تسبیحات حضرت زهراذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تسبیحات حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها).

پرسش: تسبیحات حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) چگونه پدید آمد؟

پاسخ: تسبیح حضرت فاطمه (سلام الله علیها) عبارت‌اند از: ۳۴ مرتبه «الله‌ اکبر»، ۳۳ مرتبه «الحمد‌لله» و ۳۳ مرتبه «سبحان‌ الله».چگونگی پدید آمدن تسبیحات حضرت زهرا

[ویرایش]

روایتی در کتاب‌های متعدد از جمله «من لا یحضره الفقیه» آمده که امیرمؤمنان، علی (علیه‌السلام) خطاب به مردی از بنی‌سعد فرمود: این جریان را از خود و فاطمه به شما می‌گویم: فاطمه نزد من بود و فاطمه کسی بود که در امور زندگی و کار منزل بسیار زحمت می‌کشید، با مشک آب می‌آورد و آسیاب می‌کرد تا این‌که دست او زخم می‌شد، خانه را جارو می‌کرد تا این‌که لباس او غبارآلود می‌شد و در کارهای پختن غذا زحمت می‌کشید و از این جهت بسیار خسته و لباس‌های او از دود هیزم سیاه می‌شد. من روزی به او گفتم، اگر نزد پدرتان بروید و از او خدمت‌کاری بخواهید که در کارهای منزل به شما کمک کند، شاید از این زحمت‌ها مقداری راحت شوید.
فاطمه نزد پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) رفت، دید افرادی در حضور پیامبر هستند. فاطمه حیا کرد و چیزی به پیامبر نگفت و برگشت؛ اما پیامبر فهمید که فاطمه برای کاری آمده بوده است.فردای آن روز، حضرت آمد و فرمود: یا فاطمه! دیروز برای چه کاری نزد من آمده بودی؟ ما ترسیدیم که اگر چیزی نگوییم، شاید حضرت بلند شود و برود؛ ازاین‌رو جریان را مطرح کردیم و کارهای سنگینی را که فاطمه در منزل انجام می‌داد و سبب خستگی او می‌شد با حضرت بازگو نمودیم. حضرت در پاسخ فرمود: آیا به شما چیزی که از خدمت‌کار منزل بهتر باشد نیاموزم؟ بعد فرمود: ۳۴ مرتبه «الله‌ اکبر»، و ۳۳ مرتبه «الحمد‌لله» و ۳۳ مرتبه «سبحان‌ الله» بگویید. بعد فاطمه سر بلند کرد و سه بار گفت: ما از خدا و رسول خدا راضی شدیم.
این اصل جریان پدید آمدن تسبیح حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) بود.

نمونه‌ای از روایات

[ویرایش]

به دلیل اهمیت این ذکر شریف، چند نمونه از روایاتی را که درباره فضیلت آن وارد شده، بازگو می‌کنم.

← روایت اول


امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «من سبح تسبیح فاطمة (سلام‌الله‌علیها) غفرالله له؛ یعنی هر کسی تسبیح حضرت فاطمه به جا آورد، خداوند گناهان او را می‌آمرزد».

← روایت دوم


نیز امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «تسبیح الزهراء فاطمه (سلام‌الله‌علیها) فی دبر کل صلاة احبّ الیّ من صلاة الف رکعةٍ فی کل یوم؛ یعنی به جا آوردن تسبیحات حضرت فاطمة زهرا در تعقیب هر نماز، برای من از هزار رکعت نماز در هر روز محبوب‌تر است.

← روایت سوم


یکی از روات می‌گوید: نزد امام صادق (علیه‌السلام) از سنگینی گوشم شکایت کردم. حضرت فرمود: «علیک بتسبیح فاطمه (سلام‌الله‌علیها)؛ یعنی بر شما باد به گفتن تسبیحات حضرت زهرا».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج۱، ص۳۲۰.    
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، وسایل الشیعه، ج۶، ص۴۳۹، کتاب صلوة، باب ۷، قم، مؤسسه اهل البیت، ۱۴۱۶ق.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۸۲، ص۳۳۲، بیروت، نشر دار احیاء، ۱۴۰۳ق.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۸۲، ص۳۳۴، بیروت، نشر دار احیاء، ۱۴۰۳ق.    


منبع

[ویرایش]
سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تسبیحات حضرت زهرا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۷/۲۹.    رده‌های این صفحه : تسبیح | تسبیحات حضرت زهرا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار