ابهامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ذکر، ابهام، قرآن ، محافظت، پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله.
پرسش: در سوره حجر آیه ۹ خداوند فرموده است که ما از قرآن محافظت می‌کنیم؛ در‌حالی‌که مولانا فرمان علی در تعابیرش از قرآن سه ابهام وارد نموده است که قرآن حاوی ابهاماتی بوده و تغییر نموده است. و آنها بدین شرح‌اند:
أ. در سوره هود آیه ۷۳ گفته است که این آیه به نظر می‌آید در خصوص این مورد نیست و به‌طور غیر ضروری اضافه شده است.
ب. در سوره حجر آیه ۴۱ آورده است که تفسیر علی در این آیه بجای آل ذکر شده است.
ج. در سوره احزاب آیه ۳۳ می‌گوید، این آیه نیز در خصوص این مورد ذکر نشده و به‌صورت غیر ضروری اضافه شده است.
لطفاً بفرمایید آیا خداوند به عهد خود (مبنی بر محافظت از قرآن) وفادار نبوده است؟ (ضمناً در نظر داشته باشید که این نکته مهمی است که سنی‌ها در برابر شیعه‌ ها اقامه می‌کنند).
پاسخ:


دیدگاه مفسران درباره حفاظت از ذکر

[ویرایش]

ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید هر ایده و نظریه‌ای را که در کتابی خوانده‌اید، منتسب به تفکر کل شیعه نمایید. پرسش شما که برگرفته از کتاب مؤلفی نه چندان معروف می‌باشد و به‌صورت پراکنده و مبهم نیز مطرح شده، متأسفانه به همین شیوه می‌باشد؛ اما به‌طور مختصر و خلاصه بدانید که هم گروهی از اهل سنت و هم تعداد اندکی از شیعیان وجود داشته‌اند که معتقد به جابه‌جایی یا حذف برخی آیات قرآن بوده‌اند؛ اما این نظریه توسط بیشتر اندیشمندان از هر دو مکتب رد شده و به همین دلیل، نباید این مسئله به موضوعی برای تفرقه بین مسلمانان تبدیل شود و اگر یک دانشمند شیعه یا سنی، مطلبی را ابراز نماید، نمی‌توان آن را عقیده تمام پیروان آن مکتب ارزیابی نمود و نگهداری و حفاظت از "ذکر" که در سوره حجر مطرح شده است را برخی مفسران، به حفاظت از قرآن تفسیر نموده و برخی دیگر، آن را به حفاظت از شخص پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ تأویل نموده‌اند.
[۶] قرطبی، احمد بن محمد، الجامع لاحکام القرآن، ج ۱۱، ص ۶، انتشارات ناصر خسرو، تهران، ۱۳۶۴ ه ش.
آیات دهم و یازدهم سوره طلاق ، می‌تواند نظریه دوم را تأیید نماید.

معنای محفاظت از ذکر

[ویرایش]

اما حفاظت از ذکر، با هر تفسیری که باشد، بدان معناست که پیام الاهی پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ تا ابد، جاوید مانده و امکان ریشه‌کن شدن آن وجود ندارد و به همین دلیل هم مشاهده می‌نماییم که با وجود تمام تلاش‌های دشمنان اسلام ، روز به روز بر دامنه پیروان این دین افزوده می‌شود. این نکته را هم از یاد نبرید که حتی اندک معتقدان به تحریف از فریقین نیز، معتقدند که همین قرآنی که اکنون در دسترس تمام مسلمانان است، برای سعادت بشریت کافی بوده و نباید به بهانه‌های مختلف، آن را مهجور و مطرود قرار داد. توضیحات و جزئیات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در پاسخ ۳۸۸۸ (سایت:۴۴۴۷) و ۴۵۳ (سایت:۴۸۶) و ۱۱۴ (سایت:۲۳۸۰) و ۷۲۰ (سایت:۸۷۶) مشاهده فرمایید و با توجه به جواب‌های فوق الذکر نیاز به بررسی موارد مطرح شده در سؤال احساس نمی‌شود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حجر (۱۵)، آیه ۹.    
۲. هود (۱۱)، آیه ۷۳.    
۳. حجر (۱۵)، آیه ۴۱.    
۴. احزاب (۳۳)، آیه ۳۳.    
۵. حجر (۱۵)، آیه ۹؛ انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون.    
۶. قرطبی، احمد بن محمد، الجامع لاحکام القرآن، ج ۱۱، ص ۶، انتشارات ناصر خسرو، تهران، ۱۳۶۴ ه ش.
۷. طلاق (۶۵)، آیه ۱۰ و ۱۱؛ همان‌گونه که ملاحظه می‌فرمایید، ذکر در این آیه به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله تفسیر شده است.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تحریف | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار