تشویق جوانان به ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:قسمت، ازدواج، اراده، اختیار.

پرسش: از چه راه‌های عملی و کارشناسی‌شده می‌توانیم جوانان را به امر ازدواج تشویق کنیم؟

پاسخ:اهمیت ازدواج

[ویرایش]

ازدواج یکی از مراحل بسیار دقیق و حساس زندگی است، مرحله‌ای که در آن لازم است جوان را از جهت اقتصادی، شناختی، عاطفی، اجتماعی و... کمک کرد تا بتواند دست به گزینشی صحیح بزند. مرحله‌ای است که اگر با دقت و تأمل صورت نپذیرد، به‌جای بهشت تفاهم، جهنم ناسازگاری را به همراه خواهد داشت. برای تشویق جوانان به امر ازدواج نیاز به یک بسیج همگانی داریم؛ یعنی همه افراد جامعه باید دست به دست هم بدهند تا امر تسهیل ازدواجب اتفاق بیفتد. در این نوشتار سعی شده به‌طور اختصار به هر کدام اشاره شود. در ضمن این بحث را از چند منظر بررسی می‌کنیم.

ساختار جامعه

[ویرایش]

مسئولین نظام باید با فراهم آوردن امکانات، اعطای وام ازدواج، تسهیل تهیه مسکن و یا اجاره ساختن فیلم و سریال مناسب، فراهم ساختن فرصت‌های شغلی متناسب با تجربه و تحصیل افراد، جوانان را در این امر خطیر تشویق کنند؛ از جمله کارهای مفیدی که می‌توانند انجام دهند این است که با دعوت کارشناسان و روان‌شناسان در برنامه‌های تلویزیونی و صدا و سیما به بیان فواید تسریع در ازدواج بپردازند و ضررهای تأخیر ازدواج (اعم از روحی، عاطفی، اجتماعی، شخصیتی و...) را برشمارند و مردم را تشویق کنند تا از تشریفات و خرج‌های اضافی در این امر کم کنند.

روحانیون

[ویرایش]

علما می‌توانند با بیان آیات و روایات مربوط به ازدواج، سنت ائمه (علیهم‌السلام) در این امر، تشویق مردم به ازدواج آسان و ... در این امر جوانان را تشویق کنند؛ مثلاً در این روایات و آیات می‌خوانیم:

← سخن خداوند متعال


جوانان بدون همسر را همسر دهید ... اگر فقیر باشند خداوند با فضل و رحمت خود آنان را غنی و بی‌نیاز می‌سازد.

← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: همسر بگیرید که به یقین رزق شما را زیاد می‌کند.
[۲] مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۵۵، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.


← حدیثی دیگر


کسی که ازدواج را از ترس فقر و ناداری ترک کند، همانا به خداوند گمان بد برده است؛ زیرا خداوند می‌فرماید: اگر فقیر باشند، خداوند با فضل و رحمت خویش آنان را بی‌نیاز می‌سازد.
[۳] مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۵۵، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.


باز شدن افق‌های جدید

[ویرایش]
[۴] مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۵۷، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.

انسان در اثر ازدواج، احساس مسئولیت بیش‌تری می‌کند و خود را مسئول اداره زندگی جدید و تأمین معاش و حفظ آبروی خانواده می‌بیند. بنابراین تمام ابتکار و استعدادهای نهفته و پنهانی خود را به کار می‌گیرد. چشمه‌هایی نو از درونش می‌جوشد. از سوی دیگر، فشارهای جنسی، پریشانی تنهایی و احساس حقارت‌ها و کمبودها در پرتو ازدواج و قرار گرفتن در کنار همسری مهربان و همدم و دلسوز از بین می‌رود. با بیان مطالب فوق می‌توان جوان را نسبت به امر ازدواج دلگرم کرد (رشد ابعاد شخصیت و شکوفا شدن استعدادهای بالقوه).

کانون گرم خانواده

[ویرایش]

جوانی که تا به حال از کانون محبت والدین خود استفاده می‌کرده، برایش دشوار است که یک دفعه زندگی‌ای مستقل را شروع کند. او هنوز به استقلال مالی نرسیده است و گاهی فکر پرداخت مخارج زندگی، اجاره و ... او را به وحشت می‌اندازد، بهتر است والدین با هم‌فکری خانواده عروس شرایطی را فراهم آورند که آن‌ها در اوایل زندگی تحت حمایت والدین خود، زندگی جدید را شروع کنند و خانواده‌ها (مثل سابق) فرزند خودشان را حمایت عاطفی و مالی کنند تا زمانی که جوان بتواند شغل مناسب و مسکنی درخور شأن خود پیدا کند.

انتخاب همسر

[ویرایش]

گاهی والدین جوان را به حال خود رها می‌کنند، می‌گویند تو خود بزرگ شده‌ای خودت می‌دانی و خودت. این کار از چند جهت برای جوان دشوار است:
یک، جوان برای شناخت تناسب همسر آینده نیاز به تجربه‌های بزرگان دارد تا بتواند همسر هم‌شأن خود را بیابد.
دوم، او هنوز از نظر اقتصادی مستقل نشده و نیاز به حمایت دارد سوم، ...

سنگ‌اندازی‌های والدین

[ویرایش]
[۵] صافی، احمد، خانواده متعادل، ص۳۰، انتشارات اولیا و مربیان، چاپ چهارم، ۱۳۷۶ ش.
برخی والدین به‌جای این‌که مشکل را حل کنند، با بهانه‌ها و اشکال‌تراشی‌های خود مانع تسریع در ازدواج می‌شوند؛ از جمله این کارها می‌توان به مهریه‌های سنگین، تجملات، خرج‌های سنگین، بهانه ادامه تحصیل و نداشتن ماشین، مسکن، و... اشاره کرد؛ درحالی‌که اگر ازدواج از تجملات و ول‌خرجی‌ها به‌دور باشد و انتظارات والدین بیش از توان جوانان نباشد، جوانان در امر ازدواج تشویق خواهند شد.

بیان اجر و پاداش افراد

[ویرایش]

بیان اجر و پاداش افرادی که در این راه کمک می‌کنند:

← حدیثی از پیامبر اکرم


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید: خداوند به کسی که برای ازدواج دیگران اقدام کند، برای هر قدمی که بردارد و هر کلمه‌ای که بگوید، اجر و ثواب عبادت یک سال را که روزها روزه‌دار باشد و شب‌ها نماز بخواند، به او عطا می‌فرماید.

← حدیثی از امام صادق


یا در جایی دیگر از امام صادق (علیه‌السلام) می‌خوانیم: «مَنْ زَوَّجَ اَعْزَباً، کان مِمَّن ینظُرُ الله الیه یوم القیامة؛ یعنی کسی که انسان‌ِ بدون همسری را همسر دهد، خداوند در قیامت به او نظر رحمت و لطف می‌فرماید».
[۶] مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۹۶-۹۷، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.


تقویت واقع‌بینی

[ویرایش]

گاهی افراد به خاطر این‌که خیلی اید‌آل فکر می‌کنند، ازدواج خود را به تأخیر می‌اندازند. آن‌ها دنبال همسری می‌گردند که از هر لحاظ اید‌ال و سرآمد باشد. باید به این افراد گفت که همان‌گونه که شما در فضایل کامل نیستید، انسان‌های دیگر هم نقص‌هایی دارند و در واقع انسان‌های بدون نقص تنها معصومین (علیهم‌السلام) هستند. پس نباید در انتخاب وسواس زیاد به خرج داد؛ کما این‌که نباید بی‌گدار به آب زد.

نظرخواهی

[ویرایش]

گاهی تأخیر ازدواج به خاطر نوعی مخالفت با والدین است. اگر والدین بخواهند برای فرزندشان همسر مورد دلخواه خود را به اجبار انتخاب کنند و رضایت جوان را به‌صورت منطقی جلب نکنند، باعث مخالفت جوان خواهند شد. بجاست که والدین با گفت‌وگویی صمیمانه و ارائه تجارب خود با زبانی مهربان و دلسوزانه از فرزندان خود نظرخواهی کنند و از ازدواج‌های تحمیلی بپرهیزند.
[۷] صافی، احمد، خانواده متعادل، ص۳۹-۴۰، انتشارات اولیا و مربیان، چاپ چهارم، ۱۳۷۶ ش. (اقتباس)


راه‌های دیگر

[ویرایش]

از جمله کارهای دیگری که می‌توان برای تشویق جوانان انجام داد، عبارت‌اند از:
أ. ایجاد دوره‌های آموزشی.
ب. گسترش مراکز مشاوره ازدواج و خانواده.
ج. انتشار کتاب‌های مناسب برای جوانان و خانواده.
د. نگارش مقالات مناسب در مجلات و روزنامه‌های کثیر الانتشار.
و... .

بیان فواید تسریع در ازدواج

[ویرایش]

فواید تسریع در ازدواج و زیان تأخیر آن را بیان کنند.
[۸] مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۴۸-۳۹، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش. (اقتباس)

أ. حفظ و تقویت ایمان و معنویات؛
ب. بهره‌مند شدن از دوران شیرین و با نشاط نوجوانی؛
ج. پاک ماندن از فسادها و انحرافات جنسی؛
د. محفوظ ماندن از بیماری‌های عصبی و روانی (از نظر روان‌شناسی و روان‌پزشکی یکی از علت‌های عمده و اصلی پریشانی و عقده‌های روانی و اخلاقی و ضعف‌های عصبی؛ بی‌همسری، فشارهای جنسی و انحرفات جنسی می‌باشد و از مؤثرترین و بهترین راه‌های درمان این بیماری‌ها، ازدواج با همسری مناسب است.)

وساطت

[ویرایش]

مؤمنان باید در معرفی افراد متدین به هم‌دیگر تلاش کنند و سعی نمایند تا افراد هر چه بیش‌تر در تناسب و همتایی نزدیک‌تر شوند. (قرآن شریف نیز می‌فرماید: زنان پاک و عفیف برای مردان پاک و طیب‌اند و مردان پاک، شایسته زنان پاک‌اند) (در سن، تحصیل، فرهنگ، دین، زیبایی، اخلاق، سیاست، اجتماعی و...) چه‌بسا افرادی که به خاطر عدم شناخت مورد مناسب، سال‌ها ازدواج به تأخیر می‌افتند، با این کار مؤمنان هم از اجر و پاداش مربوط به وساطت در ازدواج بهره‌مند می‌شوند و هم در ایجاد محیطی سالم و دور از فساد کمک می‌کنند.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. جوانان و انتخاب همسر، علی‌اکبر مظاهری، پارسایان.
۲. انتخاب همسر، آیت‌الله امینی، سازمان تبلیغات.
۳. ازدواج آسان و شیوه‌های همسرداری، محمد محمدی اشتهاردی انتشارات نبوی.
۴. خانواده متعادل، احمد صافی، انتشارات انجمن اولیا و مربیان.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نور/سوره۲۴، آیه۳۲.    
۲. مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۵۵، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.
۳. مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۵۵، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.
۴. مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۵۷، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.
۵. صافی، احمد، خانواده متعادل، ص۳۰، انتشارات اولیا و مربیان، چاپ چهارم، ۱۳۷۶ ش.
۶. مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۹۶-۹۷، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش.
۷. صافی، احمد، خانواده متعادل، ص۳۹-۴۰، انتشارات اولیا و مربیان، چاپ چهارم، ۱۳۷۶ ش. (اقتباس)
۸. مظاهری، علی‌اکبر، جوان و انتخاب همسر، ص۴۸-۳۹، انتشارات پارسایان، چاپ بیستم، ۱۳۸۳ ش. (اقتباس)
۹. نور/سوره۲۴، آیه۲۶.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تشویق جوانان به ازدواج»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۰۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار