بررسی روایی دست بر سر گذاشتن شیعه هنگام شنیدن نام امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شیعیان، امام زمان، دست بر سر گذاشتن، قیام کردن.

پرسش: ‌آیا روایتی داریم که بیان کند شیعیان، در زمان بردن نام امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، دستان خود را بر روی سر خود گذاشته و از جای بلند می‌شوند؟

پاسخ اجمالی:بنابر تحقیقی که صورت گرفته، دو روایت یافتیم که در آنها برخاستن و دست بر سر گذاشتن، برای احترام و تجلیل و تعظیم آن حضرت است.


مقدمه

[ویرایش]

بنابر تحقیقی که صورت گرفته، مستند برخاستن و دست بر سر گذاشتن، دو روایت زیر است:

روایتی از دعبل خزاعی

[ویرایش]

در روایت معروف دعبل خزاعی شاعر اهل بیت (علیهم‌السّلام)، آمده است که وقتی قصیده مشهوری را خدمت امام علی بن موسی الرضا (علیه‌السّلام) می‌خواند، هنگامی که به این بیت رسید:
خروج امام لامحالة خارج
یقوم علی اسم اللّه والبرکات

«ظهور امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) قطعی است که ظهورش با نام خداوند و همراه با خیر و برکات است.»؛ امام رضا (علیه‌السّلام) دست بر سر نهاد و به عنوان احترام برخاست و از خداوند متعال فرج حضرت ولی عصر (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) را در خواست نمود.

روایتی به نقل از امام صادق

[ویرایش]

درباره فلسفه برخاستن و دست در سر گذاشتن، روایتی ذکر شده است که علت آن را هم بیان می‌کند، (البته خود این روایت دلیل و منبع برای اصل این کار هم می‌تواند باشد): از امام صادق (علیه‌السّلام) سؤال شد که چرا به هنگام شنیدن نام «قائم» لازم است برخیزیم؟ فرمود: برای آن حضرت غیبت طولانی است و این لقب یادآور دولت حقه آن حضرت و ابراز تاسف بر غربت او است. لذا آن حضرت از شدّت محبت و مرحمتی که به دوستانش دارد، به هر کسی که حضرتش را با این لقب یاد کند، نگاه محبت‌آمیز می‌کند. از تجلیل و تعظیم آن حضرت است که هر بنده خاضعی در مقابل صاحب (عصر) خود، هنگامی که مولای بزرگوارش به سوی او بنگرد از جای برخیزد، پس باید برخیزد و تعجیل در امر فرج مولایش را از خداوند منان مسئلت بنماید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. امینی، عبدالحسین، الغدیر، ج۲، ص۳۶۱، دار الکتب الاسلامیه، تهران.    
۲. قمی، عباس، منتهی الآمال، ج۲، ص۶۴۸، باب چهاردهم، فصل ششم، چاپخانه احمدی، چاپ نهم، ۱۳۷۷.    
۳. صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ج۳، ص۲۲۶، مؤسسه السیده المعصومه، ۱۴۱۹ه.ق.    


منبع

[ویرایش]

سایت اسلام کوئست، برگرفته از مقاله "آیا روایتی داریم که بیان کند در زمان بردن نام امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، دستان خود را بر روی سر خود گذاشته و از جای بلند شویم؟"، تاریخ بازیابی۱۳۹۹/۱۲/۱۹.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار