ائمه و نقل حدیثذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ائمه علیهم‌السلام، اهل سنت، نقل حدیث، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله ، تابعین، صحابه.
پرسش: آیا امام صادق علیه‌السلام اساتیدی از اهل سنت داشته‌اند؟
پاسخ:


نکاتی درباره علوم و نقل حدیث

[ویرایش]


← ائمه و فراگیری علوم


چنین چیزی به کیفیت مطرح شده صحیح نیست؛ زیرا ائمه معصومان ـ علیهم‌السلام ـ تمام علوم را داشتند، و نیازی به آموختن علومی مانند علم حدیث، از دیگران را نداشتند، بلکه برخی از اهل سنت به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم از شاگردان آنان بودند؛ مانند ابوحنیفه و مالک بن انس.
[۱] در مجله «پاسدار اسلام»، آبان ۱۳۸۶، در شماره ۳۱۱، اسامی شاگردان امام صادق ـ علیهم‌السلام ـ از اهل سنت را با ذکر منابعی از خود آنان نقل کرده است. برای دست‌رسی به این مجله، به سایت پایگاه حوزه نت http://www.hawzah.net و پایگاه مجلات تخصصی نور http://www.noormags.com مراجعه نمایید.


← چگونگی نقل حدیث امام معصوم


آنچه در گفته‌های اهل سنت آمده، فقط نقل حدیث است، نه این‌که آنان به امام صادق ـ علیه‌السلام ـ علم حدیث، فقه و اصول آموخته باشند؛ اما ائمه معصومان ـ علیهم‌السلام ـ اگر می‌خواستند حدیثی را از پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نقل نمایند، برخی از مردم آن حدیث را وقتی می‌پذیرفتند که به‌واسطه یکی از تابعین و صحابه به پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ برسد؛ در‌حالی‌که نیازی به ذکر این سلسله سند نبود؛ ولی امامان ـ علیهم‌السلام ـ به جهت مصالحی این‌گونه عمل می‌کردند و نقل حدیث امام معصوم علیه‌السلام از تابعین و صحابه دلیل بر این نیست که آنان، استاد امام معصوم ـ علیه‌السلام ـ بوده‌اند؛ مانند این‌که امام صادق ـ علیه‌السلام ـ در یک روایتی جریانی را درباره پدرشان، امام باقر علیه‌السلام نقل فرموده که در آن، امام باقر ـ علیه‌السلام ـ به‌واسطه جابر بن عبدالله از پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ حدیثی را نقل می‌فرماید که چنین است: «...امام باقر ـ علیه‌السلام ـ به مسند تعلیم نشسته بود و از طرف خدای ـ تبارک و تعالی ـ برای مردم حدیث می‌فرمود. مردم مدینه گفتند: ما با جرأت‌تر از این ندیدیم؛ چون آن حضرت دید چنین می‌گویند، از رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ برای آنها حدیث را نقل می‌فرمود. دوباره مردم مدینه گفتند: ما هرگز دروغ‌گوتر از این ندیدیم، برای ما از کسی که او را ندیده حدیث می‌گوید. چون آن حضرت دید که این‌گونه درباره او حرف می‌زنند، از جابر بن عبد‌الله برای آنان بازگو فرمود و آنان او را تصدیق می‌کردند، با این‌که خود جابر نزد امام باقر ـ علیه‌السلام ـ می‌آمد و از او حدیث می‌آموخت».

← دیدگاه شیعیان درباره نقل حدیثِ ائمه


گفتنی است به عقیده شیعیان اگر ائمه معصومان ـ علیهم‌السلام ـ حدیثی را از پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نقل فرموده‌اند، به‌واسطه پدرانشان از آن حضرت بوده و مورد پذیرش است؛ و نیازی به‌واسطه دیگری غیر از ائمه ـ علیهم‌السلام ـ نیست.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. در مجله «پاسدار اسلام»، آبان ۱۳۸۶، در شماره ۳۱۱، اسامی شاگردان امام صادق ـ علیهم‌السلام ـ از اهل سنت را با ذکر منابعی از خود آنان نقل کرده است. برای دست‌رسی به این مجله، به سایت پایگاه حوزه نت http://www.hawzah.net و پایگاه مجلات تخصصی نور http://www.noormags.com مراجعه نمایید.
۲. شیخ کلینی، الکافی، ج ۱، ص ۴۶۹ و ۴۷۰، دارالکتب الاسلامیة، تهران، ۱۳۶۵ش.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : امام شناسی | علم امام | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار