ارتباط با جنس مخالفذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: رابطه دختر و پسر، حفظ حریم،غرایز، وسوسه شیطان.
پرسش: به چه علت رابطه دختر و پسر اشكال دارد؟
پاسخ: اسلام صحبت و برخورد با نامحرم را د رحد لزوم منع ننموده، تاکید اسلام بر رعایت حدود و حریم به دلیل غلبه غرایز در سنین جوانی و دام های شیطانی است.
باتوجه به سوال درباره دلایل حرمت روابط دختر و پسر نامحرم نکاتی ذکر می‌شود:


حدود روابط با نامحرم

[ویرایش]

۱. اسلام زن و مرد نامحرم را از صحبت کردن با هم و برخوردهایی که لازمه رسیدگی به کارهای روزمرّه است منع ننموده است البته در صورتی که بدون هیچ شائبه‌ای بوده و به مسایل دیگر آلوده نباشد.
[۱] . جوادی آملی، عبدالله، زن در آئینه جلال و جمال، (چاپ ۴، انتشارات اسراء قم، ۱۳۷۸) ص۳۹۴.


حفظ حریم در روابط

[ویرایش]

۲. حریم نگه داشتن میان زن و مرد نامحرم در متون روایی و در سیره، معصومین ـ علیهم السّلام ـ ذکر شده است، سنّت جاری مسلمین از زمان رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ همین بوده و زنانی از شرکت در مجالس و مجامع منع نمی‌شده‌اند ولی همواره اصل «حریم» رعایت می‌شده و در مساجد و مجامع حتی در کوچه و معبر زن و مرد مختلط نبوده و درب ورودی زنان در مسجدالنبی ـ صلی الله علیه و آله ـ جدا بوده است.

علت ممنوعیت اختلاط

[ویرایش]

۳. اسلام می‌خواهد جامعه عاری از هرگونه نگاه و رفتار هوس‌آلود و سرشار از کار و فعّالیت باشد و زن و مرد فارغ از دغدغه‌های شهوانی به تحصیل و سایر کارهای زندگی برسند لذا زن و مرد از اختلاط بی‌حدّ و مرز از زیر پاگذاشتن حریم‌های عفاف و شرم و حیا باز داشته تا سلامت فرد و جامعه تأمین گردد.
[۳] . زن در آئینه جلال و جمال، ص ۳۹۵ و مسأله حجاب ۹۳.


تسلط غرایز

[ویرایش]

۴. اگر حساسیتی نسبت به صحبت نمودن و برخوردهای مستمّرِ دختر و پسر وجود داشته باشد، به روحیّات و سن و شرایط ویژه آن دو بستگی دارد، دختر و پسر پس از بلوغ سرشار از غرایز و عواطف بوده و تأثیرپذیری بسیاری دارند، در این سن حکومت و سلطة غرایز جنسی فراگیر می‌شود و بر اعمال و رفتار و اندیشه‌ی جوان سایه می‌افکند. احساس نیازی که در جوانان نسبت به جنس مخالف وجود دارد باعث می‌شود که آنان هر لحظه به دنبال پاسخی برای ارضای آن و جبران کمبود روحی ـ روانی خود باشند.
در بسیاری از برخوردها، دختر و پسر هر چند به بهانه‌های گوناگون با هم آشنا می‌شوند امّا اندک اندک براساس تسلّط طبیعی غرایز نگاه و سخن و رفتارشان رنگ و بویی دیگر گرفته و چه بسا بعد از مدتی به یکباره متوجه می‌شوند عواطف و احساسات و عفت و طهارت آنان بازیچة هوس شده است. اسلام به نیاز طبیعی زن و مرد توجه کرده و ازدواج را بهترین پاسخ برای نیازهای جسمی و روانی قرار داده است. و خواهان آن است که هرگونه ارتباط تحت ضابطه و در کادر رسمی آن باشد در سایه ازدواج از هرج و مرج جنسی و بی‌بند و باری ـ که امروزه جوامع غربی شاهد آن است ـ جلوگیری شده و به نیاز طبیعی نیز پاسخ داده شود. اشباع غرایز و سرکوب نکردن آن یک مطلب است و آزادی و رفع مقررات و موازین اخلاقی مطلب دیگری است.
[۴] اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، مرتضی مطهری، ( انتشارات صدرا، قم بی‌تا) ص۶۹.
اسلام اصرار فراوانی دارد که مسائل جنسی منحصر در خانه و محیط خصوصی باشد و افراد با خروج از خانه دغدغه‌ای جز فعالیت و تلاش از کار و تحصیل نداشته باشند و محیط اجتماع عاری از هر نوع کامیابی جنسی باشد، فلسفه ،تحریم ،نظر بازی
و تمتعات جنسی غیر قانونی و حرمت خودآرایی برای بیگانه از اینجا نشأت می‌گیرد.

دام شیطان

[ویرایش]

۵. در داستان حضرت یوسف ـ علیه السّلام ـ در قرآن به خوبی در می‌یابیم انسان در زمینه مسائل جنسی در خطر است و اگر رعایت جوانب احتیاط را نکرده و به خدا پناه نبرد طعمه شیطان می‌گردد. در قرآن می‌خوانیم «آن زن قصد یوسف نمود و یوسف نیز اگر برهان پروردگار را نمی‌دید قصد وی نمود» آیه می‌گوید ایمان حضرت یوسف سبب نجات او شد و در غیر این صورت به طور طبیعی او نیز در این راه به خطا می‌رفت پس برخورد میان زن مرد از لغزش‌گاه او می‌باشد و در داستان حضرت موسی و دختران شعیب می‌خوانیم هنگامی که دختر از طرف پدرش شعیب موسی را دعوت نمود حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ گفت: «من جلو می‌روم و تو پشت سر من راه بیا من از قومی هستم که پشت زنان نگاه نمی‌کنیم».
[۱۰] . تفسیر المیزان ج۱۶، ص۱۲۹، (چاپ دوم، دارالکتب الاسلامیه، قم ۱۳۹۳ ه‌).

در حدیثی آمده حضرت علی ـ علیه السّلام ـ کراهت داشت تا به زنان جوان آغاز به سلام کند، و پیرامون حکمت آن فرمود: «ترس از آن دارم که تحت تأثیر صدای او واقع شوم و ضرر آن از ثوابی که از سلام می‌برم بیشتر شود».
[۱۱] میزان‌الحکمه ج۴، ص۵۴۰ (چاپ اول، دفتر تبلیغات اسلامی قم، ۱۳۶۲).

و در حدیث دیگری پیرامون شوخی و مزه‌پرانی زن و مرد نامحرم آمده است: «ابوبصیر می‌گوید: به زنی در روخوانی قرآن می‌دادم کمی با او شوخی کردم؛ وقتی خدمت امام باقر ـ علیه السّلام ـ رسیدم به من فرمود: چه چیزی به زن گفتی. رنگم پرید و خجالت کشیدم. بعد فرمود: دیگر به طرف آن زن مرو و درس مده».
همچنین احادیثی درباره عذاب کسانی آمده که با زنان نامحرم شوخی و خوش طبعی می‌کنند .
با توجه به آیات و احادیث فوق به خوبی حکم اختلاط و همدوشی‌ها و روابط بی‌حدّ و مرزی که متأسفانه دارد در سطح جامعه رواج پیدا می‌کند و حتی به اسم روشنفکری به آن دامن زده می‌شود مشخص می‌شود که برخلاف نص صریح معارف اسلامی و آموزه‌های دینی است.

منابع برای مطالعه

[ویرایش]

۱. مسأله حجاب، بخش‌های آغازین و پایانی، شهید مطهری، انتشارات صدرا.
۲. ا خلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، شهید مطهری، انتشارات صدرا.
۳. جوانان و روابط (پاسخ به پرسش‌های پیرامون روابط دختر و پسر) مقیمی از همین مرکز (مرکز مطالعات حوزه).


پانویس

[ویرایش]
 
۱. . جوادی آملی، عبدالله، زن در آئینه جلال و جمال، (چاپ ۴، انتشارات اسراء قم، ۱۳۷۸) ص۳۹۴.
۲. مسئله حجاب، مرتضی مطهری، (چاپ ۴۲، انتشارات صدرا، قم ۱۳۶۴)، ص۲۴۱.    
۳. . زن در آئینه جلال و جمال، ص ۳۹۵ و مسأله حجاب ۹۳.
۴. اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، مرتضی مطهری، ( انتشارات صدرا، قم بی‌تا) ص۶۹.
۵. نور/سوره۲۴، آیه۳۱.    
۶. احزاب/سوره۳۳، آیه۳۳.    
۷. یوسف/سوره۱۲، آیه۲۴.    
۸. قصص/سوره۲۸، آیه۲۳.    
۹. قصص/سوره۲۸، آیه۲۵.    
۱۰. . تفسیر المیزان ج۱۶، ص۱۲۹، (چاپ دوم، دارالکتب الاسلامیه، قم ۱۳۹۳ ه‌).
۱۱. میزان‌الحکمه ج۴، ص۵۴۰ (چاپ اول، دفتر تبلیغات اسلامی قم، ۱۳۶۲).
۱۲. وسائل الشیعه ج۱۴، ص۱۴۴، ب۱۰۶، مقدمات نکاح، حدیث۵.    
۱۳. وسائل الشیعه ج۱۴، ص۱۴۳، ب۱۰۶، مقدمات نکاح.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    
رده‌های این صفحه : جوانان | دوستی ها | رذائل اخلاقی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار