تکلیف شغل‌های نظامی در عصر ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، عدالت، امنیت، تقویت ایمان، شغل‌های نظامی.

پرسش: آیا در زمان ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) عدالت کاملاً برقرار خواهد شد، اگر این باشد که جنایت وجود نداشته باشد، تکلیف شغل‌هایی مانند ارتش و ... چه می‌شود؟

پاسخ: عصر ظهور، عصر سازندگی و پیشرفت همه‌جانبه است، عصر ایمان، عقلانیت، عدالت، امنیت و صلح جهانی است، در چنین عصری نه‌تنها مردم بیکار، فقیر و درمانده نیستند، بلکه اگر به اقتضای شرایط آن عصر، مشاغلی را از دست بدهند، به شغل‌هایی دست می‌یابند که دنیا و آخرتشان را آباد می‌کند.علت پدید آمدن شغل‌های متعارف

[ویرایش]

پدید آمدن شغل‌های متعارف در جامعه انسانی براساس احتیاج مردم به یکدیگر است و چون شرایط حاکم بر اجتماع بشر و نیز نیازهای افراد به هم‌دیگر، متغیر و متنوع به شمار می‌آید، شغل‌ها نیز متغیر و متنوع‌اند؛ یعنی مردم در مواردی شغل‌های قدیمی را ترک می‌کنند و به شغل جدید رو می‌آورند و گاهی نیز علاوه بر شغل‌های قبلی، شغل‌های دیگری نیز به وجود می‌آورند و این موضوع را می‌توان از اصولی برشمرد که همیشه بر روابط اجتماعی مردم حاکم بوده‌اند.

ویژگی بارز جامعه پس از ظهور

[ویرایش]

به یقین پس از ظهور حضرت مهدی (علیه‌السلام) جامعه بشری به کلی دگرگون می‌شود. یکی از شاخصه‌های این دگرگونی، گسترش عدالت، امنیت و عقلانیت در تمام گیتی است.

← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) در این باره می‌فرماید: خداوند توسط حضرت مهدی (علیه‌السلام) گرفتاری‌ها را از امتش رفع، و بندگان را با عبادت پر می‌کند، عدالتش همه جا را فرا می‌گیرد، پروردگار، توسط بندگانش، دروغ و دروغ‌گویی را نابود می‌کند و روح درندگی و ستیزه‌جویی را از بین می‌برد و ذلت بردگی را از گردنشان برمی‌دارد.

تغییر مشاغل و مراکز امنیتی

[ویرایش]

بنابراین می‌توان گفت: با فراگیر شدن عدالت، امنیت و رفاه که مولود رشد ایمان و عقلانیت مردم است، بسیاری مشاغل و مراکز امنیتی که برای توسعه و تحکیم امنیت اجتماعی مردم تأسیس شده است تغییر می‌کند؛ یعنی چه‌بسا برخی آن‌ها تعطیل شود یا از آن‌ها در برآوردن نیازهای دیگری به تناسب آن زمان استفاده شود، اما این مسئله موجب نمی‌شود مردم بیکار شوند و در فقر و مشکلات اقتصادی فرو روند؛ زیرا امام مهدی (علیه‌السلام) کارها را آن‌گونه سامان می‌دهد که حتی در جامعه نمی‌توان کسی را یافت که مستحق استفاده از صدقه باشد؛ یعنی حضرت «به گونه‌ای مال و ثروت را بین مردم افزونی می‌بخشد که اگر کسی به انگیزه صدقه دادن، مالی بردارد و اعلام کند نیازمندان از آن بردارند، کسی به او نمی‌گوید من احتیاج دارم».
[۲] کامل، سلیمان، یوم الخلاص یا روزگار رهایی، ج۲، بخش چهاردهم، ص۵۹۷، مترجم: علی‌اکبر مهدی‌پور، آفاق، چ۱.


گستردگی عدالت و تقویت ایمان

[ویرایش]

گفتنی است هر چند در عصر ظهور، عدالت و امنیت، جهانی و فراگیر است، اما چه بسا افرادی در مواردی (به شکل موردی) جرایم و خلاف‌هایی را انجام دهند؛ زیرا در هر صورت انسان همیشه موجودی مختار و انتخابگر است، شاید فرد یا افرادی در مواردی به سبب غلبه هوای نفس ستمی بر کسی روا دارد یا گناه دیگری انجام دهد که می‌بایست به علت آن مجازات شود؛ از‌این‌رو به یقین در حکومت جهانی حضرت مهدی (علیه‌السلام)، تشکیلاتی وجود دارد که بین مردم دادرسی کند و حافظ امنیت عمومی باشد و اصولاً این‌گونه تشیکلاتی همیشه برای جامعه بشری لازم است، اما در عصر ظهور به علت گسترش عدالت و امنیت و نیز تقویت ایمان و عقلانیت مردم به این‌گونه تشکیلات در حد گسترده (مانند عصر غیبت) نیاز نیست.

نیروهای مسلح در عصر ظهور

[ویرایش]

و اما درباره نیروهای نظامی و ابزار و تجهیزات جنگی می‌توان گفت: روایات فراوانی وجود دارد که عصر ظهور را عصر ایمان، عقلانیت، عدالت، امنیت و صلح جهانی می‌داند و فقط یک حکومت و آن هم حکومت اسلامی در تمام جهان پدید می‌آید و دشمنان اسلام نابود می‌شوند؛ ازاین‌رو نیروهای مسلح و تجهیزات نظامی کاربرد عمده‌ای ندارند؛ زیرا فضای جهان به گونه‌ای نیست که بین دو کشور یا دو منطقه گسترده جنگ نظامی صورت بگیرد؛ بنابراین نیروها و تجهیزات نظامی در طریق سازندگی به کار می‌روند؛ زیرا در آن زمان همه چیز در مسیر کمال و سازندگی است و چنانچه برخی ادوات جنگی هیچ کاربردی جز به راه‌ انداختن ماشین جنگ نداشته باشند و امنیت جامعه را به خطر بیندازند قطعاً نابود می‌شوند.

نتیجه بحث

[ویرایش]

عصر ظهور، عصر سازندگی و پیشرفت همه‌جانبه است، عصر ایمان، عقلانیت، عدالت، امنیت و صلح جهانی است، در چنین عصری نه‌تنها مردم بیکار، فقیر و درمانده نیستند؛ بلکه اگر به اقتضای شرایط آن عصر، مشاغلی را از دست بدهند به شغل‌هایی دست می‌یابند که دنیا و آخرتشان را آباد می‌کند.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. نوید امن و ایمان، آیت‌الله صافی گلپایگانی.
۲. نور‌الابصار، سید‌مؤمن شبلنجی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۱، ص۷۵، چاپ بیروت.    
۲. کامل، سلیمان، یوم الخلاص یا روزگار رهایی، ج۲، بخش چهاردهم، ص۵۹۷، مترجم: علی‌اکبر مهدی‌پور، آفاق، چ۱.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تکلیف شغل‌های نظامی در عصر ظهور»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۱۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار