نذرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نذر.
پرسش: نذری (شبیه شله‌زرد) در سراسر کشورمان در ماه رجب و شعبان توسط مردم برگزار می‌شود. می‌خواهم فلسفه این کار را بدانم. برخی مدعی‌اند که چون یزید و برخی از دشمنان اهل بیت ـ علیهم‌السلام ـ مُردند، چنین نذر ی برای جشن گرفتن مرگ اینها انجام می‌شود. این سنت را از امام ششم فرا گرفتم که می‌فرمایند: برای آنکه نیازهایتان برآورده شود، یک ظرف شیرینی تهیه نموده و آن را پیشکش امام کند. لطفاً به تفصیل در این خصوص پاسخ دهید.
پاسخ:


معنای نذر[ویرایش]

نذر، آن است که انسان ملتزم شود که کار خیر ی را برای خدا بجا آورد، یا کاری را که نکردن آن بهتر است، برای خدا ترک نماید. [۱] پس هر نذری (از جمله آنچه در پرسش ذکر شده است) می تواند با نیت‌های مختلف شرعی انجام شود.

فلسفه نذر[ویرایش]

دربارۀ این قبیل نذرها نمی‌توان به‌صورت قطعی اعلام داشت که بر چه اساسی شکل گرفته است؛ زیرا ممکن است در منطقه‌ای، بر‌اساس رویدادی خاص، عملی عرف شود و در منطقه‌ای دیگر در همان زمان و بر‌اساس رویدادی دیگر عمل دیگری عرف باشد. پس این‌گونه نذرها بیشتر ناظر به عرف جوامع است و از آموزه‌های مشخص دینی به شمار نمی‌آید.

هلاکت برخی دشمنان[ویرایش]

دربارۀ هلاکت بعضی از دشمنان اهل بیت ـ علیهم‌السلام ـ در ماه‌های مذکور، به نمایۀ «نذر امام صادق ـ علیه‌السلام ـ در رجب»، سؤال ۱۴۶۴۰ در همین سایت مراجعه نمایید.

طعام دادن به برادران دینی[ویرایش]

آنچه به‌عنوان روایتی از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ در پرسش به آن اشاره شده است، در منابع حدیثی یافت نشد؛ اما به‌طور کلی، یکی از سنت‌های پسندیده اسلامی، اطعام نمودن به برادران دینی و شاد کردن آنهاست.

← روایتی از امام باقر
امام باقر ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی یُحِبُّ إِهْرَاقَ الدِّمَاءِ وَ إِطْعَامَ الطَّعَامِ»؛ [۲] خداوند ریختن خون (قربانی کردن) و طعام دادن را دوست دارد.
این سنت اسلامی می‌تواند در شکل‌های مختلف (مانند ولیمه در مناسبت‌های مختلف یا در قالب نذر و...) انجام پذیرد.

پانویس[ویرایش]
 
۱. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، محقق و مصحح: بنی‌هاشمی خمینی، سیدمحمدحسین، ج ‌۲، ص ۶۰۹، م ۲۶۴۰، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق.
۲. کلینی، کافی، محقق و مصحح:غفاری علی‌اکبر، آخوندی، محمد، ج ۴، ص ۵۱، دارالکتب الاسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ ق.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه‌ابزار