نفوذ شیطان در معاویهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نفوذ شیطان، معاویه، طغیان، حضرت علی علیه‌السلام.

پرسش: امام علی ـ علیه‌السلام ـ به معاویه درباره طغیانش و نفوذ شیطان در او چه فرمود؟

پاسخ:


فرازی از نامه امام علی به معاویه

[ویرایش]

امام علی ـ علیه‌السلام ـ در زمان حکومت خود، نامه‌های متعددی را به افراد مختلفی نگاشته است که بخشی از کتاب شریف «نهج ‌البلاغه»، به همین نامه‌ها اختصاص دارد. در بین این نامه‌ها، نامه‌ای از آن‌ حضرت به معاویه وجود دارد که حضرت علی علیه‌السلام در آن نامه، معاویه را فردی دانسته که در دنیا غرق شده و مطیع کامل شیطان گشته، و او را از ادامه دادن این حالت برحذر داشته است. در ادامه، به او هشدار داده است:

«فَإِنَّکَ مُتْرَفٌ قَدْ أَخَذَ الشَّیْطَانُ مِنْکَ مَأْخَذَهُ وَ بَلَغَ فِیکَ أَمَلَهُ وَ جَرَی مِنْکَ مَجْرَی الرُّوحِ وَ الدَّم‌»؛
[۱] شریف رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، محقق، مصحح، صبحی صالح، ص ۳۶۹، قم، انتشارات هجرت، چاپ اول، ۱۴۱۴ق.
تو کسی هستی که ثروتمندی، تو را به طغیان کشیده است. شیطان در تو جا گرفته و از طریق تو به آرزویش رسیده و مانند روح و خونت، در سراسر وجودت جریان پیدا کرده است.

ابن ابی‌الحدید در توضیح این فقره از نامه می‌گوید: یعنی شیطان خرد و عقلت را از تو گرفته. انتهای این عبارت نیز اشاره به روایت پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ دارد که فرمود: «شیطان همانند خون، در وجود فرزندان آدم جریان دارد».


پانویس

[ویرایش]
 
۱. شریف رضی، محمد بن حسین، نهج البلاغه، محقق، مصحح، صبحی صالح، ص ۳۶۹، قم، انتشارات هجرت، چاپ اول، ۱۴۱۴ق.
۲. شریف رضی، نهج البلاغه، ص ۵۹۳، نامه ۱۰.    
۳. ابن أبی‌الحدید، عبدالحمید بن هبه الله، شرح نهج البلاغة، محقق، مصحح، ابراهیم، محمد ابوالفضل،‌ ج ۱۵، ص ۸۱، قم، مکتبة آیة الله المرعشی النجفی، چاپ اول، ۱۴۰۴ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار