ادیان هنگام ظهور امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، ادیان، یهودیت، مسیحیت، ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف).

پرسش: هنگامی که امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) ظهور می‌کند، همه ادیان با او همراه می‌شوند؟

پاسخ: درباره پرسش باید گفت که احادیث دو دسته‌اند: یک دسته موافق قرآن و مفاد ظاهری آن است و دسته دیگر مخالف آن؛ اما بر دانشمندان و اهل تحقیق و فن پوشیده نیست که احادیث موافق قرآن، بر احادیث مخالف مقدم‌اند و روایات مخالف را از اعتبار ساقط می‌سازند. بنابراین یهود و نصارا در عصر دولت مهدوی باقی خواهند ماند، ولی از عقیده تثلیث و شرک دست برداشته، خداپرست می‌شوند و در حمایت حکومت اسلامی به زندگی خویش ادامه می‌دهند. درعین‌حال دولت‌های باطل سقوط می‌کنند، قدرت جهان در دست مسلمانان شایسته قرار می‌گیرد، دین اسلام جهانی گشته بر تمام ادیان غلبه می‌کند و بانگ توحید از همه جا بلند می‌شود؛ یعنی حاکمیت و سلطنت و سیطره تام از آنِ مسلمانان خواهد بود؛ اگرچه ادیان دیگری وجود داشته باشد.


حاکمیت و قدرت مسلمانان

[ویرایش]

از آیات و روایات استفاده می‌شود که در عصر مهدی (علیه‌السلام) حکومت و قدرت زمین، از کفار غیر کتابی و مادیین گرفته و به دست مسلمانان شایسته جهان سپرده می‌شود.

← نمونه‌ای از آیات


برای نمونه به ترجمه چند آیه از قرآن کریم اشاره می‌شود:

• «ما در زبور نوشتیم، بعد از آن‌که در تورات نوشته بودیم؛ که بندگان شایسته ما وارث زمین خواهند شد».

• «او خدایی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد، تا بر تمام ادیان غالب شود، گرچه مشرکان، کراهت داشته باشند».

• «خدا به کسانی از شما که ایمان آوردند و عمل شایسته انجام دادند، وعده داد آنان را وارث زمین گرداند، چنان‌که پیشینیان آنان را به خلافت رسانید و نوید داد دینی را که برایشان پسندیده است، با قدرت و نیرومند گرداند و ترسشان را به ایمنی تبدیل نماید، تا مرا بپرستند و چیزی را شریک من قرار ندهند».

• «ما اراده کردیم بر کسانی که در زمین، زبون شمرده شدند، منت نهاده، پیشوا و وارث زمینشان گردانیم و قدرت را به آنان عطا کنیم».

این آیات، بشارت می‌دهند روزی خواهد آمد که قدرت و فرمان‌روایی جهان به دست مؤمنان و مسلمانان شایسته سپرده می‌شود، نور اسلام، تمام ادیان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و بر آنها غالب می‌شود.

← نمونه‌ای از احادیث


از احادیث نیز چنین برمی‌آید که در عصر دولت مهدی (علیه‌السلام) دستگاه کفر و شرک، از زمین برچیده می‌شود و جز یکتاپرست و گوینده کلمه توحید، کسی در زمین باقی نمی‌ماند.

←← حدیثی از پیامبر


از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) نقل شده که فرمود: «اگر از عمر دنیا بیش از یک روز هم باقی نمانده باشد، خدا مردی را که نامش، نام من است و اخلاقش اخلاق من و... مبعوث می‌کند و به وسیله او دین را به عظمت نخستین خود باز می‌گرداند و فتوحاتی را نصیبش می‌کند و به جز گوینده کلمه توحید، کسی روی زمین باقی نخواهد ماند. (به آن حضرت عرض شد: آن مرد از نسل کدام فرزندانت به وجود می‌آید؟ پیغمبر دستش را به پشت حسین (علیه‌السلام) زده و فرمود) از این».
[۵] امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۲۹۲.
(به نقل از:
[۶] عیاشی، محمد بن مسعود، تفسیر عیاشی، ج۲، ص۵۶.
)
[۹] مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۴۵.
[۱۱] حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۷، ص۲۱۵ـ۲۴۷.


←← حدیثی از امام باقر


و از امام محمدباقر (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «قائم و اصحابش آن‌قدر می‌جنگند تا دیگر مشرکی باقی نماند».

باقی ماندن یهود و نصارا

[ویرایش]

و اما یهود و نصارا (مسیحیت) که دینشان آسمانی است، اگرچه دچار تحریف و دگرگونی شده است، بنا بر مفهوم برخی آیات، یهود و نصارا تا قیامت باقی خواهند بود.

← استناد به آیات


خداوند متعال می‌فرماید:
• «ما از کسانی که ادعای نصرانیت داشتند، پیمان گرفتیم، پس قسمتی از پندهای ما را فراموش کردند، ما هم دشمنی و کینه را تا قیامت در بینشان‌ انداختیم».

• «خداوند به عیسی (علیه‌السلام) فرمود: من تو را بر گرفته و به سوی خویش می‌برم و از کفار، دورت سازم و پیروانت را تا قیامت، بالا دست و مسلط بر کافران گردانم ...».

• خدای متعال در آیه اول می‌فرماید: «دشمنی و کینه‌توزی را تا قیامت در بین نصارا خواهم‌ انداخت و در آیه دوم وعده داده که نصارا تا قیامت، برتر از کفار باشند، مقتضای ظاهر آیات این است که کیش و آیین مسیحیت تا قیامت و در عصر دولت مهدوی نیز پابرجا خواهد ماند.

• در جای دیگر می‌فرماید: «یهودیان گفتند: دست خدا بسته است، دست خودشان بسته باد و به سزای این ناروا که به خدا نسبت دادند، ملعون شوند؛ بلکه دست رحمت او گشوده است و هر چه بخواهد انفاق می‌کند. قرآن که بر تو نازل گشته، سرکشی و کفر بسیاری از آنها را افزون می‌کند و تا قیامت در میانشان دشمنی و کینه‌انداختیم».

چنان‌که ملاحظه می‌شود ظواهر این آیات دلالت می‌کنند که آیین و کیش یهود و نصارا، تا قیامت باقی خواهد ماند.

← استناد به احادیث


از برخی احادیث نیز همین موضوع استفاده می‌شود:

←← حدیثی از امام صادق


ابوبصیر می‌گوید: به امام صادق (علیه‌السلام) عرض کردم: صاحب‌الامر با اهل ذمه ـ یهود و نصارا ـ چه می‌کند؟ فرمود: «مانند پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) با آنان مصالحه می‌کند، آنها نیز با کمال ذلت جزیه می‌دهند».

←← حدیثی از امام محمدباقر


و نیز از امام باقر (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «صاحب‌الامر، مهدی نامیده شده برای این‌که تورات و سایر کتاب‌های آسمانی را از غاری که در انطاکیه واقع شده استخراج می‌کند، بین اهل تورات با تورات و بین اهل انجیل با انجیل و بین اهل زبور با زبور و بین اهل قرآن با قرآن داوری خواهد کرد».

باقی ماندن مسلمانان در زمین

[ویرایش]

در مقابل این آیات و روایات، احادیث مخالفی نیز وجود دارد که دلالت می‌کنند در عصر دولت مهدوی کسی جز مسلمانان روی زمین باقی نمی‌ماند. حضرت دین اسلام را بر یهود و نصارا عرضه می‌دارد، هر کس پذیرفت، از کشته شدن نجات می‌یابد و هر کس امتناع ورزید، کشته می‌شود. برای نمونه:

← حدیثی از امام کاظم


ابن‌بکیر در تفسیر آیه شریفه: «وَلَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِي السَّماواتِ وَالْأَرْضِ طَوْعاً وَكَرْهاً...» از امام کاظم (علیه‌السلام) نقل می‌کند که فرمود: «این آیه در شأن قائم نازل شده است، وقتی آن جناب ظاهر شد، دین اسلام را بر یهود و نصارا و صابئین و کفار شرق و غرب عرضه می‌دارد. پس هر کس با میل و اختیار اسلام بیاورد، به نماز و زکات و سایر واجبات، امرش می‌کند و هر کس از قبول اسلام خودداری ورزد، گردنش را می‌زند، تا این‌که در شرق و غرب زمین کسی جز خداپرست باقی نماند.ابن‌بکیر می‌گوید: به حضرت عرض کردم: فدایت شوم، مردم جهان زیادتر از آن است که کشته شوند؟ فرمود: هر گاه خدا کاری را اراده کند، زیاد را کم و کم را زیاد می‌گرداند».

←← حدیثی دیگر


و نیز از امام باقر (علیه‌السلام) نقل شده که فرمود: «خدا شرق و غرب جهان را برای صاحب الامر، مفتوح می‌سازد، آن‌قدر می‌جنگد تا غیر از دین محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) دینی باقی نماند».

نتیجه بحث

[ویرایش]

چنان‌که ملاحظه شد، احادیث دو دسته‌اند: یک دسته موافق قرآن و مفاد ظاهری آن است و دسته دیگر مخالف آن؛ اما بر دانشمندان و اهل تحقیق و فن پوشیده نیست که احادیث موافق قرآن، بر احادیث مخالف مقدم‌اند و روایات مخالف را از اعتبار ساقط می‌سازند. بنابراین یهود و نصارا در عصر دولت مهدوی باقی خواهند ماند، ولی از عقیده تثلیث و شرک، دست برداشته، خداپرست می‌شوند و در حمایت حکومت اسلامی به زندگی خویش ادامه می‌دهند. در عین حال دولت‌های باطل، سقوط می‌کنند، قدرت جهان در دست مسلمانان شایسته قرار می‌گیرد، ر اسلام جهانی گشته بر تمام ادیان غلبه می‌کند و بانگ توحید از همه جا بلند می‌شود؛
[۲۲] امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۲۹۵.
یعنی حاکمیت و سلطنت و سیطره تام از آنِ مسلمانان خواهد بود؛ اگرچه ادیان دیگری وجود داشته باشد.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. دادگستر جهان، آیت‌الله امینی.
۲. سیمای آفتاب، حبیب‌الله طاهری.
۳. موعود امم، شیخ عباس شیخ‌الرئیس کرمانی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انبیاء/سوره۲۱، آیه۱۰۵.    
۲. صف/سوره۶۱، آیه۹.    
۳. نور/سوره۲۴، آیه۵۴.    
۴. قصص/سوره۲۸، آیه۴.    
۵. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۲۹۲.
۶. عیاشی، محمد بن مسعود، تفسیر عیاشی، ج۲، ص۵۶.
۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۸۱ - ۸۲.    
۸. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۸۲.    
۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۴۵.
۱۰. حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۵، ص۲۵۷.    
۱۱. حر عاملی، محمد بن حسن، اثبات الهداة، ج۷، ص۲۱۵ـ۲۴۷.
۱۲. عیاشی، محمد بن مسعود، تفسیر عیاشی، ج۲، ص۸۷.    
۱۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۴۶.    
۱۴. مائده/سوره۵، آیه۱۴.    
۱۵. آل‌عمران/سوره۳، آیه۵۵.    
۱۶. مائده/سوره۵، آیه۶۴.    
۱۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۸۱.    
۱۸. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبة، ص۲۳۷.    
۱۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۴۰.    
۲۰. عیاشی، محمد بن مسعود، تفسیر عیاشی، ج۱، ص۱۸۳.    
۲۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۹۰.    
۲۲. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۲۹۵.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ادیان هنگام ظهور امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۸/۲۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار