تسبیحات حضرت فاطمهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تسبیحات حضرت زهرا، پیامبر، تسبیح.

پرسش: تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها) از کجا آمده است؟

پاسخ: پیامبر اسلام (صلی الله و علیه و آله) در جواب درخواستی برای حضرت زهرا فرمود: آیا نمی‌خواهید چیزی به شما یاد بدهم که از خادم بهتر است؟! هنگامی که می‌خواهید بخوابید، ۳۴ بار «الله اکبر»، ۳۳ بار «الحمدللّه» و ۳۳ بار «سبحان الله» بگوئید.توصیه پیامبر

[ویرایش]

شیخ صدوق می‌گوید:از حضرت امیر مؤمنان روایت شده که آن حضرت به مردی از «بنی سعد» فرمود: آیا می‌خواهی از خودم و فاطمه برایت سخن بگویم؟!
حضرت فاطمه در خانه‌ من بود. او با مشک آب، آنقدر آب آورد که بند مشک در بدن او اثر کرد، آن قدر با آسیاب دستی کار کرد که دست‌هایش تاول زدند، آنقدر خانه را جارو زدند که لباسهایش تیره رنگ گردید و آنقدر زیر دیگ ،آتش روشن کرد که لباسهایش سیاه رنگ شد.
من به او گفتم:کاش نزد پدرت رسول خدا(صلی الله و علیه و آله) می‌رفتی و از او خادمی درخواست می‌کردی؟ تا آن خادم عهده‌دار اینکارها می‌شد. فاطمه(سلام الله علیها) نزد پیامبر رفت. وقتی بر پیامبر(صلی الله و علیه و آله) وارد شد دید عده‌ای با پیامبر گفتگو می‌کنند. از شرم و حیا چیزی به پدرش نگفت و برگشت.
پیامبر(صلی الله و علیه و آله) از آمدن فاطمه فهمید که با ایشان کاری دارد. فردا صبح زود پیامبر(صلی الله و علیه و آله) به خانه ما آمد. آن حضرت سلام کرد. جواب دادیم و گفتیم: علیکم‌السلام یا رسول الله! بفرمائید.
آن حضرت آمد نشست و فرمود:دخترم فاطمه!دیروز چه کار داشتی که نزد من آمدی؟
فاطمه شرم کرد که جواب بگوید. من جواب دادم و گفتم: آنقدر آب آورده که بند مشک در بدن او اثر کرده، آن قدر آسیاب‌دستی چرخانده که دستهایش تاول زده، آنقدر خانه را جارو زده که لباسهایش تیره گردیده و آنقدر آتش زیر دیگ روشن کرده که لباس‌هایش سیاه گردیده است، من به او گفتم که کاش نزد پدرت می‌رفتی و خادمی درخواست می‌کردی.
پیامبر اسلام (صلی الله و علیه و آله) فرمود: آیا نمی‌خواهید چیزی به شما یاد بدهم که از خادم بهتر است؟! هنگامی که می‌خواهید بخوابید، ۳۴ بار «الله اکبر»، ۳۳ بار «الحمدللّه» و ۳۳ بار «سبحان الله» بگوئید. فاطمه گفت:از خدا و پیامبر خدا راضی شدم.
[۱] شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۲۱۱، ح۳۲، چهار مجلّدی.


فضیلت تسبیحات حضرت زهرا

[ویرایش]

به چند روایت در مورد فضیلت تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها) اشاره کنم:
تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها) که عبارت از ۳۴ مرتبه الله اکبر و ۳۳ مرتبه الحمدلله و ۳۳ مرتبه سبحان الله است، مصداق "ذکر کثیر" است که در قرآن به مؤمنان دستور داده شده که فراوان خدا را یاد کنید: "یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکراً کثیراً؛ ای کسانی که ایمان آورده اید! یاد کنید خدا را، یاد فراوان".
زراره می‌گوید: امام صادق(علیه السلام) فرمود: "تسبیحات فاطمة زهرا(سلام الله علیها) مصداق ذکر کثیر است که در قرآن آمده: "اذکروا الله ذکراً کثیراً".
امام باقر(علیه السلام) فرمود: "اگر چیزی بهتر از تسبیحات حضرت زهرا بود، پیامبر آن را به فاطمه می آموخت".
امام صادق (علیه السلام) فرمود: "تسبیح زهرا (سلام الله علیها) در هر روز بعد از هر نماز محبوب‌تر است نزد من از خواندن هزار رکعت نماز مستحبی".
امام صادق (علیه السلام) فرمود : "هر کس هنگام خواب تسبیحات فاطمة زهرا (سلام الله علیها) را بگوید، از جملة ذاکران خواهد بود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۲۱۱، ح۳۲، چهار مجلّدی.
۲. شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۰۲۶.    
۳. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج۸۲، ص۳۲۹.    
۴. احزاب/سوره۳۳، آیه۴۱.    
۵. شیخ الحر العاملی، وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۰۲۳.    
۶. شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۰۲۴.    
۷. شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۰۲۴.    
۸. شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۰۲۶.    


منبع

[ویرایش]

شهر سؤال.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار