تدفین امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بدن امام حسین علیه‌السلام، تدفین.
پرسش: چه کسی امام حسین ـ علیه‌السلام ـ را بعد از شهادتش دفن فرمود؟ چون کسی که امام معصوم را باید دفن کند، خودش باید معصوم (امام دیگر) باشد؟
پاسخ:


تدفین بدن مطهر امام حسین

[ویرایش]

در این باره دیدگاه علما متفاوت است.

← روایت اول


یکی از نظریات ارائه شده در این باره مطابق آنچه در بعضی از روایات و کتب تاریخی آمده، چنین است: بدن مطهر امام حسین ـ علیه‌السلام ـ توسط فرزند گرامیشان امام زین العابدین ـ علیه‌السلام ـ در سرزمین کربلا به خاک سپرده شد؛ یعنی امام سجاد علیه‌السلام جهت تدفین و تشخیص شهدای کربلا مخصوصاً دفن پدر معصومش، حضرت امام حسین علیه‌السلام به حکم این‌که «امام را جز امام کسی تغسیل و تکفین و تدفین نمی‌کند» از راه اعجاز از کوفه و زندان بن زیاد به کربلا آمد و پیکرهای مطهر شهدا را دفن نمود.

← روایت دوم


امام‌ رضا علیه‌السلام در مناظره خود با پسر ابوحمزه فرمود: به من بگو آیا حسین بن علی ـ علیهماالسلام ـ امام بود؟ گفت: آری، امام فرمود: پس چه کسی امر دفن او را به عهده گرفت؟ گفت: علی بن الحسین ـ علیه‌السلام ـ پس امام فرمود: علی بن الحسین کجا بود؟ گفت: در کوفه نزد پسر زیاد زندانی بود؛ اما بدون این‌که آنها باخبر شوند به کربلا آمد و امر دفن پدر را سپری کرد و سپس به زندان برگشت. امام رضا ـ علیه‌السلام ـ فرمود: کسی که علی بن الحسین را قدرت داد که به کربلا بیاید، پدرش را دفن کند و برگردد، مرا نیز می‌تواند به بغداد ببرد تا پدرم را کفن و دفن کنم؛ در‌حالی‌که نه در زندان هستم و نه در اسارت.
[۱] موسوی مقرّم، عبدالرزّاق، زندگانی امام زین‌العابدین (علیه‌السلام)، ترجمه حبیب روحانی، ص ۵۷۸.
[۲] شریف قرشی، باقر، تحلیلی از زندگانی امام سجاد (علیه‌السلام)، ترجمه محمدرضا عطایی، ج ۱، ص ۲۴۳.


نتیجه بحث

[ویرایش]

با توجه به حدیث بالا می‌توان گفت: امام سجاد ـ علیه‌السلام ـ بدن مطهر پدر بزرگوارشان را به خاک سپردند.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. موسوی مقرّم، عبدالرزّاق، زندگانی امام زین‌العابدین (علیه‌السلام)، ترجمه حبیب روحانی، ص ۵۷۸.
۲. شریف قرشی، باقر، تحلیلی از زندگانی امام سجاد (علیه‌السلام)، ترجمه محمدرضا عطایی، ج ۱، ص ۲۴۳.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار