تکرار نشدن نجات حضرت موسیذخیره مقاله با فرمت پی دی اف



کلیدواژه: مادر، صندوق، دنیا، کودک، حضرت موسی (علیه‌السّلام)، طفل، دریا، فرعون، رود نیل، سینوهه.

پرسش: آیا صحیح است که داستان به آب‌ انداختن حضرت موسی (علیه‌السّلام) برای سینوهه (پزشک فرعون) هم اتفاق افتاده؟

پاسخ اجمالی: براساس منابع معتبر این داستان تنها در مورد حضرت موسی (علیه‌السّلام) اتفاق افتاد؛ اما یک رمان‌نویس فنلاندی کتاب سینوهه را در سال ۱۹۴۵ میلادی نگاشت و ادعا نمود که گویا آن‌را از کتابی که خود سینوهه بر روی اوراق پاپیروس نگاشته بود، بازنویسی کرده است! این ادعا البته مورد تأیید قرار نگرفت.


به آب انداختن حضرت موسی

[ویرایش]

بر‌اساس گزارش تورات، مادر حضرت موسی (علیه‌السّلام)، وی را تا سه ماه از دید فرعونیان مخفی داشت؛ اما سرانجام از نی سبدی ساخت و آن‌را قیراندود نمود و پسرش را در آن نهاد و در میان نیزارهای رود نیل رها ساخت. از طرف دیگری برای حفظ فرزندش و اطلاع از سرنوشت وی دخترش را مأمور کرد تا آن سبد را رصد نماید. سرانجام حضرت (علیه‌السّلام) توسط آل فرعون از آب گرفته شد.
[۱] ر.ک: کتاب مقدس، عهدقدیم، سفر خروج، تولد حضرت موسی.

همچنین بر اساس آیات قرآن مادر حضرت موسی (علیه‌السّلام) بعد از تولد آن‌حضرت (علیه‌السّلام) برای نجات وی به امر خدا فرزندش را در صندوقی گذاشت و در آب رها نمود. قرآن در این زمینه می‌فرماید:
«وَ اَوْحَیْنا اِلی‌ اُمِّ مُوسی‌ اَنْ اَرْضِعیهِ فَاِذا خِفْتِ عَلَیْهِ فَاَلْقیهِ فِی الْیَمِّ وَ لا تَخافی‌ وَ لا تَحْزَنی‌ اِنَّا رَادُّوهُ اِلَیْکِ وَ جاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلین‌؛ و به مادر موسی وحی کردیم که: «او را شیر ده، و چون بر او بیمناک شدی او را در نیل بینداز، و مترس و‌ اندوه مدار که ما او را به تو بازمی‌گردانیم و از [زمره‌] پیامبرانش قرار می‌دهیم».

ادعای رمان‌نویس فنلاندی

[ویرایش]

براساس منابع معتبر این داستان تنها در مورد حضرت موسی (علیه‌السّلام) اتفاق افتاد؛ اما یک رمان‌نویس فنلاندی به نام میکا والتاری کتاب سینوهه را در سال ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۲۴ شمسی) نگاشت و ادعا نمود که گویا آن‌را از کتابی که خود سینوهه بر روی اوراق پاپیروس نگاشته بود، بازنویسی کرده است!
این ادعا البته مورد تأیید قرار نگرفت و نگارش کتابی با این حجم بر روی اوراق پاپیروس در ۳۵۰۰ سال پیش عملاً امکان‌پذیر نبود؛ لذا بسیاری از منتقدان، این کتاب را مجموعه‌ای از واقعیات پراکنده مصر باستان، اسطوره‌ها و تخیلات نویسنده ارزیابی می‌کنند.
ازاین‌رو و با توجه به این‌که داستان به آب‌ انداختن موسی (علیه‌السّلام) در تورات، انجیل و قرآن وجود دارد، اگر قرار بر جعل و کپی‌برداری باشد، داستان سینوهه (به ویژه در مورد اشاره شده) کپی‌برداری از داستان به آب‌ انداختن موسی خواهد بود.
علاوه بر آن‌که داستان به آب‌ انداخته شدن موسی (علیه‌السّلام) و نجات وی توسط فرعون، اگرچه دارای اهمیت بالایی است؛ اما به عنوان معجزه آن‌ حضرت (علیه‌السّلام) مطرح نشده است تا بگوییم در مورد افراد دیگر نباید اتفاق بیفتد، حتی اگر آن موارد دیگر از نظر تاریخی اثبات نشده باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک: کتاب مقدس، عهدقدیم، سفر خروج، تولد حضرت موسی.
۲. قصص/سوره۲۸، آیه۷.    
۳. ر.ک:سایت اسلام کوئست، مقاله «دوران زندگی حضرت موسی در کتاب‌های مقدس».    
۴. ر.ک:سایت اسلام کوئست، مقاله «نام فرعون روزگار حضرت موسی».    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «تکرار نشدن نجات حضرت موسی»، تاریخ بازیابی۱۴۰۰/۱۰/۱۲.    






جعبه ابزار
جعبه‌ابزار