تسلط ایرانیان بر عراق و فلسطینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ایرانیان، عراق، فلسطین، عرب، عجم، ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، جنگ جهانی سوم.

پرسش: در کتاب نشانه‌های آخرالزمان نوشته شده که عراق و فلسطین به دست ایرانیان آزاد می‌شود، این اتفاق کی خواهد افتاد، بعد از جنگ جهانی سوم یا پیش از آن؟

پاسخ: براساس روایات، ایرانیان بر عراق و فلسطین غلبه پیدا می‌کنند؛ اما این‌که این اتفاق آیا قبل از جنگ جهانی سوم است یا بعد از آن، بایستی اذعان داشت که در اصل وقوع جنگ جهانی سوم تردید است؛ بنابراین نمی‌توان مسئله دیگری را بر آن مترتب نمود و بیان داشت آیا این واقعه قبل از جنگ جهانی سوم است یا بعد از آن، و بر فرض که وقوع جنگ جهانی سوم مسلم باشد، چون که این واقعه (غلبه‌ عجم بر کوفه) در زمان ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است، به نظر می‌رسد این واقعه پس از جنگ جهانی سوم باشد؛ چون زمان ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) متأخر از دیگر وقایع این جهان هستی است.روایات دال بر غلبه عجم بر عرب

[ویرایش]

پس از تحقیق و جست‌وجو، روایتی که در پرسش آمده، به دست نیامد؛ اما روایاتی وجود دارد که این معنا را تأیید می‌کند:

۱. رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: روزگاری خواهد آمد که مردم «عجم» بر عراق و شامات غلبه نموده و تسلط پیدا خواهند کرد.
[۱] سید بن طاووس، علی بن موسی، نشانه‌های ظهور، ص۳۹۵، ترجمه آیت‌اللهی، جهان آراء.


۲. امام باقر (علیه‌السلام) فرمودند: نیروهایی با پرچم سیاه از خراسان قیام کرده وارد کوفه می‌شوند.
[۲] مقدسی سلمی، یوسف، عقدالدر فی اخبار مهدی المنتظر، ص۱۲۹، قاهره، عالم‌الفکر.


۳. رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: خداوند قدرت شما را (مسلمانان) از عجم‌ها قرار می‌دهد و بر عرب‌ها تسلط پیدا کرده، دارایی‌های آن‌ها را می‌برند.
[۳] دیلمی، ابوشجاع، فردوسی الاخبار، ج۵، ص۳۶۶، ‌دارالکتب العلمیة.


زمان وقوع تسلط عجم بر عرب

[ویرایش]

روایات فوق حکایت از تسلط عجم بر عرب‌ها و فتح عراق و فلسطین، توسط عجم‌ها دارند و به نظر می‌رسد که مراد از عجم، ایرانیان باشد؛ بنابراین از روایات برمی‌آید که ایرانیان بر عراق و فلسطین غلبه پیدا می‌کنند؛ اما این‌که این اتفاق آیا قبل از جنگ جهانی سوم است یا بعد از آن، بایستی اذعان داشت که در اصل وقوع جنگ جهانی سوم تردید است و معلوم نیست آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد یا خیر؛ بنابراین حال که در چنین واقعه‌ای تردید است، نمی‌توان مسئله دیگری را بر آن مترتب نمود و بیان داشت آیا این واقعه قبل از جنگ جهانی سوم است یا بعد از آن و بر فرض که وقوع جنگ جهانی سوم مسلم باشد، چون که این واقعه (غلبه‌ عجم بر کوفه) در زمان ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است، به نظر می‌رسد این واقعه پس از جنگ جهانی سوم باشد؛ چون زمان ظهور حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) متأخر از دیگر وقایع این جهان هستی است.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. رسالت جهانی حضرت مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، فریده گل‌محمدی آرمان.
۲. سیمای آفتاب، دکتر حبیب‌الله طاهری.
۳. مام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) از ولادت تا ظهور، سیدمحمدکاظم قزوینی.
۴. تاریخ عصر غیبت، سید پورآقایی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سید بن طاووس، علی بن موسی، نشانه‌های ظهور، ص۳۹۵، ترجمه آیت‌اللهی، جهان آراء.
۲. مقدسی سلمی، یوسف، عقدالدر فی اخبار مهدی المنتظر، ص۱۲۹، قاهره، عالم‌الفکر.
۳. دیلمی، ابوشجاع، فردوسی الاخبار، ج۵، ص۳۶۶، ‌دارالکتب العلمیة.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تسلط ایرانیان بر عراق و فلسطین»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۲۰.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار