علاقه‌مند کردن مرد به زندگیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اختلاف، خانواده، نارضایتی.

پرسش: زنان در محیط خانواده، چه‌گونه می‌توانند مردان را علاقه‌مند به خانه و دوست‌دار خود نمایند؟ راهکارهای عملی ارائه کنید.

پاسخ:علاقه به خانه و خانواده[ویرایش]

هر پسر و دختری که به سن رشد و بلوغ می‌رسند، بزرگ‌ترین آرزویشان این است که ازدواج کنند و با تأسیس زندگی مشترک زناشویی، استقلال و آزادی بیش‌تری به دست آورند و یار و مونس مهربان و محرم رازی داشته باشند. زناشویی و تأسیس زندگی مشترک خانوادگی، یک خواسته طبیعی است که غرایزش در وجود انسان‌ها نهاده شده است و این خود، یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است.
علاقه به خانواده است که جوانان را از افکار پراکنده و اضطراب‌های درونی نجات می‌دهد.در آن‌جاست که می‌توانند یار و مونس باوفا و مهربانی پیدا کنند، که در شداید و گرفتاری‌ها، یار و غمگسارشان باشد.
پیمان مقدس زناشویی، رشته‌ای است آسمانی، که دل‌ها را به هم پیوند می‌زند، دل‌های پریشان را آرامش می‌دهد، و افکار پراکنده را به یک هدف متوجه می‌سازد. خانه جایگاه عشق و محبت، کانون انس و مودت و بهترین آسایشگاه است.

لباس هم‌دیگر بودن همسران[ویرایش]

همسران، زیباترین لباس هم‌دیگرند: [۱]
همسران لباس و پوشش هم‌دیگر هستند و این زیباترین و درعین‌حال کامل‌ترین تعبیری است که خالق منان، تصویرگر جسم و روان انسان، در ارتباط با نحوه روابط همسران بیان فرموده است: «هن لباس لکم انتم لباس لهن؛ [۲] آنان لباس شما هستند و شما لباس آنانید».
واقع امر این است که همة ‌اندیشه‌ها و نظریات و تحقیقاتی که تاکنون در قلمرو روان‌شناسی خانواده و روابط مطلوب میان زن و شوهر، در کشورهای مختلف مطرح شده، بیانگر این حقیقت است که موفق‌ترین همسران آنانی هستند که از آغاز زندگی مشترک، رابطه‌ای گرم و صمیمی با هم داشته‌اند و هر قدر که از زمان بسته شدن پیمان ازدواج آن‌ها می‌گذرد و هر سالی که از زندگی زناشویی‌شان، سپری می‌شود، رابطه آنان گرم‌تر، صمیمی‌تر و نشاط‌انگیزتر و زندگی‌شان پربارتر می‌شود. همسران برتر آنان‌اند که در پیمودن طریق فلاح و رستگاری، سرمایه و توشه راه مشترکشان، «محبت» است.

علاقه‌مند کردن مرد به زندگی[ویرایش]

به طور کلی با توجه به آموزه‌ها و دستورات دینی، راه‌های مختلفی برای ایجاد علاقه، بین زن و شوهر وجود دارد و به‌ویژه راه‌هایی برای علاقه‌مند کردن مرد به خانه و زندگی بیان شده است؛ از جمله:

← محبت [۳]
همه انسان‌ها تشنه دوستی و محبت هستند و دوست دارند که محبوب دیگران باشند. دل انسان به محبت زنده است. کسی که بداند محبوب دیگران نیست، خود را بی‌کس و تنها می‌شمارد و همواره، پژمرده و افسرده است. خانم محترم! همسر شما هم از این احساس غریزی، به دور نیست. او نیز، تشنه عشق و محبت است. پیش از ازدواج، از محبت‌های بی‌شائبه پدر و مادر برخوردار بوده، بعد از ازدواج، خود را در اختیار شما قرار داد و انتظار دارد محبت‌های آنان را از سوی شما نیز ببیند و از صمیم قلب، دوستش بدارید. رشته دوستی را از همه بریده و به تو پیوند داده است و انتظار دارد که شما به‌تنهایی، به ‌اندازه همه، دوستش داشته باشید. اگر او را دوست داشته باشی، او هم به شما علاقه‌مند خواهد شد؛ زیرا محبت، یک پیوند دو طرفی است و مهربانی و اظهار محبت واقعاً اعجاز می‌کند. اگر او بداند که واقعاً محبوب همسرش است، حاضر است برای تأمین سعادت و رفاه خانواده‌اش، تا آن‌جا که در توان دارد، فداکاری و کوشش کند. مردی که کمبود محبت نداشته باشد، کم‌تر اتفاق می‌افتد، که دچار بیماری‌های روحی و ضعف اعصاب گردد. خانم گرامی! اگر شوهرت بداند که دوستش نداری، از تو دلسرد می‌شود، به زندگی و کسب‌وکار، بی‌علاقه می‌گردد، گرفتار پریشانی و بیماری‌های روانی می‌شود، از خانه و زندگی فرار می‌کند و در میدان زندگی، سرگردان می‌گردد. ممکن است از ناچاری به مراکز فساد پناه ببرد. پیش خود فکر می‌کند چرا باید زحمت بکشم و حاصل دست‌رنجم را به افرادی تقسیم کنم که دوستم ندارند. پس بهتر است حاصل دست‌رنجم را برای کسانی صرف کنم که مرا واقعاً‌ دوست دارند.
خانم محترم! رشته محبت را به گردن شوهرت بینداز و بدین وسیله او را به سوی خانه و خانواده جذب کن. ممکن است شوهرت را قلباً دوست بداری؛ اما این مقدار کافی نیست؛ بلکه باید آن را به زبان بیاوری؛ بلکه باید از رفتار و گفتار و حرکاتت، آثار عشق و علاقه، نمایان باشد. چه اشکالی دارد که گاه‌گاه بگویی: عزیزم! واقعاً تو را دوست دارم؟ و آیا اگر از سفر آمد، لباس نو یا دسته گل، تقدیمش کنی و بگویی؛ چه خوب شد که آمدی، دلم برایت تنگ شده بود. اگر دیرتر از زمان معمول به خانه آمد، اظهار کن؛ در انتظار آمدنت بوم و از دیر آمدنت نگران شدم.

← خوب شوهرداری کردن [۴]
اسلام، شوهرداری را همانند جهادی برای زن ذکر کرده است: جهاد المراة، حسن التبّعل، [۵] جهاد زن، نیکو شوهرداری کردن است.
به عبارت دیگر، زنی که در سنگر خانواده، به وجهی نیکو، مشغول انجام وظیفه است، همانند سربازی است که در میدان جنگ به نفع خدا، شمشیر می‌زند و این تعبیر زیبایی در اسلام، برای زنان است که باید مورد توجه قرار گیرد. در خوب شوهرداری، همه مسائل و نکاتی که مورد بحث خانواده است، می‌گنجد. از نرمی، ملایمت، اطاعت، تحمل دشواری‌ها، حتی تحمل گرسنگی‌ها و تشنگی‌ها و بالأخره فدا کردن آسایش و رفاه خود برای جلب رضای خدا، که این همه در قالب جهاد وجود دارد. زن مونس مهربانی برای شوهر است؛ چون مادری است که او را نوازش می‌کند، همکار و همراه اوست. پس باید در برابر بداخلاقی او، خود را نبازد، صبر خود را از دست ندهد. به عنوان مصاحب و همدم با او رابطه برقرار کند. بالأخره، اگر زن به فن شوهرداری آشنا باشد و وظایفی را که خدا برایش مقرر فرموده انجام دهد، می‌تواند از یک مرد عادی، بلکه از یک مرد بی‌عرضه و بی‌لیاقت، یک شوهر لایق و آبرومند بسازد و او را به اوج ترقی برساند.

← آرایش و زینت زن در خانه [۶]
معمولاً اکثر خانم‌ها، وقتی می‌خواهند به گردش بروند یا در مجلس جشنی شرکت نمایند یا به مجلس شب‌نشینی و مهمانی بروند، آرایش می‌کنند، بهترین لباس‌ها را می‌پوشند و به بهترین وجهی که برایشان مقدور است، از منزل خارج می‌شوند؛ ولی هنگامی که به منزل برگشتند، فوراً لباس‌های خوب و زیبا را از تن خارج ساخته، لباس‌های معمولی می‌پوشند. در داخل خانه مقید به پاکیزگی و نظافت نیستند، آرایش و زینت نمی‌کنند. با موهای ژولیده در منزل می‌گردند. در صورتی که باید کار، برعکس باشد. زن باید در خانه و برای شوهرش آرایش و دلبری کند. باید برای شوهرش که شریک زندگی و یاور و مونس دائمی می‌باشد، زینت و دل‌ربایی کند. باید دلش را به دست آورد تا دلبران کوچه و خیابان، نتوانند در دلش جا باز کنند. خانم گرامی، به دست آوردن دل یک مرد، آن هم برای همیشه، کار ساده‌ای نیست. پس نگو: او که مرا دوست دارد، پس چه احتیاجی دارد به سر و وضع خودم برسم و برایش دل‌ربایی کنم، باید عشق او را برای همیشه نگهداری کنی. یقین بدان که شوهرت دوست دارد، همیشه تمیز و مرتب و زیبا باشی، ولو به زبان نیاورد. اگر بر طبق خواسته‌های باطنی او رفتار نکنی و در منزل به خودت نرسی، ممکن است در خارج منزل، چشمش به زنان تمیز و آرایش‌کرده بیفتد و از تو دلسرد شده و از راه منحرف گردد، وقتی خانم‌های تمیز و مرتب را دید و آن‌ها را با سر و وضع کثیف و نامرتب شما مقایسه کرد، خیال می‌کند، فرشتگانی هستند که از آسمان نازل شده‌اند. تو هم در خانه برایش آرایش کن و لباس خوب بپوش و دلبری و طنازی کن تا بفهمد که تو از آن‌ها کم‌تر نیستی؛ بلکه بهتر و زیباتر هستی. در آن صورت می‌توانی به دوام عشق او امیدوار باشی و برای همیشه دلش را مسخر گردانی.

← رعایت حجاب اسلامی [۷]
زن و مرد گرچه در بسیاری از امور اشتراک دارند، ولی امتیازات ویژه‌ای نیز دارند. یکی از امتیازات مهم آنان این است که زن موجودی است ظریف و لطیف و زیبا و محبوب. زن دلبر است و مرد دلداده، زن، جاذب است و مرد مجذوب. مرد دوست‌دار است و زن دوست‌داشتنی. هنگامی که مرد با زنی ازدواج می‌کند، می‌خواهد تمام خوبی‌ها و زیبایی‌های این موجود ظریف را در انحصار خویش ببیند. زنی را دوست دارد که زیبایی‌ها، دلبری‌ها و طنازی‌ها، شوخی‌ها و خوشمزگی‌ها، همه چیزش را در انحصار شوهرش قرار دهد و نسبت به مردان بیگانه، جداً اجتناب نماید. مرد بسیار غیور است و نمی‌تواند تحمل کند که مرد بیگانه‌ای به همسرش نگاه کند. یا با او در ارتباط باشد، چنین عملی را تجاوز به حق مشروع خویش می‌داند. مرد انتظار دارد که همسرش با رعایت پوشش و حجاب اسلامی و با تقید به ضوابط شرعی و قوانین اخلاقی و با حفظ متانت و حیای اسلامی، او را در این خواسته مشروع، کمک و یاری نماید. اگر همسرش به این وظیفه اسلامی و اجتماعی، عمل کرد، او نیز با آرامش خاطر، زندگی می‌کند و برای تأمین نیازمندی‌های خانواده‌اش تلاش می‌نماید و بر محبتش اضافه می‌گردد و همین صفا و محبت سبب می‌شود که او نیز به زنان بیگانه، بی‌توجه باشد؛ اما اگر مرد مشاهده کرد که همسرش تقیدی به پوشش اسلامی ندارد، همواره پریشان‌خاطر و بدبین می‌شود. محبت و صفایش، نسبت به خانواده، تدریجاً کم می‌شود.

← پیشباز و بدرقه رفتن [۸]
زن هنگام بیرون رفتن شوهر از خانه، او را بدرقه کند، چند قدمی پشت سرش برود و خداحافظی کند و نیز هنگام وارد شدن مرد به خانه باید زن به استقبال شوهر رود. بانوی محترم! به استقبال و بدرقه شوهر رفتن، برای هیچ‌کس سودی ندارد، جز برای خودت. این عمل، محبت و صفا و صمیمیت تو را با شوهرت مستحکم‌تر می‌کند.

← موارد دیگر
و سرانجام عوامل دیگری از قبیل، اطاعت از شوهر، نرمی و مدارا، دل‌جویی و سپاس‌گزاری از شوهر، و انجام وظایف خویش به نحو احسن، موجب دل‌گرمی مرد به خانه و زندگی می‌شود.

معرفی منابع[ویرایش]

۱. ازدواج و شیوه همسرداری، محمد محمدی اشتهاردی، انتشارات نبوی، چاپ هفتم، ۱۳۷۷ ش.
۲. رویکردی نوین در روابط خانواده، عزت السادات میرخانی، ناشر: سفیر صبح.
۳. نظام خانواده در اسلام، ترجمه: لطیف راشدی، سازمان تبلیغات اسلامی، چاپ دوم.
۴. همسرداری، ابراهیم امینی، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی (این کتاب بسیار ارزشمند است و می‌توان گفت که جواب کامل سؤال شما در این کتاب آمده است، حتماً‌ مطالعه شود.)

پانویس[ویرایش]
 
۱. افروز، غلام‌علی، همسران برتر، ص۴۶، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، چاپ: آرین، چاپ سوم.
۲. بقره/سوره۲، آیه۱۸۷.    
۳. امینی، ابراهیم، همسرداری، ص۲۹، انتشارات اسلامی، چاپ پانزدهم.
۴. قائمی، علی، خانواده در اسلام، ص۱۶۲، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، چاپ هفتم.
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۰۳، ص۲۵۲.
۶. امینی، ابراهیم، همسرداری، ص۱۲۲، انتشارات اسلامی، چاپ پانزدهم.
۷. امینی، ابراهیم، همسرداری، ص۶۵، انتشارات اسلامی، چاپ پانزدهم.
۸. مصطفوی، سید جواد، خانواده، ص۲۵، انتشارات هاتف، چاپ نهم، جلد اول، ۱۳۷۶ ش.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «علاقه‌مند کردن مرد به زندگی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۲۰.    جعبه‌ابزار