ایمان همه اهل کتاب به حضرت عیسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: قرآن ، اهل کتاب ، حضرت عیسی علیه‌السلام، ایمان
پرسش: چرا قرآن کریم می‌فرماید تمام اهل کتاب قبل از مرگ به عیسی علیه‌السلام ایمان می‌آورند؟
پاسخ: در تفسیر این آیه دو نظریه وجود دارد. برای آگاهی از این نظریات به پاسخ تفصیلی ذیل، توجه کنید.


آیه مربوطه

[ویرایش]

آیه‌ای در قرآن کریم وجود دارد؛ با این عنوان که تمام اهل کتاب پیش از مرگ، به عیسی علیه‌السلام ایمان می‌آورند: «وَ إِن مِّنْ أَهْلِ الْکِتَابِ إِلَّا لَیُؤْمِننَ‌َّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ یَکُونُ عَلَیهْمْ شهَیدًا؛ و هیچ یک از اهل کتاب نیست مگر این‌که پیش از مرگش به او (حضرت مسیح‌) ایمان می‌آورد و روز قیامت ، بر آن‌ها گواه خواهد بود.» این آیه توضیحاتی دارد که در ادامه خواهد آمد.

احادیث ذیل آیه

[ویرایش]

احادیث ذیل این آیه بسیار و در عین حال متفاوت بوده و در جهات مختلف بیان شده‌اند، در این‌جا دو حدیث را که هر یک بر مبنایی دلالت دارد، ذکر می‌کنیم:
۱. پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه خطاب به علی علیه‌السلام فرمود:«همانا تو مانند عیسی بن مریم هستی که خداوند در مورد او آورده: «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ إِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیداً»؛ همانا هیچ انسانی که بر عیسی دروغ بسته (منظور اهل کتاب هستند که هر یک در مورد حضرت عیسی گفتارهای نابجایی دارند) نمی‌میرد، مگر این‌که قبل از مرگ به او ایمان می‌آورد و در مورد او حق را می‌گوید که البته این گفتار در آن زمان نفعی نمی‌رساند، همانا تو نیز به مانند او هستی که دشمنت نمی‌میرد، مگر این‌که حق را در مورد تو می‌گوید و به ولایتت اقرار می‌کند که البته این نیز نفعی به آن‌ها نمی‌رساند...».
۲. علی بن ابراهیم قمّی ذیل آیه «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ إِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ» از شهر بن حوشب روایت کرده: حجاج بن یوسف به من گفت که در قرآن آیه‌ای است که مرا حیران کرده، گفتم:آن کدام است؟ این آیه را بیان کرد و گفت:به خدا قسم من یهودی و نصرانی بسیاری را اعدام کردم ولی ندیدم که لب‌های آن‌ها حرکت نماید و اظهار ایمان کنند. گفتم: مراد از آیه این نیست. پس مراد چیست؟ گفتم: حضرت عیسی علیه‌السلام قبل از قیامت به زمین فرود می‌آید و پشت سر مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه نماز می‌گذارد و هیچ یهودی و نصرانی باقی نمی‌ماند، مگر آن‌که به او ایمان می‌آورند. وای بر تو! از کجا این سخن را می‌گویی و از کجا آورده‌ای؟ گفتم این معنا را محمد بن علی بن الحسین بن علی بن أبی طالب امام باقر علیه‌السلام به من خبر داده است. گفت: به خدا قسم! این خبر را از سر چشمه پاکیزه و صاف گرفته‌ای.»
[۳] تفسیر القمی، قمی، علی بن ابراهیم، محقق و مصحح:موسوی جزائری، طیب، دار الکتاب، قم، ‌ ج ۱، ص ۱۵۸.


تفاسیر ذیل آیه

[ویرایش]

حال با توجه به این اختلاف در روایات، در تفسیر آیه نیز دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد:

← ایمان به مسیح قبل از مرگ


هر یک از اهل کتاب پیش از مرگ(هنگام مرگ) به عیسی علیه‌السلام ایمان می‌آورد و یقین می‌کند که او فقط یک پیامبر بود، نه خدا یا پسر خدا یا یکی از سه خدا یا... و این کشف، در زمان مشاهده مرگ و مکشوف شدن حقایق است؛ لذا اقرار به این ایمان سودی نخواهد داشت؛ زیرا ایمان در حال اختیار نبوده است.
[۴] مجمع البیان فی تفسیر القرآن، طبرسی فضل بن حسن، ناصر خسرو، تهران، ج ۳، ص ۲۱۲.


← ایمان به مسیح هنگام نزول ایشان


ظهور عیسی علیه‌السلام به همراه منجی از جمله مطالب مورد پذیرش در اسلام است، وقتی که ایشان به همراه منجی ظهور می‌کند، حقایق مکشوف شده و همگان از جمله اهل کتاب به حقیقت پی‌می‌برند. بنابراین، منظور از اهل کتاب در آیه مورد بحث، اهل کتابی است که هنگام نزول حضرت عیسی از آسمان زنده هستند و با دیدن عیسی علیه‌السلام، همه به او و واقعیات پیرامون او ایمان می‌آورند.
[۵] تفسیر الصافی، فیض کاشانی، ملا محسن، صدر، تهران، ج ۱، ص ۵۱۹.

گفتنی است که برگشت ضمیر «قَبْلَ مَوْتِهِ» در هر دو نظریه متفاوت می‌شود. به این بیان که اگر نظریه اول را پذیرفته شود و گفته شود اهل کتاب هنگام مرگ، ایمان به عیسی می‌آورند، باید ضمیر را به مضمون اول آیه که تک تک اهل کتاب باشند برگشت داد. اما اگر نظریه دوم را بپذیریم و بگوییم که هریک از اهل کتاب در زمان نزول عیسی از آسمان، به او ایمان می‌آورند، باید ضمیر «قَبْلَ مَوْتِهِ» را به عیسی برگشت داد.
[۶] فی ظلال القرآن، سید بن قطب بن ابراهیم شاذلی، دارالشروق، بیروت - قاهره، ج ۲، ص ۸۰۳.


معنای دیگر آیه در نظر برخی

[ویرایش]

البته در برخی از کتاب‌ها، معنای آیه را، ایمان به پیامبر صلوات‌الله‌علیه معنا کرده‌اند.
این‌ها تفاسیر و احتمالاتی بود که در ذیل آیه مطرح شده و هر کدام قابلیت دقت و بررسی بیشتر را دارا است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نساء/سوره۴، آیه۱۵۹.    
۲. تفسیر فرات الکوفی، فرات کوفی، ابوالقاسم، تحقیق:محمودی، محمد کاظم، سازمان چاپ و انتشارات وزارت ارشاد اسلامی، تهران، ص ۱۱۶.    
۳. تفسیر القمی، قمی، علی بن ابراهیم، محقق و مصحح:موسوی جزائری، طیب، دار الکتاب، قم، ‌ ج ۱، ص ۱۵۸.
۴. مجمع البیان فی تفسیر القرآن، طبرسی فضل بن حسن، ناصر خسرو، تهران، ج ۳، ص ۲۱۲.
۵. تفسیر الصافی، فیض کاشانی، ملا محسن، صدر، تهران، ج ۱، ص ۵۱۹.
۶. فی ظلال القرآن، سید بن قطب بن ابراهیم شاذلی، دارالشروق، بیروت - قاهره، ج ۲، ص ۸۰۳.
۷. الفصول المهمة فی أصول الأئمة (تکملة الوسائل)، شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، موسسه معارف اسلامی امام رضا (ع)، قم، ج ۱، ص ۳۱۲.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئیست    


رده‌های این صفحه : تفسیر | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار