الیای نبیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: پیامبر، بنی، اسرائیل، نبی، الیا.

پرسش: آیا غیر از «الیاس» پیامبری به نام «الیا» نیز داریم؟

پاسخ: «الیا» از پیامبران به حق بود و در زمان «الیسع» نبی می‌زیست که الیسع از شاگردان او بود.


معرفی الیا نبی

[ویرایش]

برخی از منابع تاریخی می‌گویند؛ «الیا» از پیامبران به حق بود و در زمان «الیسع» نبی می‌زیست که الیسع از شاگردان او بود. همچنین گفته شده است، الیای نبی در زمان «قمباسوس فرزند کورش» و «زرتشت» پیامبر مجوس زندگی می‌کرد و زرتشت از شاگردان وی بود.

روایت امام صادق

[ویرایش]

در روایتی از امام صادق (علیه‌السّلام) نیز به نام این پیامبر اشاره شده است: ‌
امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: در زمان بنی‌اسرائیل، مردی بود که «الیا» نام داشت و بر چهار صد نفر از بنی‌اسرائیل، ریاست می‌کرد. پادشاه بنی‌اسرائیل، عاشق زنی از یک قوم بت‌پرست و غیر بنی‌اسرائیلی شد و از او خواستگاری کرد.
زن گفت: به شرط آن‌که بت خودم را بیاورم و در شهر تو، آن‌را پرستش کنم. پادشاه نپذیرفت؛ امّا بارها از او خواستگاری نمود و سرانجام، ازدواج کردند. پادشاه، او را به خانه خود آورد و بتی همراهش بود. هشت‌صد مرد نیز با او آمدند که همگی، آن بت را می‌پرستیدند.
الیا، نزد پادشاه آمد و گفت: خداوند، به تو پادشاهی و عمر طولانی داد و تو طغیان و سرکشی کردی! پادشاه، به او توجّهی نکرد. الیا، دعا کرد که خداوند، قطره‌ای باران بر آن قوم نبارد؛ لذا سه سال خشک‌سالی سختی شد تا جایی که چارپایان خود را ذبح کردند، به‌طوری که برایشان چارپایی نماند، جز یک اسب تاتاری که پادشاه، سوارش می‌شد، و اسبی دیگر که مرکب وزیر بود. یاران الیا، نزد وزیر، در زیر زمینی پنهان شده بودند و او به آنها آب و غذا می‌داد. خداوند متعال، به الیا وحی فرمود: نزد پادشاه برو؛ زیرا که من می‌خواهم او را توبه دهم.
الیا، نزد پادشاه رفت. پادشاه به او گفت: با ما چه کرده‌ای، الیا؟ بنی‌اسرائیل را کُشتی. الیا گفت: هر دستوری به تو دهم، از من فرمان می‌بری؟ و از او پیمان گرفت. پس، الیا یارانش را بیرون آورد و دو گاو نَر به درگاه خداوند متعال، قربانی کردند. سپس، زن را فراخواند و او را نیز سر بُرید و بت را سوزانید و پادشاه، توبه‌ای راستین کرد تا جایی که پشمینه پوشید، و باران و حاصل‌خیزی، دوباره به سراغشان آمد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن عبری، غربغوریوس بن عارون، تاریخ‌ مختصر الدول، ص۳۵، محقق، صالحانی، آنطون، بیروت، دار المشرق.    
۲. ابن عبری، غربغوریوس بن عارون، تاریخ‌ مختصر الدول، ص۴۹.    
۳. قطب‌راوندی، سعید، قصص الانبیاء، ص۲۴۲-۲۴۳، محقق، مصحح، عرفانیان یزدی، غلامرضا، مشهد، مرکز پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «الیای نبی»، تاریخ بازیابی۱۴۰۱/۲/۲۲.    


رده‌های این صفحه : تاریخ انبیاء | مباحث حدیثی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار