اولین شهداذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شهدا، اسلام، یاسر، سمیه، شهادت.
پرسش: اولین شهدای صدر اسلام چه کسانی بودند و به دست چه کسی به شهادت رسیدند؟
پاسخ:


نخستین مرد و زن مسلمان

[ویرایش]

اولین مرد و زن مسلمان که در راه اسلام به شهادت رسیدند، یاسر و سمیه پدر و مادر عمار، یار فداکار و با وفای رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله و امام علی علیه‌السلام بودند.

سرگذشت یاسر و سمیه

[ویرایش]

خلاصه زندگی آنان را بنا بر آنچه برخی تاریخ‌نگاران نقل کرده‌اند، چنین است:
یاسر بن عامر، پدر عمار همراه دو برادر خود حارث و مالک از یمن به مکه در جست‌وجوی برادر دیگر خود آمدند، حارث و مالک به یمن برگشتند؛ ولی یاسر در مکه ماند و با ابوحذیفة بن مغیرة بن عبدالله بن عمر بن مخزوم هم‌پیمان شد و او کنیز خود را که نامش سمیه دختر خیاط بود، به همسری یاسر درآورد و عمار از او تولد یافت، و ابوحذیفه سمیه را آزاد کرد. یاسر و عمار همواره با ابوحذیفه بودند تا او درگذشت، و چون خداوند دین اسلام را پدید آورد، یاسر و سمیه و عمار و برادرش عبدالله بن یاسر مسلمان شدند. یاسر پسر دیگری بزرگ‌تر از عمار و عبدالله، به نام حریث، داشت که بنی‌دیل در جاهلیت او را کشتند.

خانواده عمار یاسر

[ویرایش]


← دیدگاه ابن اثیر


ابن اثیر درباره خانواده عمار یاسر می‌گوید: یکی دیگر از مسلمانان ناتوان که فاقد قبیله و پشتیبان و نیروی دفاع بودند، عمار بن یاسر ابوالیقظان عنسی که از عشیره مراد است، می‌باشد. او با پدر و مادر خود اسلام آوردند. او و پدر و مادرش از پیشگامان در قبول اسلام بودند. هنگامی که تصمیم به مسلمان شدن گرفت، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله در خانه ارقم بن ابی‌ارقم بود. او پس از چند تن مسلمان اسلام آورد. او و صهیب در یک روز ایمان آوردند. یاسر (پدر عمار) هم‌پیمان بنی‌مخزوم بود. آنها عمار و پدر و مادر او را به صحرا برده، هنگامی که گرما شدت می‌کرد آنها را بر ریگ‌های داغ شکنجه می‌دادند، روزی پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ بر آنها گذشت و فرمود: «ای خانواده یاسر! صبر کنید که بهشت وعده‌گاه شماست»، یاسر از شدت شکنجه از دنیا رفت، همسر او سمیه با ابوجهل درشتی کرد، ابوجهل نیزه‌ای که در دست داشت بر او فرو آورد و او را به شهادت رساند. آن زن نخستین شهید اسلام بود.

← دیدگاه عسقلانی


ابن حجر عسقلانی می‌نویسد:ابن سعد به سند صحیح از مجاهد نقل کرده که اولین شهید در اسلام سمیه، مادر عمار یاسر است و پیرزنی ناتوان بود و هنگامی که ابوجهل در جنگ بدر کشته شد پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به عمار فرمود: «قتل اللَّه قاتل أمّک»؛ خداوند کشنده مادرت را کُشت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن سعد کاتب واقدی، محمد بن سعد‌، الطبقات الکبری، تحقیق:عطا، محمد عبدالقادر، ج ۴، ص ۱۰۱، دار الکتب العلمیة، بیروت‌، چاپ اول، ۱۴۱۰ق.    
۲. ابن اثیر جزری، علی بن محمد، الکامل فی التاریخ‌، ج ۲، ص ۶۷، دار الصادر، بیروت، ۱۳۸۵ق.‌    
۳. ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی، الإصابة فی تمییز الصحابة، تحقیق:عبد الموجود، عادل احمد، معوض، علی محمد، ج ۸، ص ۱۹۰، دار الکتب العلمیة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | تاریخ اسلام | شهادت | صحابه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار