تغییر محل سکونتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اخلاق، شهوت، حرام.

پرسش: پدر و مادرم به هیچ قیمتی حاضر به ترک محل سکونتمان که محلی با افراد بسیار بد است نیستند، در چنین مکانی تا زمان ازدواج چگونه باید با مشکلات جنسی کنار بیایم؟

پاسخ: بی گمان محیط زندگی‌مان علاوه بر آلودگی ظاهری باید از آلودگی‌های روحی و معنوی پاک باشد؛ چون محیط تاثیر زیادی در روحیه، آرامش، ادب، اخلاق و دین‌داری افراد خصوصاً بچه‌ها و نسل جوان دارد، از این رو همه به ویژه والدین در انتخاب محل سکونت باید دقت و وسواس بیشتری داشته باشند، هرگز راضی نباشند در جایی زندگی کنند که احتمال مبتلا شدن خود و فرزندانشان به انواع ویروس‌های اخلاقی و مذهبی وجود دارد، بنابر این، حتی اگر ناخواسته و بدون اطلاع یا اشتباه چنین مکانی را برای زندگی انتخاب نمودند (هر چند شاید از جهاتی هم امتیازاتی داشته باشد اما) اگر برای افراد خانواده امنیت اخلاقی، روانی و دینی وجود نداشته باشد و اخلاق و دیانت افراد در خطر باشد بر پدر و مادر لازم است برای حفظ فرزندانشان از خطرات، از آن مکان نقل مکان نموده و به مکانی که دارای ویژه‌گی‌های اخلاقی درست و اسلامی است نقل مکان نمایند. شایسته است همه انسان‌های آزاده به ویژه جوانان عزیز و مسلمان و مؤمن افسار اسب سرکش شهوت را به دست گرفته و کنترل نمایند و به گناه آلوده نشوند. قابل توجه است هر نوع ارتباط جنسی با غیر همسر ممنوع و حرام است.


چند مسأله

[ویرایش]

در راستای پرسش شما و برای رسیدن به پاسخی مناسب نخست چند مسأله مطرح می‌نماییم سپس به بررسی و پاسخ آن می‌پردازیم.

← شرایط محل سکونت


البته این بخش از سؤال در پرسشتان نبوده، ولی با توجه به اهمیت آن این را مطرح نموده و به پاسخ آن می‌پردازیم. علاوه بر شرایط عمومی و رفاهی که هر کس برای مسکن و محل سکونت خویش در نظر می‌گیرد، معمولاً ما خواستار دو نوع ویژگی برای محیط زندگی‌مان هستیم:
الف. محیط زندگی‌مان باید از آلودگی‌های ظاهری و میکروب‌های حامل بیماری‌های گوناگون، پاک باشد.
ب. محیط زندگی‌مان باید از آلودگی‌های روحی و معنوی و میکروب‌های فاسد کننده خالی باشد که این نوع میکروب‌ها به مراتب از میکروب‌های بخش اول مهم‌تر، خطرناک‌تر و مسری‌تر هستند. از این رو برای تهیه مسکن پیش از همه باید اطلاعاتی از محل مورد نظر تهیه نموده و محل مورد نظر را بررسی کنند که اگر با مبانی و موازین اخلاقی و اسلامی مطابق بود باید برای خرید یا اجاره و...آن اقدام نمود. در روایتی پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) همسایه خوب را از سعادت مرد شمرده‌اند.
[۱] مجلسی، محمد باقر، آداب و سنن، ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار، ص۹۷، محمد باقر کمره‌ای، ناشر اسلامیه، تهران، چاپ اول‌، ۱۳۶۵ ش‌.


← وظیفه افراد در مورد محل سکونت


با توجه به این که همه ما همان طور که برای سلامت جسم خود اهمیت زیادی قائل هستیم و هرگز حاضر نیستیم در محیط‌هایی که به انواع ویروس‌های کشنده آلوده است زندگی کنیم، حتی اگر بدون آگاهی و توجه در چنین محیط‌هایی قرار گرفتیم در اولین فرصت از آن جا نقل مکان می‌کنیم و به محیط سالم دیگری می‌رویم هرچند که در این راه دچار زیان‌های مادی شویم، همچنین از آن رو که محیط تاثیر زیادی در روحیه، آرامش، ادب، اخلاق و دین‌داری افراد خصوصاً بچه‌ها و نسل جوان دارد، همه به ویژه والدین باید در انتخاب محل سکونت دقت و وسواس بیشتری داشته باشند، هرگز حاضر نباشند در جایی زندگی کنند که احتمال مبتلا شدن خود و فرزندانشان به انواع ویروس‌های اخلاقی و عقیدتی وجود دارد. بنابر این، بر والدین شما حتی اگر ناخواسته و بدون اطلاع یا اشتباه چنین مکانی را برای زندگی انتخاب کردند (هرچند شاید از جهاتی هم امتیازاتی داشته باشد) لازم است برای حفظ فرزندانشان از خطرات، از آن جا نقل مکان نموده و در مکانی که دارای ویژگی‌های اخلاقی و اسلامی است سکونت نمایند.

← مشکلاتی سکونت در مکان‌ بد


این نوع محیط‌ها طبعاً برای بیشتر افراد خصوصاً برای کسانی که هم سنخ آن محیط‌ها نیستند ناگوار، شکننده، مخرب و دارای آثار سوء است. وقتی کسی در محیطی این چنینی قرار بگیرد برای او انواع مشکلات پیش خواهد آمد که از جمله آن مشکل جنسی است. به عنوان نمونه محیط مدرسه‌ای را در نظر بگیریم که جو حاکم آن (از رئیس و دانش آموز تا خدمتکار) غیر اخلاقی و غیر دینی باشد در چنین شرایطی علاوه بر تاثیراتی که این محیط بر این اشخاص دارد، مدرسه را برای آنان در حکم زندان قرار می‌دهد که همیشه از نظر روحی در فکر آزاد شدن از آنند.

← برخورد با مشکلات


البته خوب بود این قسمت از سؤال به طور واضح‌تر بیان می‌شد که منظور از مشکلات جنسی چیست تا در همان جنبه به بررسی آن می‌پرداختیم؟ اما ظاهراً منظور از مشکلات جنسی قبل از ازدواج همان خواهش‌های غریزی و نفسانی است که به طور طبیعی در وجود همه قرار دارد و افراد را به بی‌راهه فرمان می‌دهد، اما شایسته است همه انسان‌های آزاده به ویژه جوانان عزیز و مسلمان و مؤمن افسار اسب سرکش شهوت را به دست گرفته و کنترل نمایند نه این که خود را همراه با ذلت تسلیم شهوت نموده و در مقابل شهوت به زانو درآیند که این عمل (کنترل شهوت) در پیشگاه خداوند دارای اجر بسیاری است.
در روایتی می‌خوانیم یکی از یاران امام صادق (علیه‌السّلام) به نام ابن مسکان از آن حضرت نقل می‌کند که فرمود: در برابر مشکلات، صابر و شکیبا باشید و فرمود: روز قیامت منادی صدا می‌زند. صابران کجا هستند؟ گروهی از مردم بپا می‌خیزند. سپس منادی صدا می‌زند متصبران کجا هستند؟ گروه دیگری بپا می‌خیزند. راوی می‌گوید: عرضه داشتم فدایت شوم صابران کیانند؟ و متصبران کیانند؟ فرمود: صابران کسانی هستند که مشکلات انجام واجبات را تحمل می‌نمایند. و متصبران (که صبر آنان برتر و مشکل‌تر است) کسانی هستند که در برابر مشکلات محرمات صبر نموده و از انجام گناه خودداری می‌نمایند.
[۲] مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ترجمه جلد ۶۷ و ۶۸، ج‌۲، ص۹۰ و ۹۱، سید ابو الحسن موسوی همدانی‌، ناشر کتابخانه مسجد ولی عصر، تهران، چاپ اول‌، بی تا.


نکته

[ویرایش]

قابل توجه است هر نوع ارتباط جنسی با غیر همسر ممنوع و حرام است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمد باقر، آداب و سنن، ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار، ص۹۷، محمد باقر کمره‌ای، ناشر اسلامیه، تهران، چاپ اول‌، ۱۳۶۵ ش‌.
۲. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ترجمه جلد ۶۷ و ۶۸، ج‌۲، ص۹۰ و ۹۱، سید ابو الحسن موسوی همدانی‌، ناشر کتابخانه مسجد ولی عصر، تهران، چاپ اول‌، بی تا.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «تغییر محل سکونت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۷/۲۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار