حدیث ثقلین در صحیح مسلمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حدیث ثقلین، صحیح مسلم.

پرسش: حدیث ثقلین در صحیح مسلم به چه صورت آمده است؟


روایت از زید بن ارقم

[ویرایش]

زَیدُ بنُ ارقَمَ: قامَ رَسولُ اللّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله) یَومًا فینا خَطیبًا بِماءٍ یُدعی «خُمًّا» بَینَ مَکَّةَ و المَدینَةِ، فَحَمِدَ اللّهَ و اثنی عَلَیهِ و وَعَظَ و ذَکَّرَ، ثُمَّ قالَ: امّا بَعدُ، الا ایُّهَا النّاسُ، فَاِنَّما انَا بَشَرٌ یوشِکُ ان یَاتِیَ رَسولُ رَبّی فَاجیبَ، و انَا تارِکٌ فیکُم ثَقَلَینِ: اوَّلُهُما کتابُ اللّهِ فیهِ الهُدی و النّورُ، فَخُذوا بِکتابِ اللّهِ و استَمسِکوا بِهِ. فَحَثَّ عَلی کِتابِ اللّهِ و رَغَّبَ فیهِ، ثُمَّ قالَ: و اهلُ بَیتی، اذَکِّرُکُمُ اللّهَ فی اهلِ بَیتی، اذَکِّرُکُمُ اللّهَ فی اهلِ بَیتی، اذَکِّرُکُمُ اللّهَ فی اهلِ بَیتی‌؛
[۲] دارمی تمیمی، عبدالله بن عبدالرحمن، مسند الدارمی المعروف بسنن الدارمی، ج۲، ص۸۸۹، ح۳۱۹۸ نحوه.
[۳] شیبانی، احمد بن حنبل، مسند احمد، ج۷، ص۷۵، ح۱۹۲۸۵.
زید بن ارقم: پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) روزی در میان ما در آبگیری که «خُمّ» نامیده می‌شود و میان مکّه و مدینه قرار دارد به خطبه برخاست و پروردگار را ستود و پند داد و موعظه کرد و سپس فرمود: امّا بعد،‌هان، ‌ای مردم! من هم انسانی هستم که به زودی پیک پروردگارم نزد من نیز بیاید و من هم پاسخش گویم. من در میان شما دو «ثقل» به یادگار می‌ نهم: نخستین آن دو، کتاب خداست که در آن هدایت و نور نهفته است، پس کتاب خدا را فرا ستانید و بدان چنگ در زنید. پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بر کتاب خدا ترغیب کرد و تشویق نمود و سپس فرمود: و اهل بیت من، خدا را در حقّ اهل بیتم به یاد شما می‌آورم، خدا را در حقّ اهل بیتم به یاد شما می‌آورم، خدا را در حقّ اهل بیتم به یاد شما می‌ آورم.»
قرار دادن اهل بیت (علیه‌السّلام) در کنار قرآن، به عنوان دو چیز گران‌مایه، و سه بار تأکید کردن بر یادآوردن مسئولیت الهی در مورد آنان، نشان می‌دهد که این امر، با سرنوشت مسلمین و هدایت آنها و حفظ اصول اسلام، پیوند و ارتباط داشته و دارد، و گرنه در کنار هم قرار نمی‌گرفت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نیشابوری، مسلم بن حجاج، صحیح مسلم، ج۴، ص۱۸۷۳، ح۲۴۰۸.    
۲. دارمی تمیمی، عبدالله بن عبدالرحمن، مسند الدارمی المعروف بسنن الدارمی، ج۲، ص۸۸۹، ح۳۱۹۸ نحوه.
۳. شیبانی، احمد بن حنبل، مسند احمد، ج۷، ص۷۵، ح۱۹۲۸۵.
۴. ابو‌بکر بیهقی، احمد بن حسین بن علی، السنن الکبری، ج۱۰، ص۱۹۴، ح۲۰۳۳۵.    
۵. ابن‌عساکر، علی بن حسن، تهذیب تاریخ دمشق، ج۱۹، ص۲۵۸ نحوه.    
۶. حمویی جوینی، ابراهیم بن محمد، فرائد السمطین، ج۲، ص۲۳۴، ح۵۱۳.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «حدیث ثقلین در صحیح مسلم» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۶/۱۱.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار