آموزش مسائل جنسی توسط ائمهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ائمه (علیهم‌السلام)، مسائل جنسی، آموزش صحیح، جامعیت مکتب اسلام.

پرسش: در کتاب ازدواج مکتب انسان‌ساز، اعمال شب زفاف، حجله و ... برخی مسائل را به ائمه معصومین استناد داده‌اند، آیا ائمه (علیهم‌السلام) این سخنان را به برای خواص هم گفته‌اند؟

پاسخ: معصومین در مقام آموزش نه به‌عنوان لهوولعب روابط صحیح آمیزش جنسی را هم برای خواص و هم برای عوام بیان می‌فرمودند. این احادیث نشان از جامعیت مکتب اسلام دارد. شبهه‌ای که ممکن است پیش آمده باشد، شاید از این تصور برخواسته که این عمل و آگاهی از شرایط و روش‌های صحیح آن، با عبادت و تقرب خدا منافات دارد و ائمه معصومین این مطالب را برای خواص که جنبه معنوی آنان بالا بوده بیان نکرده‌اند؛ ولی باید گفت در روایات معصومین برای این عمل اجر قرار داده شده است.


غریزه جنسی

[ویرایش]

در پاسخ باید بگوییم، عامل مهمی که زن و مرد را به هم نزدیک می‌سازد و زندگی مشترک و پیوند آن دو را فراهم می‌سازد، غریزه جنسی است. مرد نیاز جنسی زن را تأمین می‌کند و متقابلاً زن هم نیاز جنسی مرد را برطرف می‌سازد و این نیاز متقابل، تا حدود زیادی، پیوند دائمی یا طولانی آن دو را سبب می‌شود. تأمین این نیاز متقابل است.
[۱] مصباح، محمدتقی، اخلاق در قرآن، ج۳، ص۷۱، قم، مؤسسة امام خمینی، ۱۳۷۸ ش.


موانع حسن تأمین غریزه جنسی

[ویرایش]

بسیاری از کشاکش‌ها و شاید غالب خانه‌گریزی‌ها، سردی‌ها و بی‌تفاوتی‌های خانوادگی ناشی از عدم حسن تأمین و ارضای این نیاز طبیعی و غریزی می‌باشد. گاه برخی ناتوانی‌ها یا خودکامگی مردان و سردمزاجی‌ها و یا بی‌رَغبتی‌های زنان از اساسی‌ترین موانع حسن تأمین این نیاز طبیعی است. همسران در روابط زناشویی خود، باید به این جاذبه پرقوت به نحو مطلوب و مؤثر معنا ببخشند و زمینه تاثیرگذاری هرگونه محرک‌های بیرونی و آسیب‌پذیری‌ها را از بین می‌برند.
[۲] افروز، غلام‌علی، ‌همسران برتر، ص۸۳، تهران، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۷ ش.


غریزه جنسی در اسلام

[ویرایش]

از آن‌جا که ارضای صحیح غریزه جنسی نقش اساسی در آرامش روان و تداوم خانواده و روابط سالم بین زوجین دارد، در تعالیم اسلام، هم به اصل ارضای غریزه جنسی و هم به کیفیت و شرایط آن توجه خاصی کرده است و به دور از هرگونه افراط و تفریط به این مسئله پرداخته است.
نیاز جنسی نیازی است طبیعی در همه انسان‌ها و فواید و آرامشی که در تأمین آن نیاز قرار دارد، مربوط به همه انسان‌هاست. بنابراین فرقی بین عوام و خواص وجود ندارد. تنها تفاوت میان افراد در هدف‌دار و جهت‌مند بودن استفاده از این غریزه است. برخلاف برخی مکاتب و یا مسالک و مذاهب، روابط مشروع زناشویی و اعمالی که باعث لذت سالم و کامل می‌شود، نه‌تنها در اسلام امری مکروه و ناپسند نیست، بلکه عملی است مستحب و چه‌بسا مقدس، و رعایت آن از حقوق زنان و شوهران نسبت به یک‌دیگر است.

← حدیثی از پیامبر


عثمان بن مظعون، برادر رضاعی پیامبر بود. همسرش نزد رسول‌الله (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) آمد و از او چنین شکوه نمود: عثمان روزها در روزه و سرگرم عبادت است. او فرصت ندارد به من برسد. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) پس از شنیدن این سخن مسلمین را در مسجد گرد آورد و فرمود: خداوند مرا به رهبانیت دنیا مبعوث نفرموده، من به دین سهل و آسانی برانگیخته شده‌ام، دینی که دارای جنبه فطری است. من که پیامبر شمایم، هم نماز می‌گذاریم و روزه می‌گیرم و هم با همسرم رابطه زناشویی دارم. هر کس دین مرا دوست دارد، باید سنت مرا عامل باشد. از سنن من یکی ازدواج و داشتن رابطه مشروع با همسر است.

ائمه و آموزش مسائل جنسی

[ویرایش]

در حدیث فوق طرف سخن پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) عثمان بن مظعون از یاران و اصحاب خاص می‌باشد که پیامبر اکرم مسئله روابط زناشویی را مطرح می‌کند. بنابراین وقتی اصلی عمل زناشویی به‌عنوان سنت پیامبر و عملی مستحب در چهارچوب خانواده شمرده شده است، ائمه معصومین در مقام آموزش و اصلاح رفتار اصحاب و شیعیان خود راه‌های صحیح این رابطه را بیان فرموده‌اند.
آن‌چه درباره رابطه زن و مرد در شب زفاف و سایر اوقات از معصومین نقل شده است، اگرچه ممکن است بعضی از آن‌ها از نظر سند احتیاج به بررسی داشته باشد، ولی بسیاری از آن‌ها را اصحاب خاص ائمه نقل کرده‌اند یا از معصومین سؤال کرده‌اند؛ مثلاً:

← روایتی از ابن‌عمار


اسحاق بن عمار از یاران نزدیک امام صادق از حضرت سؤال می‌کند که آدم می‌تواند به همه اعضای بدن زنش نگاه کند، در حالی که همسرش عریان است. حضرت می‌فرماید: بله لذت از این بهتر نمی‌شود.

← حدیثی از امام صادق


در موردی دیگر امام صادق به ابی‌بصیر از اصحاب خاص خود فرمودند: چیزی نیست که ملائکه را حاضر کند مگر بازی و دست‌کاری مرد با همسرش. پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرمودند: «اذا جامع احدکم اهله فلا یاثبهن کما یاتی الطیر؛ هرگاه یکی از شما با همسرش هم‌بستر می‌شود، مانند پرنده‌ها عمل نکنید؛ یعنی بدون هیچ مقدمه اقدام بر این عمل ننمایید».

← جامعیت مکتب اسلام


بنابراین معصومین در مقام آموزش نه به‌عنوان لهوولعب روابط صحیح آمیزش جنسی را هم برای خواص و هم برای عوام بیان می‌فرمودند. این احادیث نشان از جامعیت مکتب اسلام دارد. شبهه‌ای که ممکن است برای شما پیش آمده باشد، شاید از این تصور برخواسته که این عمل و آگاهی از شرایط و روش‌های صحیح آن با عبادت و تقرب خدا منافات دارد و ائمه معصومین این مطالب را برای خواص که جنبه معنوی آنان بالا بوده بیان نکرده‌اند؛ ولی باید گفت در روایات معصومین برای این عمل اجر قرار داده شده است.

← روایتی دیگر


اسحاق بن عمار می‌گوید: از امام صادق (علیه‌السلام) سؤال کردم از مردی که با همسرش در سفر است و آب ندارد. حضرت فرمود: من دوست ندارم. گفتم از پیامبر روایت شده که اباذر از حضرت سؤال کرد در این مورد. حضرت فرمود: با او هم‌بستر شود اجر می‌برد. اباذر سؤال کرد اجر می‌برد؟ حضرت فرمود: ‌بله اجر می‌برد؛ همان‌طور که اگر حرام بود، مجازات می‌شد.

منابع

[ویرایش]

۱. وسائل الشیعه، نوشته شیخ حر عاملی، ج۱۴، چاپ بیروت، بابها ۴۷، ۴۸، ۴۹، ۵۰، ۵۱، ۵۶، ۵۷ کتاب النکاح مقدمات نکاح و آدابه.
۲. نظام حیات خانواده، نوشته دکتر علی قائمی، انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران، تهران، ۱۳۶۳ ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مصباح، محمدتقی، اخلاق در قرآن، ج۳، ص۷۱، قم، مؤسسة امام خمینی، ۱۳۷۸ ش.
۲. افروز، غلام‌علی، ‌همسران برتر، ص۸۳، تهران، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۷ ش.
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۱۴، ص۷۴، بیروت، داراحیاء التراث.    
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۱۴، ص۸۵، ح۱، بیروت، داراحیاء التراث.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «آموزش مسائل جنسی توسط ائمه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۳.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار