حافظانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حافظان، فرشتگان، اعمال، انسان.
پرسش: چرا فرشتگان اعمال انسان را می‌نویسند؟
پاسخ:


فرشتگان، حافظان اعمال انسان‌

[ویرایش]

در قرآن می‌خوانیم که فرشتگان حافظان اعمال انسان‌ها هستند:
«وَ إِنَّ عَلَیْکُمْ لَحافِظینَ. کِراماً کاتِبینَ. یَعْلَمُونَ ما تَفْعَلُون»؛ و البته بر شما نگهبانانی است. بزرگوارانی نویسنده (از فرشتگان). که (ظاهر و باطن و خلوص و ریا و مراتب کمال و نقص) آن‌چه را می‌کنید می‌دانند.

← مراد از حافظان


منظور از «حافظین» در این آیه شریفه، فرشتگانی هستند که مأمور حفظ و نگهداری اعمال انسان‌ها اعم از نیک و بد هستند.

← آیه ۱۸ سوره ق


در آیه دیگری از قرآن تعبیر به «رقیب» و «عتید» شده است: «ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلاَّ لَدَیْهِ رَقیبٌ عَتید»؛ «هیچ سخنی را بر زبان نمی‌آورد، جز آن‌که در نزد او فرشته مراقب حاضر و آماده‌ای (برای نوشتن) است».

← آیه ۱۷ سوره ق


و در آیه دیگری می‌خوانیم: «إِذْ یَتَلَقَّی الْمُتَلَقِّیانِ عَنِ الْیَمینِ وَ عَنِ الشِّمالِ قَعیدٌ»؛ «(به یاد آر) آن‌گاه که آن دو (فرشته) دریافت‌کننده، از راست و از چپ او نشسته (افکار و اعمال او را) دریافت می‌کنند».

بیان یک نکته

[ویرایش]

این آیات شریفه اشاره دارند به این‌که اعمال انسان غیر از طریق یادآوری خود صاحب عمل، ‌از راه دیگری نیز محفوظ است و آن محفوظ بودن با نوشتن فرشتگان نویسنده اعمال است که در طول زندگی هر انسانی موکل بر او هستند و انسان‌ها بر معیار آن اعمال، پاداش و کیفر می‌بینند.

← آیه ۱۴ سوره اسراء


هم‌چنان که فرمود: «اقْرَأْ کِتابَکَ کَفی‌ بِنَفْسِکَ الْیَوْمَ عَلَیْکَ حَسیباً»؛ «نامه‌ات را بخوان؛ کافی است که امروز خودت حسابرس خود باشی».

ادله گماشتن فرشتگان بر انسان

[ویرایش]

درباره این‌که چرا خداوند فرشتگان را بر انسان گماشته است، دلایلی بیان شده است؛ از جمله:

← اول


تا انسان گمان نکند که خداوند از اعمال آنان بی‌خبر است و این یک نوع لطفی است از جانب خداوند بر انسان ؛ زیرا وقتی انسان بداند که خداوند فرشتگانی را گماشته تا به‌صورت ویژه از اعمال او مراقبت ‌کنند، انگیزه‌اش برای دوری از گناه بیش‌تر می‌شود.

←← روایتی از امام صادق


شخصی از امام صادق علیه‌السلام پرسید: علت وجود فرشتگان مأمور ثبت اعمال نیک و بد انسان‌ها چیست، درحالی‌که می‌دانیم خداوند: «عَالِمُ السِّرِّ وَ مَا هُوَ أَخْفَی‌» است؛ یعنی هر چیزی را که از آن مخفی‌تر نیست می‌داند؟! امام علیه‌السلام در پاسخ فرمود: «خداوند این فرشتگان را به عبادت خود دعوت کرد و آنها را شهود بر بندگانش قرار داد، تا بندگان به خاطر مراقبت آنان، بیش‌تر مراقب اطاعت الهی باشند، و از عصیان او بیشتر ناراحت شوند، و چه بسیار بنده‌ای که تصمیم به گناه می‌گیرد سپس به یاد فرشته می‌افتد و خودداری می‌کند، می‌گوید: پروردگارم مرا می‌بیند، و فرشتگان حافظ اعمال نیز گواهی می‌دهند. علاوه بر این، خداوند به رحمت و لطفش اینها را مأمور بندگان کرده، تا به فرمان خدا شیاطین سرکش را از آنها دور کند، و هم‌چنین جانوران زمین و آفات بسیار را که آنها نمی‌بینند، تا آن زمان که فرمان خدا و مرگ آنها فرا رسد».

از این روایت به‌خوبی استفاده می‌شود که آنها علاوه بر مأموریت ثبت اعمال، مأمور حفظ انسان از حوادث ناگوار و آفات و وسوسه‌های شیاطین نیز هستند.

← دوم


از آن‌جا که نظام عالم براساس اسباب و مسببات شکل گرفته است، برخی فرشتگان نیز اسبابی برای ثبت و ضبط اعمال انسان‌ها هستند‌.

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین علاوه بر احاطه علمی خداوند بر ظاهر و باطن انسان، دو فرشته نیز مراقب اعمال اویند که از طرف راست و چپ از او مراقبت می‌کنند، پیوسته، ‌با او هستند و لحظه‌ای از او جدا نمی‌شوند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انفطار (۸۲)، آیه ۱۰ ۱۲.    
۲. شیخ طوسی، محمد بن حسن، التبیان فی تفسیر القرآن، با مقدمه:شیخ آقا بزرگ تهرانی، تحقیق:قصیر عاملی، احمد، ج ‌۱۰، ص ۲۹۲، دار احیاء التراث العربی، بیروت، بی‌تا.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۲۶، ص ۲۲۴، دارالکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.    
۴. ق (۵۰)، آیه ۱۸.    
۵. ق (۵۰)، آیه ۱۷.    
۶. طباطبایی، سید محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‌۲۰، ص ۲۲۶، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ پنجم، ۱۴۱۷ق.    
۷. اسراء (۱۷)، آیه ۱۴.    
۸. طبرسی، احمد بن علی، الاحتجاج علی أهل اللجاج، محقق و مصحح:خرسان، محمدباقر، ج ‌۲، ص ۹۵، نشر مرتضی، مشهد، چاپ اول، ۱۴۰۳ق.    
۹. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۲۶، ص ۲۲۶، دارالکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.    
۱۰. طباطبایی، سید محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‌۱۸، ص ۳۴۷ ۳۴۸، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ پنجم، ۱۴۱۷ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : حساب | کلام | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار