ارتباط حدیث سفینه با ولایت امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حدیث سفینه، امام علی، اهل‌بیت.

پرسش: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) با بیان حدیث سفینه چگونه جانشینی امام علی (علیه‌السّلام) را نشان داد؟


اعلان جانشینی

[ویرایش]

پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) سررشته امور را در میان امّت به دست دارد. دامنه جامعه اسلامی، هنوز چندان گسترده نیست. با این حال، این جامعه نوپای کوچک، با مسائل بسیاری از درون و بیرون مواجه است: مسائلی انحراف آفرین و دگرگونگر. جریان نفاق در درون جامعه، شکل گرفته و ارتداد برخی، در همان جامعه، صورت گرفته است و....
پیامبر خدا به روزها و روزگاری می‌اندیشد که مشعل فروزان حیاتش خاموش می‌شود، امّا امّت، باید راه را ادامه دهند.
آنچه آوردیم، چاره‌اندیشی برای فردا و فرداهاست، در هنگامه شعله‌ور گشتن آتش فتنه و به خروش آمدن امواج گم‌راهی‌ها و... و در همین سمت و سوست کلام بلند و والا و روشن‌گر دیگرِ پیامبر خدا؛ آن‌که به «حدیث‌سفینه» شهره است و یکی از نقل‌های آن، چنین است:
«الا انّ مثل اهل‌بیتی فیکم مثل سفینة نوح؛ من رکبها نجا، و من تخلّف عنها هلک؛ ‌هان! مَثَل اهل بیتم در میان شما، هم‌چون کشتی نوح است. هر کس به آن در آید، نجات یابد و هر کس از آن بازماند، هلاک گردد.»

تشبیه در حدیث سفینه

[ویرایش]

چه تشبیه بیدارگر و تنبّه آفرینی!
پیامبر خدا به فتنه‌گری‌ها، آتش افروزی‌ها و جریان سازی‌ها در آینه زمان می‌نگرد و این همه را به امواج خروشان و غول‌پیکر دریا، همانند می‌سازد؛ امواجی که هر کس در کام آنها قرار گیرد، غرق شود و هر آن که در معرضش باشد، تباه گردد. چه‌بسا کسانی به پندارِ رهایی از این امواج بلند، پناه‌گاهی پنداری جویند و بدان‌جا در آیند؛ امّا امواج فراز آیند و آنان را در کام خود، فرو برند.
پس امّت، باید هشیار و بیدار باشد، که تنها راه نجات، در آمدن به «سفینه» اهل‌بیت (علیه‌السّلام) است و چنگ زدن به آموزه‌های آنان.
و شگفتا از تحقّق آن امواج و به وجود آمدن پناهگاه‌های پنداری برای مردمان، پناهگاه‌هایی چون: عالم نماها، فرقه‌ها، جریان‌ها و... تا مگر مردمان، بدان سوی‌ها روانه شوند و از در آمدن به کشتی نجات حقیقی، بازمانند.

← دلالت حدیث


در دلالت این حدیث بر وجوب اطاعت از اهل‌بیت (علیه‌السّلام) تردیدی نیست. مگر می‌شود خردمندی، امواج خروشان را بنگرد و در رهایی‌جویی از آنها تردید کند؛ امواجی که در کام آنها افتادن، همان است و غرق شدن، همان!
دیگر آن‌که پیامد قطعی این روی آوردن به سفینه، هدایت‌یافتگی و رهایی از امواج تباهی آفرین است. دیگر آن‌که این سفینه، نجات‌بخش است. پس این عزیزان، معصوم‌اند و به دور از خطا و...
[۳] ر. ک: حسینی میلانی، سیدعلی، نفحات الازهار، ج۴.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر. ک:حسینی میلانی، سیدعلی، نفحات الازهار، ج۴.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحار‌الانوار، ج۲۳، ص۱۲۲.    
۳. ر. ک: حسینی میلانی، سیدعلی، نفحات الازهار، ج۴.
۴. محمدی ری‌شهری، محمد، اهل‌بیت در قرآن و حدیث، بخش دوم، فصل دوم، ج۱، ص۱۲۱، (منزلت اهل‌بیت).    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ارتباط حدیث سفینه با ولایت امام علی» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار