اولاد امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: امام زمان.
پرسش: آیا امام زمان فرزندی دارند؟
پاسخ: دلیل قطعی نداریم، لکن شواهدی هست که وجود همسر و فرزندان را اثبات می‌نماید.


شواهد وجود همسر و فرزندان برای امام‌زمان

[ویرایش]

۱- قواعد کلی.
۲- روایات.
۳- دعاها.

← قواعد کلی


قواعد کلی شریعت محمدی ایجاب می‌کند که حضرت بقیة الله نیز مانند دیگر پیشوایان معصوم «علیهم السلام » تشکیل خانواده داده است ، و از جد بزرگوارش حضرت محمّد مصطفی پیروی نموده است.
مرحوم محدث نوری« رضوان الله » می‌فرماید: چگونه ترک خواهد نمود چنین سنت عظیمه جد بزگوار خود را با آن همه ترغیب و تحریص که در انجام آن شده هست. و نکوهشی که در ترک آن و تهدید از آن شده است.
سزوارترین کس در انجام سنت پیامبر امام هر عصر است و تا کنون کسی ترک آن را از خصایص آن جناب نشمرده است.

← روایات


روایات در رابطه با همسر و همسران حضرت بقیه الله تنها یک روایت است که سرنخی به دست می‌دهد و آن روایتی است که، مرحوم کفعمی در کتاب شریف مصباح نقل کرده است.
بر اساس این روایت همسر حضرت از نسل عبدالعُزّی پسر عبد المطلب می‌باشد.
در رابطه با اولاد آن حضرت روایاتی هست که وجود آنها را به روشنی اثبات می‌کند و این روایات ضمنا وجود همسر را اثبات می‌کنند.

←← از سید بن طاووس


الف ) سیدبن طاووس در جمال الاسبوع می‌فرماید : روایتی با سندهای متصل یافتم که حضرت ولی عصر (عجل الله فرجه الشریف) را اولاد بسیاری هست.

←← از مرحوم مجلسی


ب ) مرحوم مجلسی «رضوان الله» نیز بابی را به خلفاء و اولاد حضرت مهدی اختصاص داده است.

←← جواب یک روایت متعارض


روایت بسیاری دلیل بر وجود فرزند برای حضرت مهدی هستند الا یک روایت که منافی و معارض با این روایات است و آن روایت این است ، هر امامی باید فرزند داشته باشد به جز حضرت مهدی که فرزند ندارد.
ولی علماء و برزگان شیعه مانند مرحوم محدث نوری و شیخ طوسی و میر محمد میر لوحی معاصر علامه مجلسی این تنافی را رفع کردند، بدین بیان که امام زمان مانند سایر ائمه، پسر امام، ندارد، نه آنکه اصلا پسر ندارد و بنابراین از مجموع احادیث استفاده می‌شود که، برای حضرت مهدی فرزندان بسیاری هست که همه از اولیاء و صلحاء شرفا هستند ولی سمت امامت ندارند، چرا که امام منحصر در دوازده نفر است.

← ادعیه


علاوه بر روایات و قواعد کلی برخی دعاها نیز از معصومین« علیهم السلام » صادر شده و یا از ناحیه مقدسه رسیده دلالت دارند بر اینکه برای حضرت اهل و عیالی و فرزندانی هست و در دعاها نامی از آنها برده نشده و در حق آنها دعا شده است.
در این دعا وجود همسر و فرزندان را برای حضرت اثبات می‌کند و در این مورد دعا بسیار است.
واینکه آیا حضرت مهدی با فرزند و همسران خود ظهور می‌کنند، چون ما بشریم و اطلاعات بشر محدود است اطلاعات و دلیل قطعی و یقین محکم به آن تصریح نشده است.

منابع جهت مطالعه

[ویرایش]

۱- سیمای آفتاب، دکتر حبیب الله مظاهری.
۲- تجسم امید و نجات، عزیز الله حیدری.
۳- سیمای مصلح جهان، مراد فیضی.
۴- ارتباط معنوی با حضرت مهدی «عج »، حسین گنجی.

منبع

[ویرایش]

شهر سؤال.    رده‌های این صفحه : خانواده | مهدویت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار