ارتباط آیه 33 سوره مریم به وفات حضرت مسیحذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: مرگ، حضرت عیسی (علیه‌السّلام)، سوره مریم.

پرسش: با توجه به آیه ۳۳ سوره مریم بر لحظه مردن حضرت عیسی (علیه‌السّلام) سلام داده شده است. آیا این آیه مشابه عقیده مسیحیان بر مرگ و سپس زنده شدن آن‌حضرت (علیه‌السّلام) نیست؟

پاسخ: این آیه که به مرگ حضرت عیسی (علیه‌السّلام) اشاره کرده و درود خدا بر او هنگام مرگ و معاد را خواستار می‌شود، تنها نشانگر مرگ و معادی است که در آینده برای آن‌حضرت (علیه‌السّلام) رخ خواهد داد. حضرت عیسی (علیه‌السّلام) این سخن را در گهواره بر زبان آورده و تولد خویش را با صیغه ماضی و مرگ و معادشان را با صیغه مضارع بیان فرمودند؛ بر‌این‌اساس، هیچ دلالتی در این آیه وجود ندارد که ایشان به شهادت رسیده و یا با مرگی طبیعی رحلت کرده باشند:
«وَ السَّلامُ عَلَیَّ یَوْمَ وُلِدْتُ‌ وَ یَوْمَ اَمُوتُ وَ یَوْمَ اُبْعَثُ حَیًّا؛ سلام بر من روزی که متولد شدم و روزی که خواهم مرد و روزی که زنده مبعوث خواهم گردید.»
علاوه بر آن، آیه ۱۵۷ سوره نساء به صراحت، عقیده مسیحیان در زمینه شهادت عیسای مسیح (علیه‌السّلام) را رد می‌کند. البته مسلم است که همه انسان‌ها (از جمله عیسی (علیه‌السّلام)) روزی خواهند مرد.

فهرست مندرجات

۱ - پانویس
۲ - منبع

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک:سایت ویکی پرسش، مقاله «داستان زندگی حضرت عیسی (علیه‌السّلام)».    
۲. ر.ک:سایت اسلام کوئست، مقاله «نام حضرت عیسی در قرآن».    
۳. ر.ک:سایت ویکی پرسش، مقاله «ویژگی‌های اخلاقی حضرت عیسی».    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۳، ص۵۴، تهران، دار الکتب الاسلامیة، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.    
۵. مریم/سوره۱۹، آیه۳۳.    
۶. ر.ک:سایت ویکی پرسش، مقاله ر.ک:«زنده بودن حضرت عیسی بر اساس آیات قرآن».    
۷. ر.ک:سایت اسلام کوئست، مقاله «زنده بودن حضرت عیسی».    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «ارتباط آیه ۳۳ سوره مریم به وفات حضرت مسیح»، تاریخ بازیابی۱۴۰۱/۲/۱۸.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار