزندان بر پدر و مادر

[ویرایش]

در منابع حدیثی و روایی ما، روایات بسیاری در مورد حقوق فرزندان بر پدر و مادر وجود دارد که در این‌جا به تعدادی از آنها اشاره می‌شود:

← حدیثی از امام صادق


«قَالَ علیه‌السلام: مِنْ حَقِّ الْوَلَدِ عَلَی وَالِدِهِ ثَلَاثَةٌ یُحَسِّنُ اسْمَهُ وَ یُعَلِّمُهُ الْکِتَابَةَ وَ یُزَوِّجُهُ إِذَا بَلَغَ»؛ امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: از حقوق فرزند بر پدر انتخاب نام نیکو، آموختن دانش و ازدواج پس از رسیدن به سن بلوغ است.

← حدیثی از امام کاظم


«مُحَمَّدُ بْنُ یَعْقُوبَ عَنْ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِیسَی عَنْ یُونُسَ عَنْ دُرُسْتَ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ مُوسَی ـ علیه‌السلام ـ قَالَ جَاءَ رَجُلٌ إِلَی النَّبِیِّ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا حَقُّ ابْنِی هَذَا قَالَ تُحَسِّنُ اسْمَهُ وَ أَدَبَهُ وَ ضَعْهُ مَوْضِعاً حَسَناً»؛ امام موسی بن جعفر علیه‌السلام می‌فرماید: مردی خدمت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله رسید و پرسید حق فرزند من چیست؟ پیامبر فرمود: نام نیکو بر او بگذار، درست تربیتش کن و او را در جایگاه خوب قرار ده.

یادآوری یک نکته

[ویرایش]

در این روایات، اگرچه نام نیکو به‌عنوان اولین حق فرزند بر پدر و مادر ذکر شده است، اما درعین‌حال دلیلی بر نخستین بودن خصوص یکی از آنها وجود ندارد؛ زیرا پدر قبل از انعقاد نطفه فرزند باید زمینه‌های به دنیا آمدن یک فرزند خوب و سالم را فراهم نماید؛ از آن‌جا که لقمه حلال در فرزند تأثیر دارد،پدر موظف است روزی حلال برای خانواده‌اش تهیه نماید؛ پدر و مادر در زمان انعقاد نطفه و در هنگام بارداری باید مسائل دینی و اخلاقی را رعایت کنند که همه این موارد در فرزندی که از آنها متولد می‌شود، تأثیرگذار است؛ لذا از یک نگاه می‌توان رعایت این مسائل را به‌عنوان نخستین حقوق فرزند بر پدر و مادر، در نظر گرفت.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، وسائل ‌الشیعة، ج ۲۱، ص ۴۸۲، مؤسسه آل البیت (ع)، قم، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.    
۲. حر عاملی، وسائل ‌الشیعة، ج ۲۱، ص ۴۷۹ ۴۸۲، «بَابُ جُمْلَةٍ مِنْ حُقُوقِ الْأَوْلَادِ»،مؤسسه آل البیت (ع)، قم، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | حقوق فرزندان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار