بچه‌دار شدنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بچه‌دار شدن، جفت‌گیری، نر و ماده، گیاهان، حیوانات، انسان.

پرسش: زن و مرد چه‌گونه بچه‌دار می‌شوند؟

پاسخ: همة موجودات زنده ـ اعم از گیاهان، حیوانات و انسان ـ برای بچه‌دار شدن و تولید نسل، باید عمل جفت‌گیری بین نر و ماده انجام گیرد؛ منتهی در انسان از راه ازدواج و قوانین مخصوص به آن محقق می‌شود.


آیه‌ای در قرآن

[ویرایش]

در پاسخ به سؤال شما نخست آیه‌ای از کلام زیبای الهی را بیان کرده و بعد به جنبه‌های مختلف سؤال پاسخ ارائه می‌گردد. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: «و از هر چیزی دو نوع بیافریدیم».

حقیقت زوج بودن موجودات

[ویرایش]

در این بساط جفت بودن و زوج بودن هر چیزی حقیقتی است که استثنا برنداشته و این واقعیت که نسبت به تمام موجودات هستی ـ اعم از جماد و نبات و حیوان و انسان ـ فراگیر است، عنایت و رحمت الهی در ذات زوج‌ها و جفت‌ها از هر نوعی، کشش و جاذبه و رابطه عاشقانه، و میل به یک‌دیگر برقرار نموده است. تا این جاذبه و کشش، و این میل و رابطه، تحت نظامی خاص و شرایطی معین ـ چه در نظام تکوین، چه در عرصه تشریع ـ منتهی به ازدواج و جفت‌گیری و توالد و تناسل، و تکثیر نوع شود و از این راه باعث بقای نظام عالی آفرینش گردد، و هم این‌که تمام موجودات از هر جنس و نوعی که هستند، به لذت زندگی و خوشی در حیات و بهره‌مندی از وجود خود و دیگران برسند.

رابطه توالد و تناسل

[ویرایش]

رابطه توالد و تناسل در عالم جمادات، به هر صورتی که هست، به صورت میل ترکیب عنصری با عنصر دیگر، و در نتیجه پدید آمدن عنصر سوم، مانند ترکیب اکسیژن و هیدروژن که دو عنصر سوزان و سوزنده است و نتیجه ترکیب و ازدواج این دو گاز سوزان و سوزنده، به صورت آب سرد و خنک و مایه حیات و نشاط است یا به صورت جذب و انجذاب، همراه با نتایج بسیار زیاد آن یا به صورت دو جریان مثبت و منفی و پدید آمدن منافع بی‌شمار، ‌از عجایب و شگفتی‌های هستی و محصول اراده و رحمت خداوند است و همین رابطه بین دو عنصر یا عناصر، و میل به یک‌دیگر و خلاصه خط عشقی که بین جمادات نسبت به یک‌دیگر حاکم است، باعث تکثیر نسل و تداوم نوع، و برپا بودن نظام عالی خلقت و عرصه گاه زیبای هستی است.

← گیاهان


اگر در مورد گل‌ها بررسی کنیم، ‌ میله‌ها و پرچم‌های ظریفی در وسط آن دیده می‌شود که آن‌ها را نافه می‌نامند و تعداد آن‌ها در گل‌ها مختلف است و در‌عین‌حال حساب مخصوصی دارد. در بالای این میله‌ها برآمدگی کوچک و زردرنگی است که آن را «بساک» می‌گویند، در میان بساک، کیسه بسیار کوچکی است که چهار حفره دارد و در میان آن‌ها دانه‌های گرده قرار گرفته است. دانه‌های گرده، دانه‌های بسیار ریز میکروسکوپی هستند که در عمل، شباهت تامی با نطفه حیوانات دارند! پس از برقراری عمل لقاح بین آن و قسمت‌های ماده، تخم گل درست می‌شود. دانه‌های گرده با آن کوچکی به نوبه خود دارای ساختمان تودرتو و نازک‌کاری‌های شگفت‌آوری می‌باشد.

← حیوانات


در مورد حیوانات نیز، عمل لقاح و نزدیکی برای ازدیاد نسل آن‌ها به‌طور طبیعی با جفت‌گیری نر و ماده صورت می‌گیرد.

← انسان‌ها


اما انسان که گل سرسبد آفرینش می‌باشد، این امر بعد از ازدواج صورت می‌گیرد؛ چون علاوه بر این کار، انس و آرامش روانی، حفظ عفت و مصونیت از گناه، سلامت و امنیت اجتماعی نیز از اهداف ازدواج می‌باشد. از آن‌جا که خداوند تبارک و تعالی، هر غریزه‌ای که در وجود انسانی قرار داده، برای ارضای صحیح آن دستوراتی را نیز فرموده است، ‌برای غریزه جنسی نیز دستوراتی در قالب حرام و حلال و مستحب و مکروه نسبت به آن داده است. این آداب و دستورات با توجه به همان اهداف است؛ یعنی هم بهداشت روانی ازدواج را در نظر گرفته تا زن و مرد از طریق این رفتار به سکون و آرامش روانی و اوج لذت مشروع دست یابند و هم حفظ عفت و سلامت نسل و مسائل بهداشتی را مورد توجه قرار داده است.

← سخن خداوند متعال


خداوند متعال در این زمینه می‌فرماید: «و از آیات خداوندی است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید، که در کنار او آرامش یابید و میان شما عشق و محبت و مهربانی قرار داد که در این حقیقت نشانه‌هایی از خداست برای مردمی که در گردونه ‌اندیشه و فکر نسبت به حقایق به سر می‌برند».

نتیجه بحث

[ویرایش]

در آخر نتیجه می‌گیریم که همة موجودات زنده ـ اعم از گیاهان، حیوانات و انسان ـ برای بچه‌دار شدن و تولید نسل، باید عمل جفت‌گیری بین نر و ماده انجام گیرد؛ منتهی در انسان از راه ازدواج و قوانین مخصوص به آن محقق می‌شود.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. جوانان و انتخاب همسر، علی‌اکبر مظاهری، قم، انتشارات پارسایانی.
۲. آیین همسرداری یا اخلاق در خانواده، آیت‌الله ابراهیم امینی، تهران، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی.
۳. مشاوره، ازدواج و خانواده درمانی، دکترشکوه نوابی‌نژاد، تهران، انتشارات انجمن اولیا و مربیان
۴. اسلام و ارضای غریزه جنسی، محمد‌رضا امین‌زاده، قم، مؤسسة در راه حق.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ذاریات/سوره۵۱، آیه۴۹.    
۲. روم/سوره۳۰، آیه۲۱.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «بچه‌دار شدن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۲۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار