حجاب حضرت زهراذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها، حجاب، چادر.
پرسش: آیا حضرت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ در صدر اسلام جهت پوشش از چادر استفاده می‌کرد؟
پاسخ: دستور به حجاب و عفاف نه‌تنها یک ضرورت اجتماعی برای حفظ عفت جامعه است، بلکه مهم‌ترین راه‌کار حفظ عفت، کرامت و شخصیت انسانی زنان در عرصه‌های گوناگون می‌باشد.


حضرت زهرا کامل‌ترین الگوی عفت

[ویرایش]

پاره وجود رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ کامل‌ترین اسوه و الگوی حیا، عفت و حجاب است. دختری که پدرش کانون همه حوادث سیاسی و اجتماعی آن روزگار بود و او در کنار پدر، چون مادری مهربان، در همه این صحنه‌ها حضور داشت. چه در دوران کودکی در شرایط طاقت‌فرسای مکه، در حصر اقتصادی در شعب ابی‌طالب، چه در دوران بعد از هجرت به مدینه و کشاکش جنگ‌های پر‌شمار و حوادث بی‌شمار، و چه در خانه علی ـ علیه‌السلام ـ که محل آمد و شد فراوان اصحاب و یاران رسول ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ بود و حضرت صدیقه طاهره، در همه این صحنه‌ها حضور داشت؛ اما با همه این احوال عفاف و حجاب او در اوج یگانگی و بی‌مثالی بود.
[۱] مصباح یزدی، محمدتقی، جامی از زلال کوثر، تحقیق و نگارش محمدباقر حیدری، قم، انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، چاپ دوم، ۱۳۸۱ ش، ص ۱۰۵ ـ ۱۰۶.

جلوه‌های بسیار زیبا و دیدنی از رفتار و گفتار حضرت فاطمه زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ در عرصة حجاب و عفاف در منابع گزارش شده است که حقیقت هر یک از این رفتارها و گفتارها می باید سرمشق دختران و زنان در زندگی قرار گیرد.

حجاب حضرت زهرا از دوران کودکی

[ویرایش]

روایات وارده از صدیقه طاهره ـ سلام‌الله‌علیها ـ در رابطه با حجاب مؤید این مطلب است که خود حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ از کودکی به این مطلب اهمیت می‌دادند و از همان اوان کودکی پوشش ظاهری خود را حفظ می‌کردند.
[۶] ر.ک: قزوینی، سیدمحمدکاظم، فاطمه الزهراء من المهد الی اللحد، بیروت، منشورات مؤسسة النور للمطبوعات، چاپ اول، ۱۴۱۱ ق، ص ۱۹۰ ـ ۱۹۱.


روایتی از پیامبر

[ویرایش]

در روایتی آمده است که پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ به فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ فرمود: چه چیزی برای زن بهتر و نیکوتر است؟ فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ گفت: اینکه او مردی را نبیند و مردی نیز او را نبیند.
[۷] مجلسی، محمدباقر، زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، ترجمه محمد روحانی علی آبادی، انتشارات مهام، چاپ اول، ۱۳۷۷ ش، ص ۳۸۸.


کیفیت حجاب حضرت زهرا

[ویرایش]

و اما راجع به کیفیت حجاب حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ در منابع آمده است که آن حضرت در خارج از خانه از پوششی استفاده می‌کرد که تمام بدن را از سر گرفته تا پاها را می‌پوشانید و با چنین پوششی در جامعه حاضر می‌شد.
[۸] طبسی، محمدجواد، حیاة الصدیقة فاطمة سلام‌الله‌علیها، قم، مؤسسه بوستان کتاب، چاپ اول، ۱۴۲۳ ق، ص ۱۵۴ ـ ۱۵۵.
اميد است که شيوه عملی حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ در زندگی، الگویی باشد برای تمامی زنان با ایمان و با عفاف جهان اسلام.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مصباح یزدی، محمدتقی، جامی از زلال کوثر، تحقیق و نگارش محمدباقر حیدری، قم، انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، چاپ دوم، ۱۳۸۱ ش، ص ۱۰۵ ـ ۱۰۶.
۲. ر.ک:مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۱۰۱، ص ۳۶.    
۳. ر.ک:مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۱۰۰، ص ۲۳۸.    
۴. ر.ک:مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۳۷، ص ۶۹.    
۵. ر.ک:مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۸۴.    
۶. ر.ک: قزوینی، سیدمحمدکاظم، فاطمه الزهراء من المهد الی اللحد، بیروت، منشورات مؤسسة النور للمطبوعات، چاپ اول، ۱۴۱۱ ق، ص ۱۹۰ ـ ۱۹۱.
۷. مجلسی، محمدباقر، زندگانی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، ترجمه محمد روحانی علی آبادی، انتشارات مهام، چاپ اول، ۱۳۷۷ ش، ص ۳۸۸.
۸. طبسی، محمدجواد، حیاة الصدیقة فاطمة سلام‌الله‌علیها، قم، مؤسسه بوستان کتاب، چاپ اول، ۱۴۲۳ ق، ص ۱۵۴ ـ ۱۵۵.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : تاریخ معصومان | حجاب | حضرت زهرا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار