حرز امام جوادذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حرز، حرز امام جواد، امام جواد.

پرسش: ‌متن حرز امام جواد (علیه‌السّلام) را نوشته و این حرز چقدر در روایات و احادیث معتبر است؟

پاسخ اجمالی: متن حرز امام جواد (علیه‌السّلام) عبارت است از: «یا نور یا برهان یا مبین یا منیر یا ربّ اکفنی الشرور و آفات الدّهور و اسالک النجّاة یوم ینفخ فی الصّور. این حرز در کتاب مهج الدعوات ذکر شده، و ازین جهت که این کتاب، معتبر و باارزش بوده و نیز، این‌گونه دعاها و حرزها، معمولاً انگیزه‌ای از سوی جاعلان حدیث وجود ندارد، می‌توان گفت که این حرز دارای ارزش و اعتبار است.


مقدمه

[ویرایش]

در سیره‌ی ائمه اطهار (علیهم‌السّلام)، ادعیه و ذکرهای خاصی وجود دارد؛ گاهی نقش انگشتر آنان ذکر خاص و نام خاص خداوند می‌باشد؛ آنها دارای حرز خاص نیز بودند که همراه آنها بود که در آن از اسامی مبارک الهی نوشته شده بود.

متن حرز

[ویرایش]

متن حرز امام جواد (علیه‌السّلام) عبارت است از: «یا نور یا برهان یا مبین یا منیر یا ربّ اکفنی الشرور و آفات الدّهور و اسالک النجّاة یوم ینفخ فی الصّور؛ ای نور، ‌ای دلیل، ‌ای آشکار، ‌ای نور دهنده، پروردگارا بدترین بدی‌ها و بلاهای روزگاران را از من کفایت کن و از تو نجات در روزی را که در صور دمیده می‌شود، خواستارم.»

نقل از مهج الدعوات

[ویرایش]

این حرز را سید بن طاووس در کتاب مهج الدعوات آورده که کتاب معتبری است و نیز علامه مجلسی در بحار الانوار هم نقل کرده است.
البته مرحوم سید بن طاووس و نیز علامه مجلسی به نقل از مهج الدعوات، سند این حرز را نقل نکرده‌اند، اما با توجه به این که کتاب مهج الدعوات کتاب معتبر و با ارزشی است و نیز این که علامه مجلسی با توجه به اعتبار آن کتاب، این حرز را از مرحوم سید بن طاووس نقل کرده است از اینروی که در این گونه دعاها و حرزها، معمولاً انگیزه‌ای از سوی جاعلان حدیث وجود ندارد، می‌توان گفت که این حرز دارای ارزش و اعتبار است.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر

[ویرایش]

۱- جواد قیمومی اصفهانی، صحیفه امام جواد (علیه‌السّلام).
۲ـ علامه کاشانی، مصابیح الجنان.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حلی، سید بن طاووس، مهج الدعوات، ص۴۲، چاپ سنگی، بی تا.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۹۴، ص۳۶۱، تهران، المطبعة الاسلامیه، چاپ دوم، ۱۳۹۸ ه.ق.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله "متن حرز امام جواد علیه السلام را نوشته و این حرز چقدر در روایات و احادیث معتبر است؟"، تاریخ بازیابی۱۳۹۹/۱۲/۲۴.    


رده‌های این صفحه : امام جواد | بررسی سند روایات | حرز
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار