تابوت سکینهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: تابوت سکینه، صهیونیست ، تابوت عهد، بنی اسرائیل ،مقدس
پرسش:اینکه تابوت سکینه چیست؟ وچراالان ودر این زمانه برای صهیونیستها اینهمه مهم شدهو شدید مانور میدن روی این تابوت سکینه،البته توی فیلماشون؟و اینکه آیا به مهدویت مربوط میشود؟
پاسخ: در باور یهودیان و مسیحیان ، جعبه‌ای است چوبی، مزین و با روکشی از طلا که در آن دو لوح قانون که توسط خداوند به موسی پیامبر داده شده بود، نگهداری می شد. به عقیده آنان خداوند از طریق این صندوق با بنی‌اسرائیل سخن می‌گفت. این جعبه از مقدس‌ترین اشیاء برای یهودیان است. در زمان تصمیم گیری های مهم فرشته‌ای به نام سکینه یا به عبری شِکینَه از آن خارج می‌شد و در هاله‌ای از دود فرامین الهی را به مردم ابلاغ می‌کرد.


مشخصات تابوت سکینه

[ویرایش]

تابوت عهد يا تابوت سكينه يا تابوت شهادت :
تابوت سکینه ، صندوقی است که حضرت موسی به امر حق تعالی، از چوب شطیم ساخت. طول آن ۳ قدم و ۹ قیراط و عرض و ارتفاعش ۲ قدم و سه قیراط بود. بیرون و اندورنش را به طلا پوشیده کرد. آن تابوتی که به عدد هر پیغمبری خانه از زبرجد سبز در آن بود، آخرین خانه خانه حضرت رسالت (ص) بود. آن تابوت را «تابوت شهادت» و تابوت «تابوت عهد» هم گفته اند.
[۱] لغت نامه مرد دهخدا، ص۴، ص ۵۳۳۵


تابوت سکینه میراث پیامبران

[ویرایش]

صندوقچه مقدس يا تابوت سكينه، همان است كه در قرآن كريم از آن ياد شده است. و مفسران در تفسیر آن گفته اند كه اين صندوق، كه در آن ميراث پیامبران ( وجود دارد، دليل و نشانه اي است براي بنی اسرائیل بر اينكه چه كسي شايستگي فرمانروايي دارد. از اينرو فرشتگان آن را آورده، از ميان جمعيت بني اسرائيل عبور داده، آنگاه در پيش روي طالوت قرار مي دهند. پس طالوت آن را به داوود، و او به سليمان، و او به وصيّ خود، عاصف بن برخیا تسليم مي كند. و بني اسرائيل بعد از وصيّ حضرت سلیمان ، به علت اينكه از او فرمانبرداري ننموده، ديگري را اطاعت مي كنند، آن صندوق را از دست مي دهند.

← تابوت سکینه در کلام رسول اکرم


در روايتي از پيامبر اكرم چنين آمده است : " حضرت موسی صندوقچه مقدس را از غاري در انطاكيه، و بخش هاي تورات را از كوهي در شام بيرون آورده، بوسيله آن كتاب با یهودیان به استدلال مي پردازد، و سرانجام بسياري از آن ها ایمان مي آورند".
[۴] لطف الله صافي گلپايگاني، منتخب الاثر، قم ، موسسه حضرت معصومه ، ۱۴۱۹ ق ،چاپ اول ،ص ۳۰۹

در روايتي ديگر از پيامبر اكرم آمده است : "صندوق مقدس از "درياچه طبريه" به دست وي آشكار مي شود. و آن را آورده، در پيشگاه او در بيت المقدس قرار مي دهند. و چون يهوديان آن را مشاهده مي كنند، به جز اندكي بقيه ايمان مي آورند".
[۵] السيد ابن طاووس،الملاحم والفتن،چاپ اول،سال چاپ ۴۱۶، ناشر مؤسسة صاحب الأمر عجل الله فرج، ص ۱۵۰


← تابوت سکینه هنگام ظهور


نيز در روایات اسلامی ذکر شده که آن تابوت هنگام ظهور قائم (عج) همراه ایشان خواهد بود، که از غاری در «انطاکیّه» بیرون آورده است.
[۶] المجالس السنیّه، محسن امين‌جبل‌عاملي، ج ۵، ص ۷۱۰ ،بي تا

در هر صورت اين تابوت از نشانه هاي حضرت ولی عصر علیه السلام است كه براي فتح شهرهاي مختلف از آن استفاده مي كنند.

تابوت سکینه در باور یهودیان و مسیحیان

[ویرایش]

در باور یهودیان و مسیحیان ، جعبه‌ای است چوبی، مزین و با روکشی از طلا که در آن دو لوح قانون که توسط خداوند به موسی پیامبر داده شده بود، نگهداری می شد. به عقیده آنان خداوند از طریق این صندوق با بنی‌اسرائیل سخن می‌گفت. این جعبه از مقدس‌ترین اشیاء برای یهودیان است. در زمان تصمیم گیری های مهم فرشته‌ای به نام سکینه یا به عبری شِکینَه از آن خارج می‌شد و در هاله‌ای از دود فرامین الهی را به مردم ابلاغ می‌کرد.
این تابوت در زمان سموئیل نبی توسط فلسطینیان به سرقت رفت؛ ولی به دلیل مصائبی که برای آن ها به وجود آورد آن را پس دادند. بعدا در زمان حمله بخت‌النصر به اورشلیم این تابوت مفقود شد. درون این تابوت نسخه اصلی تورات که بر روی سنگ حکاکی شده وجود داشته است.
[۷] ر.ك: http://fa.wikipedia.org/wiki


پانویس

[ویرایش]
 
۱. لغت نامه مرد دهخدا، ص۴، ص ۵۳۳۵
۲. بقره (۲) آیه ۲۴۸    
۳. عصر ظهور، علی کورانی، ناشر موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت (ع)، ص۶۹    
۴. لطف الله صافي گلپايگاني، منتخب الاثر، قم ، موسسه حضرت معصومه ، ۱۴۱۹ ق ،چاپ اول ،ص ۳۰۹
۵. السيد ابن طاووس،الملاحم والفتن،چاپ اول،سال چاپ ۴۱۶، ناشر مؤسسة صاحب الأمر عجل الله فرج، ص ۱۵۰
۶. المجالس السنیّه، محسن امين‌جبل‌عاملي، ج ۵، ص ۷۱۰ ،بي تا
۷. ر.ك: http://fa.wikipedia.org/wiki


منبع

[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار