بچه دار نشدنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: فرزندار دار نشدن، دعا برای بچه دار شدن .
پرسش: من و همسرم سال‌هاست که در انتظار اولین فرزند به سر می‌بریم و تا کنون اقدامات پزشکی نیز انجام داده‌ایم لکن تا کنون چنین موهبتی از خداوند متعال نصیب ما نگردیده از شما خواهشمندیم بفرمائید از نظر اسلام این مسأله چگونه قابل قبول و چه توصیه‌هایی برای رفع موانع و توفیق وجود دارد؟
پاسخ: گرفتاری‌ها به صورت‌های مختلف و برای همه افراد در زندگی روزمره وجود دارد حتی انبیاء الهی از این امر مستثنی نبوده‌اند به گونه‌ای که هر که در این بزم مقرب‌تر است جام بلا بیشترش می‌دهند.


مشکلات همزاد زندگی دنیوی انسان

[ویرایش]

مشکلات و گرفتاری‌ها همزاد زندگی دنیوی ما است به گونه‌ای که هیچ کس از این ناملایمات آزاد نیست حتی وقتی در زندگی ائمه معصومین که بهترین بندگان خدا هستند تأمل می‌کنیم می‌بینیم آن‌ها نیز دچار این گرفتاری‌ها و رنج‌های زندگی بوده‌اند مثلاً پیامبر عزیز ما وقتی به دنیا آمد که پدرشان از دنیا رفته بود مادر و پدربزرگش را که بزرگ‌ترین مایه‌های آسایش او بودند در زمان خردسالی او از دنیا رفتند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند تا اینکه از طرف حضرت حق مبعوث به رسالت شدند و این آغاز سرزنش‌ها ، تمسخرها ، توهین‌ها و آزار و اذیت‌ها حتی از طرف اقوام و نزدیکان خودش بود تا جایی که فرمودند هیچ پیامبری مثل من اذیت نشد. فرزند دلبندش حضرت ابراهیم در سن کودکی از دنیا رفت و از سویی هم مورد اذیت دشمنان قرار می‌گرفت کسی به او جادوگر و ساحر می‌گفت، یکی او را شاعر می‌خواند، دیگری مجنون لقب می‌داد، آخری به او می‌گفت که تو أبتر و بدون نسل خواهی ماند چرا که فرزندی نداری که نسل تو را استمرار بخشد و...

نکات مهم در هنگام مواجهه با مشکلات

[ویرایش]

حال برای توضیح بیشتر توجه شما را به نکاتی جلب می‌کنم توجه داشته باشید که جواب خود را در مجموع نکات بیابید و بصورت کلی به بحث نگاه کنید.

← محدودیت و نقص خاصیت زندگی دنیوی


خاصیت زندگی دنیا نقص، ناپایداری، محدودیت است اگر انسان با هیچ مشکلی روبرو نمی‌شد هیچ‌گاه زمینه کارهای اختیاری پیش نمی‌آمد آری با صبر در تحمل مشکلات و راضی بودن به قضا و قدر الهی است که انسان لیاقت پیدا می‌کند مورد توجه خاص خدا قرار می‌گیرد و در پرتو آن به کمال می‌رسد در روایت داریم که پیامبر (ص) از غذای کسی که گفت من هرگز برایم گرفتاری پیش نمی‌آید تناول نفرمودند چرا که او را دور از رحمت حق می‌دانستند.

← همه گیر بودن گرفتاری‌ها


به اطراف خود نگاه کنید هر کسی گرفتاری و مشکل خاص خود را دارد و هرکس به خاطر آن موقعیت سختی که دارد تصور می‌کند که وضع دیگری از او بهتر است به همین خاطر است که گاهی انسانی نادانسته از خدا گله می‌کند که ای کاش موقعیت فلان شخصی را می‌داشتم امّا آن‌چه که مهم است این است که انسان به خدا توکل داشته باشد کارهای او را حکیمانه بداند و به امر او راضی باشد البته این منافات با تلاش برای رفع مشکل ندارد.

← نقش تربیتی مواجهه با مشکلات


خداوند برای تربیت و پرورش روح و استعدادهای انسانی دو نوع سختی و مشقت بر سر راه انسان‌ها می‌گذارد یکی سختی تکالیف تشریعی مثل عبادات ( نماز ، روزه ، حج ، زکات ، خمس ، و...) و دیگری سختی‌های تکوینی مثل گرفتاری‌های زندگی، نقص‌ها و بیماری‌ها که در این‌ها صبر موجب تکمیل نفس و ارتقاء مقام انسانی ما می‌شود صبر در برابر این ناگواری‌ها آن‌قدر مهم است که خداوند خود فرموده به این افراد صبور بشارت دهید که مشمول هدایت و رحمت الهی قرار می‌گیرند و این روشن است که هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین نعمت و رحمت و رضایت خداوند شود.
[۱] معارف اسلامی ۲-۱، جمعی از نویسندگان سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها، ص۱۰۹، (اقتباس).


← مصلحت تاخیر در اجابت دعا


ما انسان‌ها به خاطر اینکه با معیارهای مادی و دنیوی و محسوسات سر و کار داریم همیشه به دنبال سرمایه نقد مادی می‌گردیم اگر این حالت غفلت از ما با معرفت به مبدأ و معاد برطرف شود مجموع جهان را حکیمانه می‌بینیم از سوی کسی که هیچ نیازی به ما ندارد، از مادر به ما مهربان‌تر است و از همه کس قدرتمند‌تر پس هیچ مانعی ندارد که او مشکل ما را به راحتی برطرف سازد امّا گاهی تأخیرها به صلاح ماست ولو اینکه ما ندانیم پس تنها وظیفه ما این است که در مشکلات به او توجه کنیم و مطمئن باشیم که او به صلاح ما کار می‌کند.
ندانم خوش یا که ناخوش کدام است ••• خوش آن است بر من که او می‌پسندد

← دعا و امیدواری←← دعا


از دعا غافل نشوید و در قرآن شریف در مورد حضرت زکریا و حضرت ابراهیم (ع) می‌خوانیم که آن‌ها تا سن پیری دارای فرزندی نشده بودند. به گونه‌ای که زنان آن‌ها هم نازا بودند امّا بر اثر دعا و پا فشاری آن‌ها برخواسته خود خداوند به آن‌ها فرزند صالح عطا نمود.
از این موضوع نکاتی می‌آموزیم یکی اینکه حتی پیغمبران نیز با سختی‌هایی مثل مشکل شما روبرو بودند دیگر اینکه همه چیز را در قالب دعا و نیایش از خدا بخواهیم.

←← امیدواری


امید خود را از دست ندهید چه بسیار زوج‌هایی بودند که پس از سال‌های زیادی خداوند به آنان فرزند عنایت فرمود پس این‌طور نیست که هیچ راه امیدی نباشد کما اینکه این مطلب در مورد امام رضا (ع) در کتاب شریف منتهی الامال ذکر شده است.

←← پیشرفت تکنولوژی


پیشرفت تکنولوژی روز به روز به نتایج جدیدی می‌رسد چه بسا که راه‌هایی نیز برای این سری مشکلات پیدا شود همان‌گونه که برای بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها درمان و چاره مناسب ارائه شده است.

←← ادعیه وارده


این دعا را زیاد بخوانید در روایت داریم در دعا به خداوند خوش گمان باشید به طوری که حاجت خود را نزد او روا بدانید.
[۵] میزان الحکمه، باب دعا.

۱) ربِّ لا تَذَرْنی فرْداً و انتَ خیرُ الوارثینَ و اجْعَلْ لی من لدُنکَ وَلیّاً یرثُنی فی حیوتی و یستغفِرلی بَعد وفاتی واجعَلهُ سویّاً و لا یجعَل للشیطانِ فیه نصیباً اللّهم اِنّی استغفُرکَ و أتوبُ الیکَ انکَ التواب الرحیم( از امام سجاد ).
۲) ربِّ هب لی مِنْ لدنکَ ذریّةً طیبةً اِنّک سمیع الدعا؛ این دعا از امام صادق (ع) نقل شده و سفارش شده که در حال سجده ذکر شود.
۳) هر صبح و شام هفتاد مرتبه سبحان الله و هفتاد مرتبه استغفرالله بگویید.
[۶] چشمه رستگاری، عبدالباسط شهیب زادگان، قم، انتشارات افق فردا، ص۱۷۱، ۱۳۸۱با تلخیص.


← بررسی علل گرفتاری‌ها


گاهی مواقع گرفتاری‌ها به خاطر:
[۷] معارف اسلامی۲-۱، ص۱۰۴، (خلاصه).

۱. خود ماست یا والدین ما : مثلاً به خاطر عدم رعایت بهداشت و توصیه‌هایی دچار مشکل می‌شویم یا به خاطر برخی گناهان مستحق چنین گرفتاری‌هایی می‌شویم.
۲. رحمت است : خداوند دوست دارد با برخی مشکلات گناهان گذشته او را از بین ببرد اگرچه این امر در دنیا برایمان سخت است ولی اگر امتیازات جهان آخرت را در نظر بگیریم مثل جاوید بودن و محدود نبودن و... حاضر می‌شویم که این مصلحت را بپذیریم و آرامش خاطر داشته باشیم.
۳. به خاطر ارتقاء درجه و بیداری : یعنی انسان هر لحظه توجه‌اش به خداست و این باعث می‌شود که حالت غفلت که منشاء همه سرمستی‌ها و گناهان است از او رخت بربندد و در نتیجه روز به روز به خدا نزدیک نزدیک‌تر و شود از سوی دیگر هر کسی که نعمت مال و ثروت و فرزند دارد دلیل بر این نیست که حتماَ مورد توجه خداوند قرار گرفته، یکی از سنت‌های خداوند در مورد افراد گناه‌کار سنّت استدراج است یعنی همین نعمت‌های ظاهری روز به روز آن‌ها را از خدا دور می‌کند به جای اینکه شکر کند که صاحب فرزند است روز به روز بر گناهان خود می‌افزاید و عذاب آخرت را که قابل مقایسه با خوشی این چند روز نیست برای خود می‌خرد کما اینکه مؤمن گرفتار سختی این دو روز را به خاطر یک زندگی جاودانه و رضایت حق تحمل می‌کند.
هر که در این بزم مقرب‌تر است جام بلا بیشترش می‌دهند
قرآن نیز به مؤمنان گرفتار دلداری می‌دهد آن‌جا که می‌فرماید چه بسا چیزی را ناپسند و ناخوشایند بشمارید اما خداوند در آن خیر فراوانی قرار دهد.

← ثواب صبر در مقابل سختی‌ها


گاهی انسان به رغم اینکه دعا می‌کند خداوند باز مصلحت او می‌بیند که استجابت دعای او را به تأخیر اندازد تا او بیشتر به خدا نزدیک‌تر شود و گاهی خداوند به خاطر مصلحت بنده‌ خودش دعای او را حکیمانه اجابت نمی‌کند چه بسا گاهی چیزی از نظر ما با فایده باشد ولی از نظر خداوند و با علم او بر آینده این طور نباشد یعنی جز ضرر چیزی نداشته باشد به همین خاطر است که گاهی دعاها اجابت نمی‌شود ولی در عوض خداوند از ثواب و پاداش‌های بی‌شمار و غیرقابل توصیف بهشتی به او ارزانی می‌دارد در روایت داریم که وقتی مؤمنی در قیامت ثواب دعاهای مستجاب نشده‌اش را ملاحظه می‌کند با حسرت می‌گوید ای کاش برای هیچ موضوعی دعایم مستجاب نمی‌شد و در عوض از این همه پاداش اخروی جاویدان بهره‌مند می‌شدم. و حتی ‌آرزو می‌کند که به دنیا باز‌گردد و زحمت‌ها و سختی‌ها را بیشتر تحمل کند تا به چنین مقام والایی در آن سرای جاوید نائل آید.
[۹] وسائل الشیعه، ج۲، باب دعا.


خلاصه کلام

[ویرایش]

در مباحث فوق اشاره کردیم که گرفتاری‌ها و رنج‌ها به صورت‌های مختلف و برای همه افراد در زندگی روزمره وجود دارد حتی انبیاء الهی از این امر مستثنی نبوده‌اند به گونه‌ای که هر که در این بزم مقرب‌تر است جام بلا بیشترش می‌دهند.
و باز بیان داشتیم که در چنین شرائطی حضرت زکریا و ابراهیم دست به دعا برداشتند و از خداوند مهربان طلب فرزند کردند این امر به ما می‌آموزد که هیچ‌گاه نباید از توکل به خدا و امید به رحمت او مأیوس شویم در معارف ما بیان شده که گاهی خداوند تنها به خاطر عشقی که به بنده‌اش دارد استجابت دعای او را به تأخیر می‌اندازد تا او بیشتر توجه به حق داشته باشد و در پرتو این توجه به تعالی و کمال بیشتری برسد و حتی گاهی به مصلحت او حاجت او را در این دنیا نمی‌دهد و در عوض پاداشی بسیار بزرگ‌تر از آن‌چه در تصور ما باشد برای جهان دیگر ذخیره می‌کند، این دنیا با همه سختی‌هایش فانی است و آنچه باقی می‌ماند آخرت است به همین خاطر است که در روایت داریم که مؤمن وقتی چشمش به پاداش‌هایی می‌افتد که از دعا‌هایش ذخیره آخرت شده است تمنّا می‌کند که ای کاش هیچ دعایم در دنیا که گذرا است، مستجاب نمی‌شد و در مقابل از این همه رحمت بی‌کران بهره‌مند می‌شدم. آری آن‌چه که سختی‌ها را برای بشر معنی‌دار می‌کند هدفمندی در دنیا، توجه به آخرت، اعتماد به حکمت،‌ علم ، قدرت ، محبت خداوند است و دیگر اینکه ما نباید گرفتاری‌ها را پایان کار حساب کنیم باید دنبال حل مسأله بود و باید اندیشید که خُب با این شرایط موجود چه باید کرد نه اینکه غرق در مشکل گشت که در این صورت از آن مشکل هزار مشکل دیگر به وجود می‌آید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. معارف اسلامی ۲-۱، جمعی از نویسندگان سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها، ص۱۰۹، (اقتباس).
۲. انبیاء/سوره۲۱، آیه۸۹.    
۳. آل عمران/سوره۳، آیه۳۸.    
۴. ذاریات/سوره۵۱، آیه۲۸.    
۵. میزان الحکمه، باب دعا.
۶. چشمه رستگاری، عبدالباسط شهیب زادگان، قم، انتشارات افق فردا، ص۱۷۱، ۱۳۸۱با تلخیص.
۷. معارف اسلامی۲-۱، ص۱۰۴، (خلاصه).
۸. نساء/سوره۴، آیه۱۹.    
۹. وسائل الشیعه، ج۲، باب دعا.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | خانواده | دعا | مشکلات
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار