تشویق دختران به رعایت حجابذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بهترین حجاب، چادر، دختران، مقام معظم رهبری.

پرسش: با توجه به این‌که مقام معظم رهبری چادر را بهترین حجاب معرفی کرده‌اند اولاً، چگونه می‌توان دختران جامعه را به رعایت حجاب، آگاه و تشویق کرد؟ ثانیاً، چگونه چادر را می‌توان ترویج داد؟

پاسخ: برخی راهکارهایی گسترش حجاب، عبارت‌اند از: بیان مباحث گوناگون حجاب، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ درباره شبهات حجاب، نگارش آثار و مقالات علمی درباره حجاب، نقش صدا و سیما و رعایت پوشش صحیح خانم‌ها در فیلم‌ها، تمرین و عادت دادن فرزندان به پوشش اسلامی، آراسته بودن زنان به حجاب اسلامی و استفاده از برخوردهای سلبی و منعی.
هم‌چنین آراسته بودن متدینان و زنان محجبه به اخلاق نیک و رفتار زیبا و برخورد مؤدبانه همراه با تکریم آن‌ها، باعث می‌شود که ناخود‌آگاه نظر دیگران نیز نسبت به حجاب عوض گردد. هم‌چنین ارائه زوایای زندگی بزرگانی همچون فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیهما)، موجب افزایش علاقه دختران جوان نسبت به ایشان می‌شود و در نتیجه حجاب آن بزرگواران نیز مورد تأسی و پیروی واقع می‌گردد.


ترویج فرهنگ حجاب

[ویرایش]

برای ترویج فرهنگ حجاب و گسترش حجاب برتر (چادر) باید در چند بعد فعالیت نمود:
أ. آشناسازی و افزایش بینش در مورد جایگاه، فلسفه و فواید حجاب.
ب. الگودهی مناسب و تشویق جامعه نسبت به رعایت حجاب.

راهکارهایی برای گسترش حجاب

[ویرایش]

در این نوشته مختصر، برای گسترش حجاب ـ مخصوصاً حجاب برتر (چادر) ـ راهکارهای زیر را توصیه می‌کنیم:

← بیان مباحث گوناگون حجاب


مراکز آموزشی مانند آموزش و پرورش، در دوره‌های تحصیلی مختلف (ابتدایی، راهنمایی، متوسطه) در قالب کتاب‌های درسی، به طور سلسه‌وار مباحث مختلف حجاب را به شکلِ ترتیب دوره‌های تحصیلی برای دانش‌آموزان دختر مطرح نمایند، تا از همان سنین خردسالی دختران جامعه نسبت به فلسفه حجاب، آثار مثبت حجاب و آثار منفی بدحجابی، اعتقاد عمیق و راسخ پیدا نمایند. وقتی نسبت به حجاب چنین اعتقاد و ایمان راسخ درونی و باطنی در آن‌ها ایجاد شد، یقیناً در مرحله حجاب بیرونی و ظاهری نیز براساس همان اعتقاد درونی مستحکم و محکم عمل خواهند نمود.

← برگزاری جلسات درباره شبهات حجاب


در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها که مقدار آگاهیِ افراد نسبت به این مسائل بیش‌تر است، در مورد شبهاتی که دختران و پسران دانش‌جو و اساتید، پیرامون اهمیت و ضرورت حجاب، آثار آن، کیفیت حجاب کامل و برتر اسلامی دارند می‌توان جلسات پرسش و پاسخ و سخن‌رانی برگزار نمود.

← نگارش آثار علمی درباره حجاب


مراکز فرهنگی و رسانه‌های جمعی مثل مطبوعات، با نگارش آثار و مقالات علمی و استدلالی به تبیین مسائل مهم و اساسی حجاب بپردازند و از درج مقالات و آثاری که به نوعی در تضعیف حجاب کامل اسلامی بانوان خدشه کرده و اثر منفی دارد، اجتناب نمایند.

← نقش بزرگ صدا و سیما


صدا و سیما به عنوان گسترده‌ترین وسیله ارتباط جمعی نقش مهمی در تبیین مسائل مختلف مربوط به حجاب دارد. ضمن آن‌که رعایت پوشش صحیح خانم‌ها در فیلم‌ها نقش خاصی در ارائه الگوی صحیح حجاب به مخاطبین و خصوصاً نسل جوان دارد.

← تمرین دادن فرزندان به حجاب اسلامی


خانواده‌ها خصوصاً مادران که ارتباط و مسئولیت بیشتری در تربیت دختران دارند، اولاً، از حجاب کامل (مثل چادر) در مواجهه با نامحرم استفاده نمایند، تا از این طریق فرزندان دختر نیز از همان کودکی با حجاب اسلامی آشنا شوند و از همان کودکی به آن عادت نمایند. همین نکته رمزوراز پیش‌گامی ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) در انجام کارهای خیر و توصیه و عادت و تمرین دادن فرزندان خویش به انجام کارهای خیر در سنین خردسالی است. امروزه همه کارشناسان مسائل تربیتی به نقش فراوان و شگرف تمرین و عادت در تربیت فرزندان اذعان دارند.
ثانیاً، ابعاد مختلف مربوط به حجاب را برای فرزندان خویش تبیین کرده، آنان را در جهت رعایت پوشش کامل اسلامی تشویق و ترغیب نمایند.
ثالثاً، ترتیبی اتخاذ کنند تا دخترانشان با کسانی دوست شده و ارتباط برقرار کنند که مقید به حفظ ظواهر شرعی در عین آراستگی ظاهری هستند.

← آراسته بودن زنان به حجاب اسلامی


مراکز آموزشی نظیر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و حتی دیگر مراکزی که زنان به عنوان معلم و استاد شاغل هستند و نقش الگویی برای افراد جامعه ـ خصوصاً دختران و بانوان ـ را دارند، آراسته بودن آن‌ها به حجاب کامل اسلامی می‌تواند تأثیر فراوانی بر مخاطبان و دختران داشته باشد.

← استفاده از برخوردهای سلبی


در کنار پیشنهادهای کاربردی فوق که جنبه ایجابی و مثبت دارد، چون رعایت حجاب یکی از قوانین لازم در نظام اسلامی است، لذا مراکز اجرایی نظام باید به نحو شایسته و سنجیده از برخوردهای سلبی نیز استفاده نمایند و نگذارند عده‌ای به بهانه آزادی در ادارات، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و دیگر مراکز عمومی با حجاب بد و نامناسب ظاهر شوند.
به عبارت دیگر، گرچه اصل اولیه بر استفاده از روش‌های ایجابی است؛ ولی در مواقع لازم، از برخوردهای سلبی و منعی نیز چاره‌ای نیست.

آراسته بودن متدینان به اخلاق نیک

[ویرایش]

آراسته بودن متدینان و زنان محجبه به اخلاق نیک و رفتار زیبا و برخورد مؤدبانه همراه با تکریم آن‌ها، باعث می‌شود که ناخود‌آگاه نظر دیگران نیز نسبت به حجاب عوض گردد. هم‌چنین ارائه زوایای زندگی بزرگانی همچون فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیهما)، موجب افزایش علاقه دختران جوان نسبت به ایشان می‌شود و در نتیجه حجاب آن بزرگواران نیز مورد تأسی و پیروی واقع می‌گردد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. حجاب‌شناسی چالش‌ها و کاوش‌های جدید، حسین مهدی‌زاده، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم.
۲. مسئله حجاب، شهید مرتضی مطهری، انتشارات صدرا.

منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تشویق دختران به رعایت حجاب»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۷/۲۵.    رده‌های این صفحه : احکام پوشش | حجاب
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار