ارتباط رجعت با درخواست مردگانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مرگ، رجعت، برزخ.

پرسش: خدای متعال، تقاضای بازگشت عدّه‌ای را هنگام مرگ رد می‌کند. چگونه می‌توان پذیرفت که پس از مرگ باز گردند؟


تفاوت رجعت و آرزوی کافران

[ویرایش]

قرآن کریم می‌فرماید:
«حَتَّی اِذا جاءَ اَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ رَبِّ ارْجِعُونِ لَعَلِّی اَعْمَلُ صالِحاً فِیما تَرَکْتُ کَلَّا اِنَّها کَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ اِلی یَوْمِ یُبْعَثُونَ؛ چون مرگ به یکی از آنان رسد، می‌گوید: «پروردگارا! مرا برگردان تا کارهای شایسته‌ای که ترک کرده‌ام، به جا آورم». هرگز! این سخنی است که وی می‌گوید و در جلوشان برزخی است تا روزی که مبعوث شوند»».
قرآن، ادّعای درخواست کنندگان بازگشتن را تکذیب می‌کند و می‌فرماید:
«وَ لَوْ رُدُّوا لَعادُوا لِما نُهُوا عَنْهُ وَ اِنَّهُمْ لَکاذِبُونَ؛ و اگر هم باز گردانده شوند، قطعاً به آنچه از آن منع شده بودند، بر می‌گردند و آنان دروغگویند».
میان رجعت اصطلاحی و این آرزوی کافران، دست‌کم، چهار تفاوت وجود دارد:

← از سرگیری عمل


یک. درخواست بازگشت کافران به هنگام مرگ، برای از سرگیری عمل است؛ امّا رجعت کافران در آخر الزمان، برای عمل نیست و هیچ فرصتی برای اصلاح اعمال به آنان داده نمی‌شود. حتّی اگر کافران بخواهند آن زمان ایمان بیاورند، این ایمان، مفید نیست؛ زیرا به فرموده قرآن:
«یَوْمَ یَاْتی بَعْضُ آیاتِ برَبِّکَ لا یَنْفَعُ نَفْساً ایمانُها لَمْ تَکُنْ آمَنَتْ مِنْ قَبْلُ اَوْ کَسَبَتْ فی ایمانِها خَیْراً قُلِ انْتَظِرُوا اِنَّا مُنْتَظِرُونَ؛ روزی که برخی نشانه‌های خدا آشکار شوند، ایمان کسی که پیش از آن، ایمان نیاورده، یا به هنگام ایمان، کار نیکی انجام نداده است، برای او سودی نخواهد داشت. بگو: چشم به راه باشید، ما نیز چشم به راهیم!».
ظهور امام مهدی (علیه السلام)، یکی از آیات پروردگار است که پس از آن، دیگر ایمان کافران، پذیرفته نخواهد شد. بر این موضوع در تعدادی از احادیث اسلامی، تأکید گردیده است.

← اراده کننده در رجعت


دو. اراده کننده در رجعت، خداوند است؛ امّا درخواست بازگشت کافران، از سوی خود آنهاست. به عبارت دیگر، در هنگام دیدن نشانه‌های مرگ، کافران می‌خواهند فرصتی دیگر باره بیابند تا شاید در زندگی دنیا کاری نیک کنند و توشه‌ای برای آخرت برچینند؛ امّا در رجعت، آنان هیچ تمایل به بازگشت ندارند؛ زیرا در این بازگشت، فرصتی برای عمل ندارند؛ بلکه به هدفی دیگر باز گردانده می‌شوند.

← مجازات کافران


سه. هدف در رجعت، مجازات کافران است؛ امّا هدف کافران از تقاضای بازگشت به دنیا در هنگام دیدن نشانه‌های مرگ، رهایی از مجازات برزخ و آخرت است.

← هدف رجعت


چهار. در تحقّق هدف رجعت، تخلّفی نیست؛ ولی در تحقّق هدف کافران، تخلّف هست؛ یعنی آنان دروغ می‌گویند و چنان‌که قرآن می‌گوید، اگر باز گردند، به وعده‌هایشان عمل نمی‌کنند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مؤمنون/سوره۲۳، آیه۱۰۰.    
۲. انعام/سوره۶، آیه۲۸.    
۳. انعام/سوره۶، آیه۱۵۸.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ارتباط رجعت با رد درخواست بازگشت مردگان» تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۱/۱۱.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار