بوسیدن همسر در برابر فرزندانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بوسیدن همسر، پدر و مادر، در آغوش گرفتن، رفتارهای جنسی، فرزندان.

پرسش: اگر پدر و مادر در جلوی چشم فرزندانشان هم‌دیگر را ببوسند یا در آغوش بگیرند و... کار اشتباهی است؟ چه نوع مراقبت‌هایی بر پدر و مادر لازم است؟

پاسخ: سبک رفتاری والدین در تأثیرات منفی برخی رفتارها (از قبیل در آغوش گرفتن و بوسیدن هم‌دیگر) دخالت دارد. به این صورت که این رفتار‌ها با رنگ‌و‌بوی جنسی و لذت‌بخش برای کودکان مفهوم دارد و بنابراین در تربیت جنسی آنان اثرات نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت. زوجین برای رفتارهای جنسی خود وقت کافی دارند و ترجیح دارد که این کارها را در غیاب کودکان انجام دهند تا سبب انحراف کودکان فراهم نشود؛ اما درصورتی‌که در آغوش گرفتن یا بوسیدن همسر در مقابل فرزندان، جزء سبک رفتاری پدر یا مادر باشد و کودکان از همان کودکی با این رفتار تنها به‌عنوان ابراز محبت و احترام آشنا باشند؛ به نظر می‌رسد با حفظ شرایط آن تأثیر منفی در تربیت جنسی آنان نداشته باشد؛ مثلاً پدر با همان حالت که دختر دوازده ساله خود را پس از سفری طولانی می‌بوسد، مادرش را نیز ببوسد.


مقدمه بحث

[ویرایش]

والدینی که خواستار داشتن نسلی سالم و شریف هستند، به خاطر سلامت جسم و روان و ادای حق تربیت و اخلاق فرزندان، شایسته است مراقبت‌هایی را در روابط خود لحاظ کنند. از جمله موضوعاتی که مرتبط به این بحث است، این سؤال می‌باشد که با توجه به الگوگیری فرزندان از رفتارهای والدین، آیا پدر و مادر می‌توانند هم‌دیگر را در مقابل فرزندان ببوسند؟ پاسخ این سؤال را پس از بیان مقدماتی بررسی می‌کنیم:

محفوظ بودن مناسبات جنسی

[ویرایش]

اهمیت محفوظ بودن مناسبات جنسی و آمیزشی:
والدین لازم است این‌گونه مناسبات خود از دید فرزندان ـ اگرچه خردسال باشند ـ دور و محفوظ دارند.

← حدیثی از پیامبر


رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) فرمودند: «سوگند به آن که کسی که جانم در دست اوست، اگر مردی با زنش نزدیکی کند، درحالی‌که در خانه بچه‌ای بیدار باشد که آن‌ها را ببیند و سخن آن‌ها و حتی صدای نَفَس آن‌ها را بشنود، او هرگز رستگار نخواهد شد و اگر پسر باشد، زناکار می‌شود و اگر دختر باشد، آلوده‌دامن می‌گردد».

جدا بودن محل خواب فرزندان

[ویرایش]

جدایی فرزندان از والدین در محل خواب و استراحت:
به خاطر رعایت جنبه‌های اخلاقی و تقویت احساس استقلال روانی و عزت نفس کودکان و تمرین دادن آن‌ها به این کار، ضروری است محل خواب آن‌ها را از همان دوران کودکی یعنی از سن تمییز (حدود شش سالگی)، جدای از پدر و مادر باشد؛ ولی نه به‌گونه‌ای که به دور از دسترسی والدین باشد و باید به صورتی باشد که والدین با شنیدن صدای آن‌ها بتوانند فوراً خود را بالای سرشان حاضر سازند؛ ولی بچه‌ها حق ندارند سرزده وارد اطاق خواب والدین شوند. از همان خردسالی باید آنان را عادت داد که در ورود به اطاق پدر و مادر در بزنند و اجازه بگیرند. شاید برای برخی خانواده‌های کم‌در‌آمد میسر نباشد که برای فرزندان اطاق‌های جداگانه‌ای در نظر بگیرند که در این صورت باید سعی کنند در حین خواب، پرده حیایی در اطاق بکشند و در روابط خود کاملاً بیدار و مراقب باشند.

حفظ حریم فرزندان در مزاح‌ها

[ویرایش]

حفظ حریم فرزندان در مزاح‌ها و مطایبات:
زنان و شوهران حق دارند برای زیبایی زندگی و لذت‌بخشی آن و انس و صفای بیش‌تر، با یک‌دیگر مطالیباتی داشته باشند؛ اما آن‌چه مهم است، رعایت ضوابط و نکات اخلاقی آن در حضور فرزندان است. پدران و مادران نباید فراموش کنند که گاهی چشم‌های گشاده‌ای شاهد و نگران رفتار آن‌هاست و گوش‌های بازی آماده شنیدن سخنان معنی‌دار آن‌هاست. بد نیست متذکر شویم که والدین این ‌اندیشه را باید از سر خود بیرون کنند که کودکان، خردسال، بی‌تجربه و خام‌اند و از نوع روابط و مفاهیم سر درنمی‌آورند. نسل خردسال امروز بسی هوشیارتر و آگاه‌تر از نسل دیروز است. «چشم‌ها و گوش‌ها دروازه ذهن و درون انسان‌اند. چیزهایی را در معرض آن قرار دهید که بعد‌ها مسئله‌آفرین نباشد».

رعایت آرایش‌ها و پوشش‌ها

[ویرایش]

رعایت حریم فرزندان در آرایش‌ها و پوشش‌ها:
این‌که زوجین باید خود را برای یک‌دیگر بیارایند، مستحب است و مورد توصیه اسلام است و ما می‌دانیم که والدین محرم کودک‌اند و کودک هم محرم آن‌هاست؛ ولی این محرمیت ما را مجاز نمی‌سازد که به هر گونه‌ای که بخواهیم در حضور فرزندان خود آمد‌و‌شد داشته باشیم. اگر زنی عادت داشته باشد که همه‌روز و همه‌گاه در حال آرایش باشد؛ طوری که کودک از روزی که چشم به زندگی گشوده، مادرش را در چنان وضع و حالی دیده است، در این صورت مشکل‌آفرین نخواهد بود. دشواری به هنگامی است که مثلاً خانمی در شبی خاص و ساعتی خاص خود را بیاراید، در این صورت است که سوال در ذهن کودک ایجاد می‌شود و این خطای بزرگی برای پدر و مادر است که با لباس‌های نامناسبی (همچون شلوار کوتاه و.....) در حضور دختران و پسران خود ظاهر شوند و این خطا از حدود سنین پس از ۸ سالگی کودک فوق‌العاده بزرگ‌تر است؛ چراکه برای برخی کودکان در این سنین، تماشای بدن برهنه و و پای لخت تا حدودی لذت‌آور می‌شود.
بهتر است از همان دوران خردسالی، عادتی در کودکان پدید آوریم که ساعتی زودتر از پدر و مادر بخوابند و این ضروری رشد و سلامت آن‌هاست و در این مدت زن و شوهر، فرصتی برای بیان مسائل خاص زندگی و انجام رفتارهای جنسی خود خواهند داشت.

نتیجه بحث

[ویرایش]

با توجه به نکات بیان‌شده، در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که سبک رفتاری والدین در تأثیرات منفی برخی رفتارها (از قبیل در آغوش گرفتن و بوسیدن هم‌دیگر) دخالت دارد. به این صورت که این رفتار‌ها با رنگ‌و‌بوی جنسی و لذت‌بخش برای کودکان مفهوم دارد و بنابراین در تربیت جنسی آنان اثرات نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.
زوجین برای رفتارهای جنسی خود وقت کافی دارند و ترجیح دارد که این کارها را در غیاب کودکان انجام دهند تا سبب انحراف کودکان فراهم نشود؛ اما درصورتی‌که در آغوش گرفتن یا بوسیدن همسر در مقابل فرزندان، جزء سبک رفتاری پدر یا مادر باشد و کودکان از همان کودکی با این رفتار تنها به‌عنوان ابراز محبت و احترام آشنا باشند؛ به نظر می‌رسد با حفظ شرایط آن تأثیر منفی در تربیت جنسی آنان نداشته باشد؛ مثلاً پدر با همان حالت که دختر دوازده ساله خود را پس از سفری طولانی می‌بوسد، مادرش را نیز ببوسد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. خانواده و مسائل جنسی کودکان، علی قائمی، تهران، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۳ ش.
۲. روان‌شناسی و تربیت جنسی کودکان و نوجوانان، کوچتکف ولایپیک، ترجمه محمد نقی‌زاده، انتشارات بنیاد، ۱۳۷۱ ش.
۳. آداب ازدواج از دیدگاه اسلام و اهل بیت (علیهم‌السّلام)، احمد مسلمی نقابادی، قم، دارالنشر اسلام، ۱۳۷۸ ش.
۴. آن‌چه که والدین بایستی بدانند (مباحثی پیرامون روان‌شناسی جنسی نوجوانان و جوانان)، دبلیوه‌ای، سارجنت، ترجمه امیرحسین اربابان غفوری، تهران، انتشارات میکائیل، ۱۳۷۸ ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۲۰، ص۱۳۳، قم، مؤسسه آل‌البیت (علیهم‌السلام)، ۱۴۰۹ ه.ق.    
۲. کلینی، اصول کافی، ج۵، ص۵۰۰، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۵.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «بوسیدن همسر در برابر فرزندان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۰۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار