حقانیت شیعهذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: چرا مذهب شیعه بهترین مذهب است؟ من خودم پیرو مذهب شیعه هستم، اما نمی دانم شیعه چه برتری نسبت به وهابیت دارد... یک وقت خدای نکرده از اون ۷۲ فرقه مسلمان نباشیم که گمراه شده اند؟ چطور می توانم مطمئن شوم؟
کلید واژه: مذهب شیعه، شیعه، تشیع، مذهب برتر، حقانیت شیعه
پاسخ:


مقدمه

[ویرایش]

برتری مذهب تشیع نسبت به سایر مذاهب به جهت "حق" بودن آن است، و دین حق در هر دوره ای منحصراً فقط یک دین است. خدای متعال در هر برهه ای دارای یک شریعت است و هر دین غیر از آن یا از اساس باطل و دروغ است و یا منسوخ و منقرض.
تعدد ادیان الاهی و مذاهب آسمانی که تاکنون بر بشریت نازل گردیده، تعدد طولی است نه عرضی، بدین معنا که دین جدید ناسخ و مکمل دین پیشین است و با آمدن دین جدید تاریخ مصرف دین قبلی منتفی و از رسمیت می افتد و جای خود را به دین جدید می دهد و بر همه لازم است که از آیین جدید پیروی نمایند و به آن ایمان بیاورند. برای همین در متون مقدس و نصوص دینی، از کسانی که به دین جدید ایمان نمی آورند، به عنوان "کافر" یاد می شود.

اسلام دین برتر

[ویرایش]

اسلام آخرین و کامل ترین دین است که برای بشر فرستاده شده و خداوند دینی جز اسلام را نخواهد پذیرفت. "ان الدین عندالله الاسلام"؛ بدون تردید دین در نزد خدا فقط اسلام است. "و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه"؛ هر کس آیینی جز اسلام را برگزیند از او پذیرفته نخواهد شد.

اسلام و مذاهب مختلف

[ویرایش]

متأسفانه مسلمانان نیز همانند اقوام و صاحبان ادیان گذشته به مذاهب گوناگونی متفرق شدند و قطعاً همۀ آنان در آن واحد بر حق نخواهند بود، پیامبر گرامی اسلام فرمود: "ان امّتی ستفرق بعدی علی ثلاث و سبعین فرقه، فرقه منها ناجیه، و اثنتان و سبعون فی النار"؛ پیروان من بعد از من به هفتاد و سه فرقه متفرق خواهند شد، تنها یک گروه نجات پیدا می کنند و هفتاد و دو فرقه دیگر اهل آتش خواهند بود.
[۳] . الابانه الکبری، ابن بطه، ج ۱، ص ۳.


مذهب حق در اسلام

[ویرایش]

مذهب حقه و فرقه ناجیه در میان مذاهب اسلامی مذهب شیعه اثنی عشری است و تشیع، همان اسلام راستین و حقیقی است.پیامبر گرامی اسلام فرمود: "ایها الناس انی ترکت فیکم ما ان اخذتم به لن تضلوا، کتاب الله و عترتی اهل بیتی"؛ مردم! من در میان شما چیزی به ودیعت نهادم که اگر بدان اخذ کنید هرگز گمراه نخواهید شد، کتاب خدا و عترت خودم، یعنی اهل بیتم.
[۵] . کنزالعمال، ج ۱، ص ۴۴، باب الاعتصام بالکتاب و السنه.

ابوذر غفاری صحابی ثقه و جلیل القدر پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) نقل می کند: "سمعت النبی (صلی الله علیه وآله) انه قال: الا ان مثل اهل بیتی فیکم مثل سفینه نوح فی قومه، من رکبها نجی و من تخلف عنها غرق"؛. بدانید: من از پیامبر (صلی الله علیه وآله) شنیدم که فرمود: مثل اهل بیت من در میان شما مثل کشتی نوح برای قوم نوح است، هر که در این کشتی نشیند نجات یابد و هر که تخلف کند غرق گردد.
[۶] . المستدرک علی الصحیحین، ج ۳، ص ۱۵۱.


اعتقاد مذهب تشیع

[ویرایش]

اساس و پایۀ مذهب تشیع، توحید و عدل و نبوت و امامت و معاد است، و شیعه قائل به امامت دوازده امام معصوم (علیه السلام) به عنوان جانشین پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) می باشد که اول آنان علی (علیه السلام) و آخر آنها مهدی (عج) است.
در روایات وارده از رسول گرامی اسلام به تعداد و حتی نام های دوازده امام معصوم (علیه السلام) تصریح شده است. روزی عبدالله بن مسعود در میان جمعی نشسته بود که عربی بیابانی پیدا شد و از آنان پرسید کدامیک شما عبدالله بن مسعود هستید؟ عبدالله جواب داد: من. عرب پرسید: هل حدثکم نبیکم کم یکون بعده من الخلفاء؟ قال: نعم، اثناعشر، عدد نقباء بنی اسرائیل. آیا پیامبر شما، تعداد جانشینان بعد از خودش را برای شما بیان کرد؟ - آری، دوازده نفر، به تعداد نقیبان بنی اسرائیل.

دلیل حقانیت تشیع

[ویرایش]

دلیل ما بر حقانیت تشیع قرآن و سنت است،

← شاهد قرآنی و تصریح پیامبر به حقانیت شیعه


خداوند در قرآن به ما دستور داده است تا از خدا و رسول و اولی الامر ـ که طبق تصریح رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) همان امامان شیعه اند ـ پیروی کنیم. در آیات فراوانی از قرآن به مسئلۀ امامت و ولایت اشاره شده است. آیاتی چون: "و انذر عشیرتک الاقربین"؛ "انما ولیکم الله و رسوله و المؤمنون الذین یقیمون الصلاه و یؤتون الذکوه و هم راکعون"، "یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته"، "الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً"ً، "انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت"، و....

← تصریح تاریخ و روایات بر جانشینی حضرت علی (علیه السلام)


پیامبر (صلی الله علیه وآله) نیز به تصریح تاریخ و روایات همواره از امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) به عنوان وصی و جانشین خویش یاد می فرمود.

← اعلام جانشینی علی هنگام دعوت از خویشاوندان


طبری در تاریخ خویش نقل می کند که هنگامی که آیۀ "و انذر عشیرتک الاقربین" نازل شد پیامبر به اقوام خود فرمود: خدای متعال به من دستور داد تا شما را به سوی او دعوت کنم، پس هر کدام از شما که مرا در این امر یاری کند برادر و وصی و جانشین من خواهد بود، علی (علیه السلام) فرمود: من ای رسول خدا در این راه تو را یاری خواهم کرد، پیامبر دست در گردن علی (علیه السلام) انداخت و فرمود: همانا این (علی) برادر و وصی و جانشین من در میان شما است، از او بشنوید و مطیع او باشید. خویشان پیامبر (صلی الله علیه وآله) در حالی که می خندیدند برخاستند و به ابوطالب ـ به تمسخر ـ گفتند: او به تو دستور داد تا مطیع پسرت باشی و فرمانبردار او باشی.
[۸] . تاریخ طبری، ج ۲، ص ۳۲۰، طبع مصر؛ کامل ابن اثیر، ج ۲، ص ۴۱، طبع بیروت.← اعلام جانشینی علی در روز غدیر


پیامبر در آخرین سال عمر خویش، در برگشت از حج که معروف به حجة الوداع گردید، در منطقۀ غدیر خم رسماً علی بن ابی طالب (علیه السلام) را به عنوان امام و زمامدار مسلمانان منصوب و معرفی فرمود و به همه حاضران دستور داد تا با علی به عنوان امیرالمؤمنین بیعت نمایند و این سخن معروف آن حضرت در آن روز است که فرمود: "من کنت مولاه فهذا علی مولاه"؛ هر کس که من زعیم و فرمانروای اویم علی (علیه السلام) نیز مولی و فرمانروای اوست. این حدیث از احادیث مشهور و متواتر اسلام است.
این اجمالی بود از دلایل برتری و حقانیت شیعه بر سایر مذاهب از نگاه درون دینی و با استناد به آیات و روایات. البته می توان از منظر برون دینی به این مسئله پرداخت و به مقایسه بین آموزهای شیعه و غیر شیعه اقدام نمود و به برتری شیعه حکم کرد، اما این بحث را به وقت دیگر موکول می کنیم.

عقائد فرقه وهابیت

[ویرایش]

اما راجع به وهابیت کافی است به این نوشتۀ سید مصطفی رضوی در کتاب "اطلاعات سیاسی و مذهبی پایستان" بسنده کنیم که وهابیان، تمام فرق اسلامی از شیعه و سنی را در زمرۀ مشرکان و کفار و بت پرستان می شمارند، حاجت و زیارت و احترام و تعظیم قبور حضرت پیامبر و ائمۀ اطهار را نوعی بدعت و بت پرستی قلمداد می کنند و حرام می دانند. آنها سلام و تکریم و احترام به پیامبر را جز در نماز جایز نمی دانند، و پایان زندگی دنیوی او را، پایانی بر بزرگداشت و گرامی داشت او می دانند. هرگونه آثار، گنبد و بارگاه بر قبور ائمه و بزرگان را بدعت می دانند و معتقدند که حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) یک بشر با همۀ ناتوانی ها و ضعف های بشری بوده و مرده است و هیچ خبری از ما و جهان امروز ندارد، لذا زیارت قبرش حرام است.
[۹] . سید مصطفی، رضوی، اطلاعات سیاسی و مذهبی پاکستان، ص ۶۳- ۶۴.

داوری را به عقل سلیم شما واگذار کنیم که آیا این آموزه ها می تواند مطابق با فطرت و قرآن باشد. آیا این است محبت به اهل بیت که مزد رسالت قلمداد گردیده است و آیا قرآن نفرموده است که شهدا زنده اند و در نزد خدا روزی می خورند و آیا مقام پیامبر (صلی الله علیه وآله) از شهدا کمتر است؟! و...


پانویس

[ویرایش]
 
۱. . آل عمران(۳)آیه ۱۹.    
۲. . آل عمران(۳)آیه۸۵.    
۳. . الابانه الکبری، ابن بطه، ج ۱، ص ۳.
۴. خصال، ص ۵۸۵.    
۵. . کنزالعمال، ج ۱، ص ۴۴، باب الاعتصام بالکتاب و السنه.
۶. . المستدرک علی الصحیحین، ج ۳، ص ۱۵۱.
۷. . خصال، ص ۴۶۷.    
۸. . تاریخ طبری، ج ۲، ص ۳۲۰، طبع مصر؛ کامل ابن اثیر، ج ۲، ص ۴۱، طبع بیروت.
۹. . سید مصطفی، رضوی، اطلاعات سیاسی و مذهبی پاکستان، ص ۶۳- ۶۴.
۱۰. ."قُلْ لا أَسْئَلُکمْ عَلَیهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّه فِی الْقُرْبی"‌، شوری(۴۲) آیه۲۳.    
۱۱. .آل عمران(۳)آیه ۱۶۹.    منبع

[ویرایش]

سایت اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : شیعه | فرق و مذاهب
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار