تأخیر در سن ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، شغل، مشکلات مالی.

پرسش: دختران جوانی که سن ازدواج آن‌ها می‌گذرد و کاری جز عفت نمی‌توانند بکنند، به نظر شما از درون چگونه باید باشند؟ برای مبارزه با بی‌کاری چه باید کرد؟

پاسخ:به تأخیر افتادن سن ازدواج

[ویرایش]

مسئله تأخیر در سن ازدواج، یکی از مشکلات اجتماعی ـ به‌ویژه در جوامع شهری ـ است. این مسئله که قربانیان آن جوانان می‌باشند، تا حدی پیش رفته است که بعضی حتی سن بالای ازدواج را طبیعی می‌دانند و تصور می‌کنند باید این‌گونه باشد، غافل از این‌که این مسئله‌ای است که خود ما با افعال ارادی (چون توقعات بی‌جا) و غیر ارادی (مثل رشد شهرنشینی) آن را به وجود آورده‌ایم. حل این مسئله در سطح کلان نیازمند برنامه‌ریزی‌های اساسی، درازمدت و فرهنگ‌سازی است که متأسفانه تا‌کنون اقدامی جدی و فراگیر که بتواند رشد روزافزون سن ازدواج را کاهش دهد یا متوقف سازد، صورت نگرفته است. حال یک جوان چه کار می‌تواند انجام دهد؟

راهکارها

[ویرایش]

در ارتباط با این سؤال چند نکته قابل ملاحظه است که امیدواریم توجه و به‌کارگیری آن‌ها برای شما مفید باشد.

← امیدوار بودن


نا امیدی دو نتیجه در پی دارد: یا این‌که انسان به فساد کشیده می‌شود و یا دچار افسردگی و دیگر ناراحتی‌های روحی می‌شود که با عفاف و امید به رحمت خدا از هر دو اجتناب می‌کنیم و به جای آن دل را لبریز از امید به فضل پروردگار متعال نگه می‌داریم. ما می‌دانیم که خداوند متعال در همه حال نظاره‌گر ماست، صبر ما بر اطاعتش را می‌بیند و در نامه عمل ما ثبت می‌نماید. ما می‌دانیم که خداوند متعال دانا و تواناست، راه برآوردن نیازهای بندگانش را می‌داند و می‌تواند برآورده سازد. پس با امید به فضل پروردگار به درگاه او دعا می‌کنیم و چنان‌چه دیرتر اجابت نمود، می‌دانیم که حکمت و مصلحت بالاتر در آن بوده است و خرسند از این خدای دانا، توانا و حکیم در انتظار اجابت بر آستان سبزش می‌نشینیم.

← تقویت روحیه عفاف


اگر بخواهیم عفافمان را حفظ کنیم و روح امید را در درون خود تقویت کنیم، باید از بی‌کاری پرهیز نماییم. همان‌طور که پیشوایان دینی ما فرموده‌اند: «اگر تن دادن به شغل مایه رحمت است، بی‌کاری دائم نیز باعث فساد (جسمی، اقتصادی، روحی، ذهنی، اجتماعی و...) است».
[۱] سهراب‌پور، همت، جوانان در طوفان غرایز، ص۱۶، قم، نشر بوستان کتاب، ۱۳۸۲ ش.

اگر انسان بی‌کار باشد، حتی از خودش هم بیزار می‌شود؛ برخلاف زمانی که انسان مشغول به کاری باشد و نتیجه زحمات خود و محصول تلاش‌هایش را ببیند؛ در این‌جا یک حس خود ارزشمندی (Self - Esteem) و اعتماد به نفس به انسان دست می‌دهد که خود باعث تقویت دیگر ابعاد مثبت وجودی‌اش می‌شود. علاوه بر این‌که ذهن کم‌تر به سمت غرایز و تمرکز بر آنان کشیده می‌شود. نکته‌ای که باید این‌جا اشاره کنیم این است که وقتی صحبت از اشتغال و کار به میان می‌آید، این نیست که لزوماً انسان در یکی از ارگان‌های دولتی به شکل رسمی مشغول به کار باشد؛ بلکه این مسئله شامل هنرهای دستی، کلاس‌های متعدد و متنوع آموزشی و هنری هم می‌شود. کار و تلاش و یاد گرفتن مهارت‌ها، بی‌تردید علاوه بر فواید فردی، از نظر اجتماعی انسان را مقبول و مورد تأیید دیگران می‌کند و این خود باعث فراهم آمدن زمینه‌های ازدواج برای فرد می‌گردد.
گاهی تأخیر در سن ازدواج از جهاتی به با تجربه‌تر شدن، واقع‌بین‌تر شدن افراد کمک می‌کند و این عمل به گزینش مناسب همسر می‌انجامد.

← استفاده از فرصت‌ها و واسطه امین


دختران و خانواده می‌توانند به افراد متدین و رازدار بگویند که اگر همسری مناسب باشد، آن‌ها قصد ازدواج دارند. این افراد می‌توانند معرف خوبی باشند.

منابع

[ویرایش]

۱. مشاوره و انتخاب همسر، سیدمهدی حسینی بیرجندی، نشر آوای نور، تهران.
۲. جوانان و انتخاب همسر، علی‌اکبر مظاهری، نشر پارسایان، قم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سهراب‌پور، همت، جوانان در طوفان غرایز، ص۱۶، قم، نشر بوستان کتاب، ۱۳۸۲ ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تأخیر در سن ازدواج»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۴.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار