تشکیک اعتقادیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شیطان، وسوسه‌ شیطان.

پرسش: مدتی است که تمامی اعتقادهایم را از دست دادم از عاقبتم می‌ترسم جه باید بکنم؟

پاسخ: عموماً جوانان روحیه انتقاد و تشکیک دارند، تشکیک‌های اعتقادی در میان جوانان امری طبیعی است، اما باید توجه داشت که در نهایت جوابی برای این سؤالات پیدا شود. شیطان و وسوسه‌های شیطانی در همین دوران زیاد می‌شود تا شخص را به راهی که می‌خواهند ببرندمتن کامل پرسش

[ویرایش]

با سلام و خسته نباشید، من مدتی بود که نمازهایم را اول وقت می‌خواندم حدود ۴ سال بود که نماز شبم ترک نمی‌شد اما نمی‌دانم یک دفعه چه برسر من آمد که نمازم ترک شد و دیگر از معنویت درون من خبری نیست. کارم به جایی رسیده که یکی در درون من تمام اعتقادهایم را انکار می‌کند حتی فحش می‌دهد به امامان معصوم و خدا، من واقعا از دست خودم گیج شده‌ام دلم می‌خواهد نماز بخوانم اما برایم خیلی سنگین است تمامی اعتقادهایم را از دست دادم از عاقبتم می‌ترسم جه باید بکنم؟ هرچه توبه می‌کنم و به سوی خدا التماس می‌کنم اثری ندارد تو را به خدا راهنماییم کنید الان یک سال است که این وضع را دارم.

پاسخ

[ویرایش]

عموماً جوانان روحیه انتقاد و تشکیک دارند، تشکیک‌های اعتقادی در میان جوانان امری طبیعی است، اما باید توجه داشت که در نهایت جوابی برای این سؤالات پیدا شود. شیطان و وسوسه‌های شیطانی در همین دوران زیاد می‌شود تا شخص را به راهی که می‌خواهند ببرند.
به ذهن آمدن چنین تفکراتی که بیان کرده‌اید، گناهی برای شما نیست و اگر پایه‌های اعتقادی خود را مستحکم کرده و به این وسوسه‌های شیطانی توجه نکنید، بزودی این افکار از ذهن‌تان خارج می‌شود.

← تذکر


دقت داشته باشید، اگر در این مدت بتوانید خود را از لغزش نگه‌دارید، برکات آن را تا آخر عمر می‌ببینید و مطمئن باشید که درخواست‌های شما از خداوند، حتماً مؤثر بوده و در نهایت شما را به سوی نور هدایت رهنمون می‌کند.

← چند توصیه


چند توصیه برای این دوران:
۱. خواندن کتاب‌های اعتقادی.
۲. مشاوره با کارشناسان مذهبی درباره این مسائل.
۳. ترک نکردن اعمال عبادی واجب و افسرده نشدن از عدم انجام مستحبات.
۴. توکل و اعتماد به خداوند و توسل به ائمه اطهار.

منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «تشکیک اعقادی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۷/۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار