ارتباط تلفنی پیش از خواستگاریذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:ارتباط تلفنی، تهدید، خواستگاری، ازدواج، ملاک انتخاب همسر.

پرسش: دوستی دارم که خواستگاری ۲۳ ساله دارد و حال آن‌که خودش کم‌سن و سال است، و تلفنی با هم در ارتباط هستند و وقتی دختر می‌گفت تماس نگیر، پسر تهدید می‌کرد، چه‌گونه او را راه‌نمایی کنیم؟

پاسخ:ازدواج به‌موقع

[ویرایش]

در اسلام راهکارهایی در نظر گرفته شده تا از روابط ناسالم در جامعه جلوگیری شود. یکی از آن راهکارها که می‌تواند از روابط ناسالم و فساد اخلاقی جلوگیری کند، ازدواج به‌موقع است.

← بیان یک روایت


در مکتب ما ازدواج امری مقدس است تا جایی که معصومین فرموده‌اند: «کسی که ازدواج کند، نصف دین خود را به دست آورده و آن را از خطر آلودگی و زوال حفظ کرده است».

تسریع در امر ازدواج

[ویرایش]

هم‌چنین توصیه به تسریع در امر ازدواج و قرار دادن آن به‌عنوان یک حق برای فرزند شده است. حل مشکل جنسی از نظر مکتب ما ازدواج است و البته کسانی که این امکان را ندارند، باید عفاف به خرج دهند و دامن خود را از آلودگی پاک دارند. این‌که در دنیای امروز فحشا و بی‌بندوباری است، یکی بدان خاطر است که امر ازدواج را مورد بی‌توجهی قرار دادند. در نتیجه فساد و فحشا حتی وارد خانواده‌ها شده و آلودگی‌ها گسترش یافتند. از سوی دیگر اسلام توصیه می‌کند که آدمی نصیب خود را از خوشی‌ها و لذات مشروع زندگی به دست آورد و با صفا و آسایش به زندگی برسد.
[۱] قائمی، علی، خانواده و مسائل نوجوانان و جوان، ج۲، ص۱۱، قم، انتشارات شفق.

چنان‌چه روش‌های نامناسب را برای خوشی‌های زندگی در پیش گیریم، با مشکل مواجه خواهیم شد. همان‌طور که این دوست شما به خاطر تماس‌های تلفنی که با یک فرد داشته، الآن دچار مشکل شده است.

شرایط انتخاب همسر

[ویرایش]

اگر این آقا پسر مورد سؤال شرایط فرد مناسب برای ازدواج را دارا می‌باشد، باید:

← ایمان و تدین


۱. فرد باایمان و متدین باشد:

←← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) فرمودند: مؤمن، کفو خواهر مؤمن است.
بدیهی است که اگر شرط ایمان درباره فرد صادق نباشد، نمی‌توان به ازدواج با او تن در داد.

← اخلاق نیکو


اخلاق نیکو داشته باشد: چه در انتخاب همسر برای خود اخلاق فرد را مورد توجه قرار دهید.
توصیه شده از ازدواج با آن کس که بداخلاق و بدرفتار است، بپرهیزید. کج‌خلقی و بدمزاجی زندگی را بر طرفین ناگوار می‌سازد.

← عفت و تقوا


۳. عفت و تقوا داشته باشد: از شرایطی است که می‌تواند ضامن الفت و صمیمیت زوجین باشد و روابط را عمیق و انسانی کند. نیکو باید نگریست که خواستگاران چه کسانی هستند و تا چه حد به تقوا و پاک‌دامنی پای بندند. منظور از عفت، پاک‌دامنی است و منظور از تقوا، خودنگهداری در برابر گناهان و مفاسد است. البته می‌توان گفت برخورد این پسر (تهدید) سنخیتی با تقوا ندارد.

← هماهنگی فکری


۴. هماهنگی فکری داشته باشد: دو زوج جوان نیاز به این دارند که از لحاظ فکری همانند هم و همگام باشند. سرچشمه بسیاری از برخوردها در زندگی زناشویی اختلاف در فکر و تدبیر است. هماهنگی در خواسته‌ها و آرزوها لازم است تا اصطکاک رخ ندهد و تباهی پیش نیاورد.

← سن ازدواج


۵. مسئله سن در ازدواج مهم است: از نظر شرعی منعی در این نیست که فرد مسنی با فردی کم‌سن ازدواج کند؛ ولی در موارد بسیاری این‌گونه ازدواج‌ها منجر به شکست می‌شوند. ازدواج دو فرد که دارای اختلاف سن زیادی باشند، این اشکال را به وجود می‌آورد که هر کدام به اقتضای سن و سال خود خواسته‌هایی دارند و سلیقه آن‌ها در زندگی و نگرششان به امر زندگی به‌گونه‌ای دیگر است.
[۲] قائمی، علی، خانواده و مسائل نوجوانان و جوان، ج۲، ص۳۱ و ۳۲، قم، انتشارات شفق.

برای انتخاب همسر باید به تمام این جنبه‌ها دقت کرد. عشق‌های سریع و گذرا و آشنایی‌های خیابانی و تلفنی نباید سبب شود که ما چشم خود را به مسائل اساسی ببندیم.

نهراسیدن از تهدید

[ویرایش]

اگر این آقا پسر ۲۳ ساله شرایط مورد نیاز را دارد و دوست شما هم به او علاقه‌مند است، می‌تواند به وسیله یکی از بستگان دلسوز و آگاه خواسته خود را به والدین‌اش برساند؛ اما اگر پسر موردنظر اصلاً شرایط مذکور را ندارد و دوست شما هم علاقه‌ای به او ندارد، به‌طور صریح به پسر جواب منفی بدهد و والدین خود را هم در جریان قرار دهد که آنان جواب منفی خانواده را به او برسانند و از تهدیدهای پسر هم نهراسد.

برخورد قاطعانه و آگاه کردن خانواده

[ویرایش]

البته تماس‌های تلفنی دوست شما قبل از هرگونه مراسم رسمی خواستگاری و بدون آگاهی والدین امر اشتباهی بوده است. اگرچه از نظر اسلام دو نفر که قصد ازدواج دارند می‌توانند با هم صحبت کنند و یکدیگر را ببینند، اما این امر باید با هماهنگی والدین در محدوده توجه خانواده باشد تا با مشکل مواجه نشود. از آن‌جا که این گفت‌وگوها و تماس‌های تلفنی با هماهنگی و اطلاع خانواده صورت نگرفته، پسر موردنظر سعی می‌کند از این مسئله سوء استفاده کند. به نظر ما اگر پسر شرایط یک خواستگار مناسب را ندارد و دوست شما نمی‌خواهد با او ازدواج کند، جواب منفی خود را اعلام کند و موضوع تماس‌های تلفنی خود را به والدین و یا لااقل به مادر خودش بگوید.
اگر والدین او از این طریق از این موضوع اطلاع پیدا کنند، بسیار کم‌ضررتر خواهد بود، تا این‌که به وسیله یک فرد بیگانه و با مطالب اضافی باخبر شوند که در این صورت سخنان شما را هم باور نخواهند کرد.
به هر حال دوست شما باید موضع‌گیری جدی کند. اگر این روابط به قصد ازدواج است، باید خانواده خود را مطلع سازد و اگر غیر این است، باید برخورد جدی نماید و در صورت لزوم نیروی انتظامی را مطلع سازد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. دنیای نوجوانی، نوشته دکتر علی قائمی، (سال و محل انتشار آن ثبت نشده است)، فصل ۶ این کتاب.
۲. روابط دختر و پسر، نوشته دکتر علی قائمی، تهران، انتشارات امیری، ۱۳۷۴ ش.
۳. با جوانان در ساحل خوش‌بختی، قم، سیدحمید فتاحی، نشر الهادی، سال ۱۳۷۷ ش.
۴. دنیای نوجوان، دکتر محمدرضا شرفی، تهران، انتشارات تربیت، ۱۳۷۰ ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قائمی، علی، خانواده و مسائل نوجوانان و جوان، ج۲، ص۱۱، قم، انتشارات شفق.
۲. قائمی، علی، خانواده و مسائل نوجوانان و جوان، ج۲، ص۳۱ و ۳۲، قم، انتشارات شفق.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ارتباط تلفنی پیش از خواستگاری»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۰۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار