حجاب برترذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حجاب، چادر مشکی، حجاب برتر، پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم)، امام علی (علیه‌السّلام).

پرسش: الف. آیا مذهب شیعه فقط چادر مشکی را به عنوان حجاب مشخص ساخته است یا این‌که خانم‌ها می‌توانند با رعایت احکام مربوط، انواع دیگر پوشش کامل اسلامی را با رنگ‌های شادتر انتخاب کنند؟ ب. آیا در جامعه زمان رسول اکرم (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) و امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) زنان مجبور بودند که یک نوع حجاب خاص و با رنگ خاص بر سر کنند؟

پاسخ: بهترین نوع حجاب، چادر مشکی می‌باشد؛ زیرا تمام بدن را می‌پوشاند و برجستگی‌ها و تمام حرکات جذاب زنانه را زیر خود پنهان دارد و در نتیجه از هرگونه جلب توجه نامحرمان جلوگیری می‌کند. هم‌چنین در جامعه زمان پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و صدر اسلام، چادر مشکی به عنوان حجاب به کار می‌رفته است. سیره فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) و اهل بیت (علیهم‌السّلام) نیز مؤید این مطلب است.


چادر در قرآن

[ویرایش]

در قرآن مجید آیه‌ای هست که چادر را مطرح می‌کند و آن آیه شریفه جلباب است: «یَا اَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِاَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ اَدْنَی اَنْ یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا»؛ «ای پیامبر! به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویش را به جلبات (چادر) فرو پوشند؛ که این کار برای این‌که آن‌ها به عفت شناخته شوند، تا از تعرض و جسارت هوس‌رانان آزار نکشند، بر آنان بسیار بهتر است و خدا در حق خلق آمرزنده و مهربان است».

اندازه جلباب

[ویرایش]

در زمینه‌ اندازه جلباب سه دیدگاه مطرح شده است: بعضی مثل راغب گفته‌اند که جلباب همان خماره یعنی مقنعه است. بعضی گفته‌اند که جلباب پوششی است که تا سر زانو می‌آید. برخی دیگر گفته‌اند جلباب یک پوشش سرتاسری بوده است که بانوان از بالای سر می‌انداختند و این پوشش تا پایین پا را فرا می‌گرفته است. ابن‌عباس، مفسر بزرگ قرآن و شاگرد امیرالمومنین (علیه‌السّلام)، در تأیید دیدگاه سوم می‌گوید: جلباب ردایی است که از بالای سر پوشیده می‌شود و تا پایین پا می‌آید.

← شواهد لغوی و تاریخی


شواهد لغوی و تاریخی متعددی وجود دارد که دیدگاه سوم درست است.
[۷] مهدی‌زاده، حسین، حجاب‌شناسی، چالش‌ها و کاوش‌های جدید، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم.


← شاهد دیگر


این‌که فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) وقتی ‌خواستند برای دفاع از امیر‌مؤمنان (علیه‌السلام) به مسجد تشریف ببرند، «لاثت خمارها علی راسها و اشتملت بجلبابها». هنگام خروج از منزل مقنعه را محکم بر سر بسته و جلبات و چادر را به گونه‌ای که تمام بدن آن حضرت را می‌پوشاند و گوشه‌های آن به زمین می‌رسید، به تن کردند».

← تغایر خمار و جلباب


در این نقل تاریخی تغایر این دو یعنی خمار و جلباب خیلی روشن است. مقنعه یک پوشش است که مخصوص سر است و واژه «لاثت» به معنای محکم کردن است؛ یعنی حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) مقنعه خود را محکم بر سر می‌بستند و «اشتملت بجلبابها»؛ پس اولاً جلباب چیزی غیر از مقنعه است؛ ثانیاً با توجه به قرینه «اشتملت»، جلباب پوشش سرتاسری بوده است که تمام وجود مقدس حضرت زهرا را فرا می‌گرفته است.

حجاب از نظر رنگ

[ویرایش]

درباره مسئله رنگ لباس، به شواهد زیر اشاره می‌کنیم:

← دلیل لغوی


یکی از ریشه‌های لغوی جلباب، جُلب است و جُلب به معنای سیاهی آمده است. لسان العرب ذیل این جمله «و جُلب اللیل یطرده النهار» می‌گوید: «جلب اللیل‌ ای سواده»؛ یعنی روز که می‌آید باعث می‌شود که سیاهی‌های شب از بین برود.
با توجه به همین نکته لغوی، برخی کتاب‌هایی که درباره معرفی لباس نوشته شده است، گفته‌اند: الجلباب کساء اسود تلبسه المراه فوق ثیابها؛
[۱۰] العدنافی، الخطیب، الملابس والزینه فی الاسلام، ص۱۹۰.
یعنی جلباب پوشش مشکی گسترده‌ای است که زن روی لباس‌هایش می‌پوشد و این چیزی جز همان چادر مشکی نیست.

← دلیل تاریخی


علاوه بر دلیل لغوی، شاهد تاریخی نیز بر مشکی بودن جلباب دلالت دارد. از ام‌سلمه همسر گرامی پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) نقل شده است که وقتی آیه جلباب نازل شد، زن‌های انصار از خانه‌هایشان خارج شدند؛ درحالی‌که پوشش‌های مشکی داشتند، گویی کلاغ بالای سر آنها نشسته است.
[۱۲] ابوداوود، سلیمان‌ بن‌ اشعث، سنن ابی‌داوود، ج۲، ص۱۸۲.

این شاهد تاریخی نشان می‌دهد که زنان عرب هنگام نزول آیه همین معنا به ذهنشان تبادر کرد و این مؤید همان نکته لغوی است که اساساً مشکی بودن در جلباب اخذ شده است.
[۱۳] جزوه بررسی شبهات حجاب، ۱، مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه)، مدیریت تربیتی.


←← روایتی از پیامبر


در روایت آمده است که پیامبر اکرم زنان را از پوشیدن لباس‌های نازک باز می‌داشت. عایشه می‌گوید: روزی خواهرم اسماء درحالی‌که لباس نازک و بدن‌نما پوشیده بود به خانه پیامبر (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) آمد، چون رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) خواهرم را دید، صورتش را برگرداند و فرمود: ‌ای اسماء! چون دختر به حد بلوغ رسید، نباید چیزی از بدنش دیده شود؛ مگر این و آن (اشاره کرد به چهره و دست‌ها از مچ به پایین).

←← روایتی از امام علی


هم‌چنین امیرمؤمنان، علی (علیه‌السّلام) از پوشیدن لباس نازک نهی فرمودند: «علیکم بالصفیق من الثیاب فان من رق ثوبه رق دینه»؛ بر شما لازم است لباس ضخیم که بدن‌نما نباشد بپوشید؛ زیرا هر کس که لباسش نازک است، دینش همچون لباسش نازک و ضعیف است.
[۱۵] نکویی، طیبه سادات، جزوه روش‌های پیش‌گیری و درمان بدحجابی، در منابع اسلامی، واحد تربیت مربی اخلاق.


برترین حجاب

[ویرایش]

از مجموع مطالب مطرح‌شده و براساس فتاوای مراجع عظام تقلید، چادر مشکی نوع برتر حجاب می‌باشد؛ چون در صورت رنگی بودن پوشش زن، جلب توجه به آن‌ها بیش‌تر می‌شود و فلسفه حجاب هم همین است که برجستگی‌های زن کاملاً پوشیده شود و توجه نامحرمان را جلب ننماید تا این‌که مورد سوء استفاده و چشم‌چرانی مردان بی‌بندوبار قرار نگیرد.

حجاب در زمان پیامبر

[ویرایش]

همان‌گونه که در بالا نیز اشاره شد، در جامعه زمان پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و صدر اسلام، چادر مشکی به عنوان حجاب به کار می‌رفته است. سیره فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) و اهل بیت (علیهم‌السّلام) نیز مؤید این مطلب است.

بیان یک نکته

[ویرایش]

درمورد حجاب، آن‌چه که واجب است، پوشاندن کل بدن غیر از چهره و دست‌ها تا مچ می‌باشد.

نتیجه بحث

[ویرایش]

اما بهترین نوع حجاب، چادر مشکی می‌باشد؛ زیرا تمام بدن را می‌پوشاند و برجستگی‌ها و تمام حرکات جذاب زنانه را زیر خود پنهان دارد و در نتیجه از هرگونه جلب توجه نامحرمان جلوگیری می‌کند.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. مهدی‌زاده، حسین، حجاب‌شناسی، نشر قم، مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی حوزه علمیه.
۲. حجاب، مهدی مهریزی، مؤسسه فرهنگی دانش و ‌اندیشه معاصر.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. احزاب/سوره۳۳، آیه۵۹.    
۲. راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات الفاظ القرآن، ص۹۵، ریشه جلب.    
۳. الفیومی، احمد بن محمد بن علی، المصباح المنیر، ص۵۸، ریش جلب.    
۴. شیخ طوسی، محمد بن حسن، التبیان فی تفسیر القرآن، ج۸، ص۳۶۱.    
۵. آلوسی، محمود بن عبدالله، تفسیر روح المعانی، ج۱۱، ص۲۶۴ ۲۶۳، ذیل آیه شریفه.    
۶. زمخشری، محمود بن عمر، الکشاف عن حقایق التنزیل، ج۳، ص۵۶۰ ۵۵۹.    
۷. مهدی‌زاده، حسین، حجاب‌شناسی، چالش‌ها و کاوش‌های جدید، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم.
۸. طبرسی، احمد بن علی، الاحتجاج، ج۱، ص۹۸.    
۹. ابن‌منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج۱،‌ ص۲۷۰، ریشه جلب.    
۱۰. العدنافی، الخطیب، الملابس والزینه فی الاسلام، ص۱۹۰.
۱۱. ابوداوود، سلیمان‌ بن‌ اشعث، سنن ابی‌داوود، ج۲، ص۱۶۷.    
۱۲. ابوداوود، سلیمان‌ بن‌ اشعث، سنن ابی‌داوود، ج۲، ص۱۸۲.
۱۳. جزوه بررسی شبهات حجاب، ۱، مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (رحمه‌الله‌علیه)، مدیریت تربیتی.
۱۴. صدوق، محمد بن علی، خصال، ج۱، ص۶۲۳، قم، جامعه مدرسین، ۱۴۰۴ ه ق.    
۱۵. نکویی، طیبه سادات، جزوه روش‌های پیش‌گیری و درمان بدحجابی، در منابع اسلامی، واحد تربیت مربی اخلاق.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «حجاب برتر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۷/۲۶.    رده‌های این صفحه : احکام پوشش | حجاب برتر
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار