تأثیر نپذیرفتن از فرهنگ محیط دانشگاهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دانشگاه، تغییر نگرش، بینش، تغافل، تقوا.

پرسش: چه کنم فرزندم تحت تأثیر فرهنگ محیط دانشگاه قرار نگیرد؟

پاسخ:مقدمه

[ویرایش]

با وضعیت کنونی حاکم بر فضای برخی دانشگاه‌ها و دست‌های پنهان و آشکار دشمنان دین، در غیرت‌زدایی جوانان متدین این مملکت و سوق دادن آن‌ها به بی‌تقوایی و احساس پوچی از درون، نگرانی شما، جا دارد.

تغییر نگرش و بینش در افراد

[ویرایش]

در پاسخ به این سؤال باید عرض کنم که تغییر نگرش و بینش در افراد در یک لحظه و در آنِ واحد پیدا نمی‌شود و از مسائلی است که مقدمات و پیش‌زمینه‌هایی از قبل لازم دارد. بنابراین اگر جوانی در یک خانواده متدین و متشرع تحت نظارت پدر و مادری آگاه تربیت یافته و اگر از لحاظ اعتقادی با مسائل مختلف دینی سؤال یا مشکلی داشته، از طریق پرسش و پاسخ به صورت منطقی و نه با خشم و غضب و بی‌حوصلگی، پاسخ خود را گرفته باشد، جای نگرانی نیست؛ چراکه در هر محیطی قرار بگیرد، خودش را حفظ خواهد کرد.
تجربه قبل از انقلاب در دانشگاه‌ها، حاکی از همین ماجراست و در واقع زمان فعلی ما تکرار همین تجربه به شکل دیگری است. قبل از انقلاب جوانانی که وارد دانشگاه می‌شدند، مورد تهاجم فرهنگی گروه‌های مختلف قرار می‌گرفتند، عده‌ای مارکسیست می‌شدند، عده‌ای عقاید التقاطی پیدا می‌کردند و عده‌ای نیز خودشان را حفظ می‌کردند و بر عقاید خود استوار می‌ماندند و این گرایش‌ها ناشی از زمینه‌های قبلی و تربیتی خانوادگی آن‌ها بود. اگر عقاید خود را صرفاً به صورت تقلیدی و نه تحقیقی از پدر و مادر گرفته بودند و هنوز مسائل برایشان حل نشده بود، به مشکل برمی‌خوردند و در مقابل شبهات طرح‌شده در آن زمان، نمی‌توانستند ایستادگی کنند و در نتیجه منحرف می‌شدند. البته در میان همین عده از جوانان برخی نیز بودند که روحیه‌ جست‌وجوگری خوبی داشتند و اگر سؤالی را وارد نبودند. به متخصصین مسائل دینی و اعتقادی نظیر شهید مطهری و شهید مفتح مراجعه می‌کردند و پاسخ خود را می‌گرفتند.
بنابراین اگر از همان زمانی که فرزندتان خوب و بد را تشخیص داده، نسبت به او احساس مسئولیت کرده و در تربیت او ـ به ویژه تربیت دینی او ـ کوشا بوده‌اید، ان‌شاء‌الله نگران نباشید؛ چون شخص معتقد هر جا که باشد و در هر جوی قرار بگیرد، خودش را حفظ خواهد کرد. البته وسوسه شیاطین انسان‌نما در تخریب عقاید جوانان و غیرت‌زدایی از آن‌ها را نباید دست‌کم گرفت.

راهکارها

[ویرایش]

با توجه به مطالبی که مطرح شد، اگر باز هم احساس نگرانی می‌کنید:

← رفیق شدن با فرزند


۱. سعی کنید بیش از پیش با فرزندتان رفیق شوید، با احترام و رفتاری عاطفی و از روی صداقت با او صحبت کنید.

← کانون خانواده را گرم و صمیمی کردن


۲. خانه و خانواده را برای او محیطی گرم و صمیمی بگردانید. این امر باعث می‌شود که جوان در محیط‌های دیگر هم که قرار بگیرد، باز بیشتر تحت تاثیر محیط خانواده باشد.

← برآورده کردن نیازهای اساسی فرزند


۳. زمینه برآورده شدن نیازهای اساسی او را فراهم کند؛ مثلا یکی از نیازهای اساسی ازدواج می‌باشد. گرچه در جامعه ما موانعی بر سر راه ازدواج قرار دارد؛ اما اگر احساس نمودید جوان نیاز به ازدواج دارد یا خواهان ازدواج می‌باشد، زمینه ازدواج او را فراهم سازید. توجه داشته باشد که ازدواج به صورت دانش‌جویی و با حذف تشریفات زائد نیز می‌تواند انجام گیرد.

← تکریم و حفظ شخصیت فرزند


۴. همیشه کرامت او را در نظر بگیرید. شیوه تکریم شخصیت شیوه‌ای بسیار قومی و مؤثر در جلوگیری از انحرافات است. جوانی که برای خویش کرامت و ارزش قائل باشد، هرگز خویشتن را آلوده به پستی‌ها و گناه نمی‌کند.

← دعوت به جلسات مذهبی


۵. او را به جلسات مذهبی، ‌جمکران، هیئت‌های عزاداری اهل بیت ‌(علیهم‌السّلام)، دعوت کنید.

← تذکر دادن در زمان مناسب


۶. در تذکر دادن به او، موقعیت‌ها را تشخیص دهید، اگر خسته است، اگر از یک مسئله‌ای ناراحت است، یا... بگذارید در زمان مناسب، ‌تذکر خودتان را بدهید.

← تغافل


۷. توجه داشته باشید روح جوان بسیار تأثیرپذیر است و هنوز خیلی آلوده نشده و اگر گناه کند، زود برمی‌گردد. بنابراین با حالت تغافل از برخی خطاهای او بگذرید و به او فرصت جبران بدهید.

← شرکت در سازمان بسیج دانش‌جویی


۸. خوش‌بختانه در دانشگاه‌های ما برخی نهادهای فرهنگی هستند که در خصوص مسائل اعتقادی و تربیت جوانان دانش‌جو، فعالیت‌های خوبی دارند؛ از جمله این نهادها، سازمان بسیج دانش‌جویی است که همه ساله در تابستان اردویی را به نام طرح ولایت اجرا می‌نماید که در این اردو از دانش‌جویان داوطلب ثبت‌ نام به عمل آمده و واحدهای درسی اعتقادی (خداشناسی، معارف قرآن و...) را می‌گذرانند.
تجربه‌ چند ساله‌ این اردو نشان داده است که بحمدلله جوانانی که در این اردوها شرکت کرده‌اند، به لحاظ استواری در مسائل اعتقادی پیشرفت کرده و حتی در بسیاری از دانشگاه‌ها، خودشان در مقابل شبهات پاسخ‌گو هستند. در این رابطه می‌توانید فرزند خود را تشویق نمایید تا در این اردوها شرکت کند. لازم به ذکر است، این دوره با رعایت موازین شرعی و جدا بودن فضاهای آموزشی دختران از پسران، اجرا می‌شود.

← دعا برای فرزند


البته علاوه بر این اقدام از دعای در حق فرزند غفلت نکنید و از خداوند خالصانه بخواهید که فرزندتان را در صراط مستقیم استوار نگه داشته و موجب فخر و مباهات دنیا و ‌آخرت شما باشد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. شیوه‌های صحیحی امر به معروف و نهی از منکر، نبی صادقی، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی.
۲. روان‌شناسی رابطه‌ها، دکتر غلام‌علی افروز، انتشارات نوادر.
۳. جوانان و تهاجم فرهنگی، محمد کاویانی، مرکز مطالعات و پژوهش‌های حوزه علمیه قم.

منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تأثیر نپذیرفتن از فرهنگ محیط دانشگاه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۰/۲۳.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار