آموزش انتظار فرج به کودکانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: وظایف والدین، فرزندان، نهاد خانواده.

پرسش: چگونه انتظار فرج و عشق به امام زمان (عجل‌الله‌فرجه‌الشریف) را به کودکان آموزش دهیم؟

پاسخ:


مقدمه بحث

[ویرایش]

آموزش مسائل مذهبی و ارزش‌ها و معرفی خدا و اولیای الهی (علیهم‌السّلام) به کودکان و به طور کلی آموزش مسائل فراحسی و مافوق مادی در سنین اولیه کودکی با استدلال عقلی ممکن نیست؛ چون آن‌ها از لحاظ ساختار ذهنی به مرحله‌ای نرسیده‌اند که بتوانند این‌ها را درک کنند، اما اکنون که قوه استدلال قوی ندارد، نباید دست از آموزش برداریم و کاری نکنیم. ما باید از راه دیگری غیر از استدلال عقلی خشک با آن‌ها کار کنیم. اکنون به مواردی در همین زمینه بپردازیم.

آموزش غیر مستقیم

[ویرایش]

یعنی از طریق غیر روش عادی موجود برای آموزش استفاده کنیم. نباید برای آن‌ها کلاس بگذاریم و آن‌ها را مجبور به نشستن و یادگیری کنیم که در این صورت چیزی جز دلزدگی و نفرت و فرار به دنبال ندارد.

نقل داستان و قصه

[ویرایش]

از ویژگی‌های دوران کودکی داشتن تخیل و علاقه‌مندی به شنیدن قصه‌ها و قهرمان‌پروری می‌باشد؛ چراکه او به دنبال الگویی می‌گردد که خود را با آن مطابقت دهد و رشد و ترقی کند.
مثلاً می‌توان با زبان خودِ کودک که تا حدی مفهوم خوبی و بدی را می‌فهمد، گفت آقایی هست که می‌آید و کاری می‌کند که همه کار خوب بکنند و کسی بدی انجام ندهد. همه هرچه می‌خواهند در دسترسشان می‌باشد و از این قبیل موارد، با بیان این‌گونه امور کودک هرچه بزرگ‌تر می‌شود و مفهوم و مصادیق خوبی و بدی را درک و مشاهده می‌کند و با توجه به آموخته‌های قبلی خود به این نتیجه می‌رسد که قرار است آقایی مهربان بیاید و به همه مردم خوبی و صلح و آشتی هدیه بدهد.

توجه به زمان‌های خاص

[ویرایش]

در طول هفته و ایام سال، زمان‌هایی هست که می‌گویند متعلق به امام زمان (علیه‌السّلام) می‌باشد؛ مثلاً شب و روز جمعه، نیمه‌شعبان. با متذکر شدن این ایام و نیز اذکار و ادعیه‌ای که وارد شده، کم‌کم کودک با این مفاهیم و مصادیق آشنا می‌شود؛ مثل خواندن و شرکت در مراسم دعای سمات و ندبه و آل‌یاسین.

توجه به مکان‌ها

[ویرایش]

متوجه کردن کودک به مکانی مثل مسجد مقدس جمکران و حضور در آن مسجد مقدس و توضیح در سطح فهم کودک نیز، نقش مهمی در این امر دارد و یا خریدن و کتاب‌های قصه و شعری که آنجا را معرفی می‌کند و یا از او در مسجد جمکران عکس بگیرید و در منزل قاب بگیرید تا مقابل او باشد و پیوسته به شکل غیر مستقیم پیام پنهان علاقه به حضرت را دریافت کند.

آموزش شعر و دعاهای کوتاه امام زمان

[ویرایش]

دعای کوتاهی مثل دعای سلامتی امام زمان (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف) به کودک و تکرار آن و جایزه دادن و انتقال احساس شادی و لذت از به یاد آن امام بودن هم تأثیرگذار است.

رفتار والدین

[ویرایش]

آن‌چه بیش‌تر مورد توجه کودکان قرار می‌گیرد، رفتار مذهبی والدین است و بعد در پی تطبیق نظر و عمل آن‌ها می‌باشد. هرچه والدین به صورت‌های مختلف عشق و ارادت خود را به امام عصر (علیه‌السّلام) نشان دهند، کودک هم کم‌کم یاد می‌گیرد که چه باید کرد! (بسیار مهم است).

یادآوری

[ویرایش]

اکنون چند نکته را یادآوری می‌کنیم:

← شناخت امام زمان


آن‌چه عشق‌آفرین است، شناخت است. هرچه کودک نسبت به آن امام بزرگوار شناخت (در حد خودش) پیدا کند و این‌که چه‌قدر آن امام سودمند می‌باشند، محبت و عشق و علاقه‌اش به ایشان بیش‌تر می‌شود و رفتار والدین هم الگوی عملی برای یادگیری می‌شود.

← امید داشتن


هم‌چنین امید دادن به آینده‌ای روشن و خوب، و از بین رفتن ظلم و بدی هم، درخت سبز انتظار را در وجود کودک می‌کارد و کودک هم منتظر می‌شود. منتظر کسی که می‌آید و روزگار را از ظلم و ستم پاک و خالی می‌کند.

معرفی منبع

[ویرایش]

۱. پرورش مذهبی و اخلاقی کودکان، علی قائمی، نشر امیری، ۱۳۷۶ ش.

منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «آموزش انتظار فرج به کودکان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۱/۰۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار