تشدید کیفر با اصرار بر گناهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: گناه، زنا، موسیقی.

پرسش: آیا اصرار بر گناه موجب تشدید کیفر می‌شود؟

پاسخ: اصرار بر گناه به دو معنی به کار می‌رود: ۱- تکرار گناه؛ ۲- ارتکاب گناه بدون این که به دنبال آن توبه و استغفار باشد.
اصرار بر گناه آثار و تبعات بسیار سختی به دنبال دارد. و در آیات و روایات شدیداً مورد مذمت واقع شده و به بعضی از آثار آن مثل تبدیل شدن گناه صغیره به کبیره، خروج از دایره تقوا، بدبختی، عدم قبول طاعت، کشاندن انسان به مرز کفر و الحاد و...اشاره شده است. یکی از آثار تکرار و اصرار بر گناه تشدید مجازات و عقوبت‌های دنیوی و اخروی گناه است، مثل این که اگر کسی مرتکب گناه کبیره شود و دوبار حد بر او جاری شود بار سوم کشته می‌شود.


ضابطه در اصرار بر گناه

[ویرایش]

ابتدا باید دید ضابطه در اصرار بر گناه و معنای آن چیست؟ اصرار بر گناه به دو معنی به کار می‌رود:

← تکرار گناه


قدر مسلم از معنی اصرار، تکرار عملی گناه است بدون پشیمان شدن به طوری که در عرف گفته شود مداومت بر آن گناه نموده و پر واضح است کسی که بر گناه اصرار می‌ورزد، از ارتکاب آن پشیمان نیست.

← ارتکاب گناه بدون عزم توبه


ارتکاب گناه (حتی یک بار) بدون عزم و تصمیم و اراده بر توبه و استغفار از آن:
در روایتی از امام باقر (علیه‌السّلام) آمده است: «عَنْ اَبِی جَعْفَرٍ (علیه‌السّلام) فِی قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَمْ یُصِرُّوا عَلی‌ ما فَعَلُوا وَ هُمْ یَعْلَمُونَ قَالَ الْاِصْرَارُ هُوَ اَنْ یُذْنِبَ الذَّنْبَ فَلَا یَسْتَغْفِرَ اللَّهَ وَ لَا یُحَدِّثَ نَفْسَهُ بِتَوْبَةٍ فَذَلِکَ الْاِصْرَارُ؛ اصرار بر گناه این است که انسان گناه کند و استغفار نکند و تصمیم بر توبه و بازگشت نگیرد.»
و روایتی دیگر از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) چنین است: اصرار بر گناه ندارد کسی که استغفار می‌کند، اگرچه در روز هفتاد بار یک گناه را انجام بدهد.
[۲] بيضاوی، ناصر الدين، انوار التنزیل، ج۱، ص۱۸۲.

با توجه به این احادیث و احادیث دیگر معلوم می‌شود که اصرار بر گناه وقتی معنی پیدا می‌کند که توبه و استغفار در پی ارتکاب گناه نباشد.

اثرات اصرار بر گناه

[ویرایش]

اصرار بر گناه در آیات و روایات شدیداً مورد مذمت واقع شده و بعضی از آثار سوء آن بیان شده است که عبارتند از:

← تبدیل شدن گناه صغیره به کبیره


در روایتی آمده است، هیچ گناه صغیره‌ای همراه با اصرار نیست و هیچ گناه کبیره‌ای همراه با استغفار نیست. یعنی اگر کسی اصرار بر گناه داشت اگر چه گناهش صغیره باشد تبدیل به کبیره می‌شود و اگر کسی توبه و استغفار کند اگر گناهش کبیره هم باشد از کبیره بودن خارج می‌شود.

← خروج از دایره تقوا


قرآن در شرح حال متقین می‌فرماید: « وَ الَّذِینَ اِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً اَوْ ظَلَمُواْ اَنفُسَهُمْ ذَکَرُواْ اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَ مَن یَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلَّا اللَّهُ وَ لَمْ یُصرُِّواْ عَلیَ‌ مَا فَعَلُواْ وَ هُمْ یَعْلَمُون‌؛و آنها کسانی هستند که وقتی مرتکب گناه زشتی می‌شوند یا به خود ستم می‌کنند به یاد خدا می‌افتند و برای گناهان خود طلب آمرزش می‌کنند (و کیست جز خدا که گناهان را ببخشد؟) و بر گناه خود اصرار نمی‌ورزدند.»

← عدم قبول طاعت


امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: «قال اَبِی بَصِیرٍ سَمِعْتُ اَبَا عَبْدِ اللَّهِ (علیه‌السّلام) یَقُولُ لَا وَ اللَّهِ لَا یَقْبَلُ اللَّهُ شَیْئاً مِنْ طَاعَتِهِ عَلَی الْاِصْرَارِ عَلَی شَیْ‌ءٍ مِنْ مَعَاصِیهِ؛به خدا سوگند که خداوند چیزی از طاعت بنده‌ای را با اصرارش بر گناه نمی‌پذیرد.»

← بدبختی


امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: «عَنْ اَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه‌السلام) قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صمِنْ عَلَامَاتِ الشَّقَاءِ جُمُودُ الْعَیْنِ وَ قَسْوَةُ الْقَلْبِ وَ شِدَّةُ الْحِرْصِ فِی طَلَبِ الدُّنْیَا وَ الْاِصْرَارُ عَلَی الذَّنْبِ؛ علامات بدبختی عبارتند از: خشک بودن چشم (نداشتن اشک و گریهقساوت قلب (سنگ دلی)، حرص شدید بر دنیا و اصرار بر گناه

← کم شدن قبح گناه


اصرار بر گناه باعث کم شدن قبح گناه نزد انسان می‌شود.

← کشاندن انسان به کفر و الحاد


قرآن می‌فرماید: «ثُمَّ کانَ عاقِبَةَ الَّذِینَ اَساؤُا السُّوآی اَنْ کَذَّبُوا بِآیات اللَّهِ وَ کانُوا بِها یَسْتَهْزِؤُنْ؛ سرانجام کسانی که به گناه اصرار می‌ورزند به تکذیب آیات خدا و مسخره کردن آن می‌رسند.»

← تشدید عقوبت‌


در روایات آمده است کسانی که مرتکب گناه کبیره می‌شوند و دوبار حد بر آن‌ها جاری شده بار سوم کشته می‌شوند.
همچنین در روایات در مورد عمل زشت و شنیع زنا آمده است که زنا کاری که سه بار شلاق خورده بار چهارم کشته می‌شود.
بنا بر این بعد از ارتکاب هر گناهی هر چند کوچک باید سریعاً توبه کرده و قصد بازگشت دوباره به آن را نداشته باشیم چرا که اصرار بر گناه و تکرار آن رفته رفته بنده را از خدا دور می‌کند و دلش را سیاه می‌نماید و در این صورت است که توفیق توبه از انسان سلب می‌شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۲، ص۲۸۸، بابُ الْاِصْرَارِ عَلَی الذَّنْبِ، حدیث ۲.    
۲. بيضاوی، ناصر الدين، انوار التنزیل، ج۱، ص۱۸۲.
۳. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۲، ص۲۸۸، بابُ الْاِصْرَارِ عَلَی الذَّنْبِ، حدیث ۱.    
۴. آل عمران/سوره۳، آیه۱۳۵.    
۵. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۲، ص۲۸۸، َبابُ الْاِصْرَارِ عَلَی الذَّنْبِ حدیث ۳.    
۶. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۵، ص۳۳۷، حدیث ۲۰۶۸۰.    
۷. روم/سوره۳۰، آیه۱۰.    
۸. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۷، ص۱۹۱، حدیث ۲.    
۹. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۷، ص۱۹۱، حدیث ۱.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «تشدید کیفر با اصرار بر گناه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۱۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار