تغییر چهره باطنیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:چهره باطنی، توبه، رسول ترک، عالم رؤیا، حشر.
پرسش :چرا در عالم رؤیا صورت باطنی برخی افراد بصورت حیوان نشان داده شده حال آنکه بعد از این رؤیا و توبه از گناه به مقامات بلندی رسیده اند.


متن کامل پرسش

[ویرایش]

اینکه در برخی منابع وجود دارد که افرادی بودند که در جوانی به گناه مشغول شدند اما بعدها نور خدا در قلوب آنها تجلی پیدا می کند و آنها مؤمن می شوند مثل رسول ترک که آزاد شده امام حسین علیه‌السلام است.
-توضیح:مشهور است که قیل از توبه رسول ترک، فردی وی را در عالم رویا به صورت سگ نگهبان خیمه های امام حسین(علیه‌السلام) دید که مانع از ورود بیگانگان به حریم خیمه های آن حضرت می شد. بازگو کردن این رویا باعث تحول روحی بزرگی در ایشان شد و بعد از توبه به مقامات معنوی بلندی دست یاقتند]
اما سوال این است که چرا امام حسین (علیه‌السلام) رسول را سگ در خانه خود قبول کرد منظورم چرا به صورت سگ او را قبول کرد مگر مقام شامخ انسان بالا نیست پس چرا امام ایشان را در عالم رویا که در میان بزرگان و حتی دوستان خود من مشهور است بصورت سگ در خانه خود قبول کرد البته بنده با دوستان رسول ترک ارتباط دارم و کتاب آزاد شده امام حسین را خواندم؟؟!

پاسخ

[ویرایش]

در قرآن کریم می خوانیم:و اذا الوحوش حشرت؛؛ وقتی که وحوش محشور شوند. مفسرین در مورد این آیه شریفه دو معنی بیان کرده اند اول اینکه وقتی حیوانات وحشی برای قصاص و شهادت دادن بر اعمال مردم محشور شوند دوم این که وقتی مردم در شکل حیوانات وحشی محشور شوند
[۲] نخجوانی، نعمت الله بن محمود، الفواتح الالهیة و المفاتح الغیبیة، ج۲،ص۴۸۷، دار رکابی للنشر، مصر، ۱۹۹۹م
.
نیز قرآن می فرماید:فَلَمَّا عَتَوْا عَنْ ما نُهُوا عَنْهُ قُلْنا لَهُمْ کُونُوا قِرَدَةً خاسِئِین؛‌ بنا براین آیه برخی از بنی اسرائیل از امر خدا مبنی بر صید نکردن ماهی در شنبه تمرد کردند لذا خدا آنها را به میمون تبدیل کرد
طبق این آیه برخی اعمال باعث می شود انسان در ظاهر یا باطن از شکل انسانی خود خارج شده و تبدیل به حیوان شود.

← تغییر باطن در روایات


روایات زیادی هم داریم که ثابت می کند باطن ها عوض می شود که در اینجا به چند روایت استناد می کنیم:

←← روایت اول


ابو بصیر به حضرت باقر (علیه‌السلام) عرض کرد چقدر حاجی زیاد است و صدای داد و فریاد همه جا را گرفته. حضرت فرمودند:داد و فریاد زیاد است ولی حاجی چقدر کم است. علاقه داری درستی سخن مرا با چشم خود ببینی.
در این موقع با دست روی دو چشمم کشید و دعائی خواند و فرمود اکنون نگاه کن به حاجی ها. -ابو بصیر گوید:- نگاه کردم دیدم بیشتر مردم بشکل بوزینه و خوک هستند و مؤمن چون ستاره درخشان در شب تار در میان آنها از دور دیده‌ می‌شود.

←← روایت دوم


عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِیَادٍ عَنِ ابْنِ أَبِی نَجْرَانَ عَنْ مُثَنًّی الْحَنَّاطِ عَنْ کَامِلٍ التَّمَّارِ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع یَقُولُ النَّاسُ کُلُّهُمْ بَهَائِمُ ثَلَاثاً إِلَّا قَلِیلًا مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنُ غَرِیبٌ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ؛ امام باقر (علیه‌السلام) فرمودند:مردم همگی حیوانند مگر اندکی از مومنین و مومن غریب است و سه مرتبه تکرار کردند. از این روایات معلوم می شود که باطن بسیاری از مردم حیوان است و شکل انسانی ندارد.

←← روایت سوم


پیغمبر - صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم- فرمود:در امت من خسف و قذف ظاهر می‌شود، یعنی فرو رفتن به زمین و فرو ریختن بلا بر آنها از آسمان -مانند بمبارانها که در این زمان معمول شده-. گفتند:یا رسول الله چه زمان این بلاها ظاهر خواهد شد؟ فرمود:هنگامی که ظاهر شود استعمال آلات لهو و زن های خواننده و نوشیدن مسکرات . به خدا قسم مردمی از امّت من بر سرکشی و طغیان و بازی ، شب می‌کنند و صبح می‌کنند در حالی که به صورت میمون‌ها و خوک‌ها مسخ شده‌اند، برای اینکه چیزهای حرام را حلال می‌دانند و زنهای خواننده برای خود تهیّه می‌کنند و شراب می‌خورند و ربا می‌گیرند و لباس حریر می‌پوشند
[۶] مواعظ امامان علیهم السلام-ترجمه جلد هفدهم بحار،ص۲۴۸،بخش بیست و چهارم سفارشات حضرت صادق(علیه‌السلام)، انتشارات اسلامیة.
.
و این روایت هم ثابت می کند که برخی اعمال خصوصا باطن را عوض می کند.
بنابراین تا اینجا روشن شد که طبق آیات و روایت باطن برخی از انسان ها در اثر گناهان به صورت حیوان تبدیل می شود.

← توضیح داستان رسول ترک


اما اینکه چرا فرد مذکور در سوال به این شکل در عالم رویا نشان داده شده اند به این دلیل است که ایشان دائم الخمر بودند و همیشه شراب می خوردند و فقط در ایام محرم به احترام سید الشهداء ترک می کردند و شرابخواری دائمی نیز باطن انسان را عوض می کند و این نتیجه عمل آدمی است.
بنابراین، امام حسین باطن او را عوض نکرده بلکه ایشان خود با اعمال خود این باطن را برای خود ساخته بود.
اما این که چرا حضرت از عیب او پرده برداشتند و باطن ایشان را به آن شکل نشان دادند با این که مقام ذاتی و شامخ انسان بسی بالاتر است، در جواب باید گفت:چون خواستند بگویند با این که به خاطر اعمالت این باطن را پیدا کردی ما حتی عمل مثل تو را هم ضایع نمی کنیم و حتی به چنین فردی که به آستان حضرت پناه آورده نمی گذاریم کسی اهانت کند و این بزرگی کرم آنها را ثابت می کند.
دوم اینکه اگر این صحنه را نشان نمی دادند ایشان متحول نمی شدند.
و سوم اینکه حضرت می دانستند که آینده و گوهر وجود ایشان چیست و خواستند با این کار او را به راهی که باید در پیش گیرد بیندازند. و بعد از توبه هیچ سرزنشی نیست همچنان که پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرموند:التائب من الذنب کمن لا ذنب له؛ توبه کننده از گناه مثل کسی است که گناه ندارد.
اما این که در سؤال مطرح شده است که چرا ایشان را به صورت سگ قبول کرد ؟ باید گفت ایشان به صورت سگ بود و حضرت او را قبول کرد البته سگ نگهبان حرم که باطن خودداری او از نوشیدن شراب در ایام محرم بود و دیگران را هم نهی می کرد لذا حرمت حریم محرم را نگه می داشت و همین اندازه وفاداری او را،حضرت نشان دادند اما بعد از توبه دیگر باطن او سگ نبود بلکه بهترین شکل انسانی را پیدا کرد و خداوندما را هم با محبین واقعی آن حضرت محشور بفرماید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره تکویر/۸۱، آیه۴.    
۲. نخجوانی، نعمت الله بن محمود، الفواتح الالهیة و المفاتح الغیبیة، ج۲،ص۴۸۷، دار رکابی للنشر، مصر، ۱۹۹۹م
۳. سوره اعراف/۷، آیه۱۶۶.    
۴. بحارالأنوار، ج۲۷، ص ۳۰. موسسةالوفاء، بیروت، ۱۴۰۴.    
۵. الاصول من الکافی،ج ۲،ص ۲۴۲،(باب فی قلة عدد المؤمنین).    
۶. مواعظ امامان علیهم السلام-ترجمه جلد هفدهم بحار،ص۲۴۸،بخش بیست و چهارم سفارشات حضرت صادق(علیه‌السلام)، انتشارات اسلامیة.
۷. وسائل الشیعه، ج ۱۶، ص ۷۵. موسسة آل البیت، ۱۴۰۹.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار