تغییر فرمان‌های الهیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نسخ، خداوند، مسلمان.

پرسش: راز تغییر فرمان‌های الهی چیست؟

پاسخ: خداوند متعال با در نظر گرفتن مصلحت و ظرفیت مسلمانان و نیز دیگر مخاطبان قرآن، آنان را به تدریج، رشد داده و به کمال رسانده است. فرایند این رشد تدریجی، تحت تاثیر حوادث زمانه و استعداد افراد، پیچیده بود و نیاز به راهنمایی همیشگی خداوند و تشدید و تسهیل برخی فرمان‌ها داشت.نسخ

[ویرایش]

پیامبر اکرم (صلی‌اللّه‌علیه‌و‌آله) سر در طاعت خداوند داشته و در جنگ و صلح و نیز شدّت عمل داشتن و آشتی نمودن، گوش به فرمان الهی بوده است.
پرسش، این جاست که: چرا فرمان‌های الهی در این زمینه متفاوت و متغیّرند؟ در پاسخِ این سؤال باید گفت که خداوند متعال با در نظر گرفتن مصلحت و ظرفیت مسلمانان و نیز دیگر مخاطبان قرآن، آنان را به تدریج، رشد داده و به کمال رسانده است. فرایند این رشد تدریجی، تحت تاثیر حوادث زمانه و استعداد افراد، پیچیده بود و نیاز به راهنمایی همیشگی خداوند و تشدید و تسهیل برخی فرمان‌ها داشت؛ همان خداوندی که متقضیات روزگار و توانایی بندگان مخلوقش را می‌شناسد و در پی سخت‌گیری بر آنها نیست. «یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُکْمِلُوا الْعِدَّةَ وَ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلَی مَا هَداکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ؛ خداوند برای شما آسانی می‌خواهد و برای شما دشواری نمی‌خواهد و [می‌خواهد] تا شماره را کامل کنید و خداوند را برای آن که هدایتتان نمود، تکبیر بگویید و شاید سپاس گزار باشید».
از این رو، در هر دوره از مراحل رشد و تکامل مسلمانان، حکمی متناسب تشریع گردیده است. گاه در باره یک موضوع، در طول زمان، دو حکم نازل می‌شد و حکم جدید، پیدایش وضعیت جدید را اعلام می‌کرد و از پایان یافتن حکم پیشین خبر می‌داد و به اصطلاح آن را نَسخ می‌کرد.

احکام زمان‌دار

[ویرایش]

افزون بر این، گاه خداوند در ضمن نازل کردن آیات تشریع کننده حکم نخستین، آن را به گونه‌ای بیان می‌نمود که زماندار بودن آن، درک می‌شد و از این رو پایان یافتن آن و تشریع حکم جدید انتظار می‌رفت. (مانند آیه «وَالَّـتِی یَاْتِینَ الْفَـحِشَةَ مِن نِّسَائِکُمْ فَاسْتَشْهِدُوا عَلَیْهِنَّ اَرْبَعَةً مِّنکُمْ فَاِن شَهِدُوا فَاَمْسِکُوهُنَّ فِی الْبُیُوتِ حَتَّی یَتَوَفَّاهُنَّ الْمَوْتُ اَوْ یَجْعَلَ اللَّهُ لَهُنَّ سَبِیلاً؛ و از زنان شما، آنان که عمل زشت انجام می‌دهند، بر ضدّ آنان چهار مرد از خودتان گواه بگیرید. پس اگر گواهی دادند، آنان را در خانه‌ها نگه دارید تا مرگ، جان آنها را بگیرد یا خداوند برای آنها راهی [دیگر] قرار دهد.» که ذیل آن، به موقّت بودنش اشعار دارد و سپس با آیه دوم از سوره نور، نسخ شد: «الزَّانِیَةُ وَ الزَّانِی فَاجْلِدُوا کُلَّ وَ حِدٍ مِّنْهُمَا مِئَةَ جَلْدَةٍ وَ لاَ تَاْخُذْکُم بِهِمَا رَاْفَةٌ فِی دِینِ اللَّهِ اِن کُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْاَخِرِ وَ لْیَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِّنَ الْمُؤْمِنِینَ؛ به هر یک از زن زناکار و مرد زناکار، صد تازیانه بزنید و اگر به خدا و روز واپسین ایمان دارید، در [اجرای] دین خدا بر آن دو، رافت، شما را نگیرد و باید بر عذاب آن دو، گروهی از مؤمنان حاضر باشند».

حکمت بیان حکم جدید

[ویرایش]

همچنین گاه در بیان حکم جدید، حکمت آن و علّت تغییر و نَسخ حکم پیشین، تبیین می‌شد. تامّل در نکته اوّل و دقّت در حکمت‌های بیان شده، نشان می‌دهند که تغییر حکم و نَسخ، به دلیل محدودیت‌ها «فَلَمّا امَرَ النّاسَ بِالحَربِ جَزِعوا وخافوا...» و نیز: «فَلَمّا کانَ یَومُ بَدرٍ وَ عَرَفَ اللّه تَعالی حَرَجَ المُسلِمینَ....فَلَمّا قَوِیَ الاِسلامُ وَ کَثُرَ المُسلِمونَ...» و دیگر ویژگی‌های انسانی صورت می‌گیرد و نمی‌توان آن را مانند تغییر و اصلاح احکام و قوانین بشری دانست که برخاسته از ناآگاهی به وضعیت‌های نوپدید و تحوّل و دگرگونی‌های اجتماعی و فردی است. جهل به آینده و عجز از پیش بینی، در باره خداوند سبحان معنا ندارد و از این رو ماهیت تغییر حکم به شکل نَسخ، چیزی جز اعلام زمان‌دار بودن حکم پیشین نیست و به اصطلاح دانشمندان، گونه‌ای تخصیص است؛ تخصیصی که نه در افراد و مصداق‌ها، بلکه در زمان‌ها صورت گرفته است.
گفتنی است احادیثی که ارائه شده‌اند، تنها بخشی از احکام نَسخ شده را بازگو می‌کنند؛ (نَسخ، به آیات جهاد مختص نیست و مواردش بیش از آن‌ اندازه است که در این جا آمده. امّا چندان هم فراوان نیست.)
برای آگاهی از موارد نَسخ و نیز بررسی بیشتر آن،
[۴] محمد، محمّدی ری شهری، شناخت نامه قرآن، ج۲ ص۱۴۸، ح ۲۰۷.

امّا همین تعداد‌ اندک نیز گوش به فرمان بودن پیامبر خدا (صلی‌اللّه‌علیه‌و‌آله) و التزام عملی و حقیقی ایشان را به فرمان خداوند و وحی الهی، به خوبی نشان می‌دهند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۱۸۵.    
۲. نساء/سوره۴، آیه۱۵.    
۳. نور/سوره۲۴، آیه۲.    
۴. محمد، محمّدی ری شهری، شناخت نامه قرآن، ج۲ ص۱۴۸، ح ۲۰۷.


منبع

[ویرایش]

سایت حدیث نت، برگرفته از مقاله «تغییر فرمان‌های الهی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱۰/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار